Dumanı Üstünde Sofranızda Yerini Alacak Kolay ve Farklı 20 Sıcak Meze Tarifi

Favorilerime
Ekle

Mezelerle dolu nefis bir sofra kurmak isteyenler, "Sofrada sadece soğuk meze tarifleri olmasın, sıcak sıcak da atıştıralım" diye düşünenler bu sıcak mezeler ile bir an önce tanışmalı.

Evdeki malzemelerinize göre çeşitlendirerek kısa sürede şipşak hazırlayabileceğiniz, dumanı üzerinde sofranızda yer vereceğiniz bu sıcak meze tariflerini sofraya koymanızla bitmesi bir olacak, bu lezzetlerin tadına bakan sizden tarifini istemeden duramayacak.

Hadi o zaman ekmekler kızartılsın, mezelerle dolu nefis sofralar kurulsun. Sohbetiniz de keyfiniz de bol olsun!

 • Kabak kızartması tarifi

Şöyle pratik ve az malzemeli bir lezzetle hızlıca başlayalım, kabakları halka halka doğrayıp çıtır bir lezzete ulaştıralım.

Yoğurt sos da ona eşlik etsin: Kabak kızartması tarifi

 • Domatesli biber kızartması tarifi

En az kabak kızartması kadar, hatta ondan da çok sevilen lezzetlerimizden biber kızartması da şipşak hazırlayabileceğiniz ve sıcak bir meze olarak değerlendirebileceğiniz tariflerimizden.

Ekmek bana bana yemelik: Domatesli biber kızartması tarifi

 • Kaşarlı humus tarifi

Klasik humus tarifinin lezzetini kaşar peyniriyle katlıyor, bu nefis mezenin tadını kaşar peynirinin uzadıkça uzayan sıcacık lezzetiyle birlikte çıkarıyoruz.

Soğumadan yemeli: Kaşarlı humus tarifi

 • Pastırmalı humus tarifi

Humusu kaşar peyniriyle değil de pastırmayla bir araya getirmek isterseniz sizi de hemen böyle alabiliriz. Kızarmış ekmekleri bana bana yemelik bir tat o.

Mis gibi kokusuyla sofralarda yerini alsın: Pastırmalı humus tarifi

 • Peynirli fırında sandal biber tarifi

Meze tariflerinde kullanmayı çok sevdiğimiz malzemelerden kapya biber, hem Ezine peyniri hem de kaşar peyniriyle lezzetleniyor, çörek otunun da işin içine girmesiyle ortaya tadına doyum olmayan sıcacık bir meze çıkıyor.

Porsiyonlaması da çok kolay oluyor: Peynirli fırında sandal biber tarifi

 • Sıcak ot tarifi

Mezelerde kullanmayı en çok sevdiğimiz otları bir araya getirip güçlerini birleştiriyor, sıcak sıcak soframızda ona yer veriyoruz.

Sofraya çıkmasıyla bitmesi bir oluyor: Sıcak ot tarifi

 • Rum böreği tarifi

Adının börek olduğuna bakmayın, kendisi yufkalarla ya da hamurla değil patlıcanlarla hazırlanıyor, sıcak sıcak sofralara çok yakışıyor.

Peynirli harcıyla nefis: Rum böreği tarifi

 • Kaşar peynirli Rum böreği tarifi

Eğer yukarıdaki tarifimizde olduğu gibi lor peyniri değil de kaşar peyniri kullanmak isterseniz, patlıcanlara kaşar peynirini daha çok yakıştırıyorsanız sizi bu tarifimize doğru alabiliriz. Yalnız dikkat, kaşar peyniri henüz sıcacıkken yemeli.

Soğutmaya gelmez: Kaşar peynirli Rum böreği tarifi

 • Fırında kaşarlı mantar tarifi

Sıcak bir meze olarak sofranıza çıkarabileceğiniz en pratik tatlardan biriyle devam ediyor, mantarları kaşar peyniriyle doldurup fırında lezzet dolu bir yolculuğa gönderiyoruz.

Nar gibi kızarsınlar: Fırında kaşarlı mantar tarifi

 • Buyurdi tarifi

Selanik mutfağından çıkıp gelen bu özel lezzet, damak tadınıza çok uyacak malzemelerin bir araya getirilmesiyle hazırlanıyor, fırından dumanı üzerinde çıkıp sofradaki yerini alıyor.

Peynir ve domatesin enfes buluşması: Buyurdi tarifi

 • Kırmızı köz biber kızartması tarifi

Önceden hazırlayıp servise başlamadan hemen önce hızlıca kızartabileceğiniz bu lezzet, sofradaki herkesin en çok ilgisini çekenlerden olacak. Bir tane yiyenler bir tane daha istemeden duramayacak.

Bol bol yapmalı: Kırmızı köz biber kızartması tarifi

 • Macır usulü patates köftesi tarifi

"Patates olmadan olmaz" diyenleri hemen böyle alabiliriz. Onunla sadece patates kızartması ya da püresi yapmakla yetinmeyelim, bu kez onu sıcak sıcak yiyeceğimiz bir meze olarak soframıza taşıyalım.

Hazırlaması 15 dakika: Macır usulü patates köftesi tarifi

 • Susamlı saganaki tarifi

Yunanistan mutfağından çıkıp gelen, özellikle restoranların menüsünde kendine sıkça yer bulan saganaki bir çeşit peynir kızartması aslında. Onu evde, üstelik daha lezzetli bir şekilde yapmak isterseniz susamlardan destek alarak şöyle nefis bir tarif hazırlayabilirsiniz.

Tüm çıtırtısıyla menünüzde yerini alsın: Susamlı saganaki tarifi

 • Yoğurtlu susamlı fırın sebzeler tarifi

Tahinli ve susamlı nefis bir yoğurt sos hazırlıyor, sebzeleri baharatlayıp fırında misler gibi pişiriyoruz. Sonrası alabildiğine lezzet...

Muazzam uyum: Yoğurtlu susamlı fırın sebzeler tarifi

 • Karnabahar püreli mantar gömme tarifi

Hep aynı mezeleri hazırlamaktan sıkılanların sofrasına değişiklik katacak bu mezede başrolleri karnabahar ve mantar paylaşıyor, vejetaryenler için de nefis bir seçenek oluyor.

Bol proteinli: Karnabahar püreli mantar gömme tarifi

 • Pırasalı peynir topu ve çıtır lavaş tarifi

Farklı meze tarifleri arayanlar için bir başka önerimiz de ihtişamlı görüntüsüyle sofranızın en dikkat çeken isimlerinden biri olmaya aday bu nefis peynir topu. Çıtır çıtır lavaşların da eşliğiyle o bir harika.

Çok şık, çok leziz: Pırasalı peynir topu ve çıtır lavaş tarifi

 • Fırınlanmış baharatlı soğanlı bal kabağı tarifi

Bal kabaklarının zamanı geçmeden bol bol yapmanız gereken bir lezzette sıra. Kendisi bal kabağının nefis baharatlarla lezzetlendirilmesiyle hazırlanıyor, kabak çekirdekli ve susamlı şahane sosuyla lezzeti katlanıyor.

Aynı lezzeti başka yerde kolay kolay bulamazsınız: Fırınlanmış baharatlı soğanlı bal kabağı tarifi

 • Havuçlu ılık piyaz tarifi

Sıcak ya da ılık olarak sofranıza taşıyabileceğiniz bu piyaz, dilerseniz ana yemeklerin yancısı olarak değerlendirebileceğiniz, dilerseniz bol bol yapıp tek başına sıcak bir meze olarak servis edebileceğiniz nefis bir tat.

Renk renk havuçlar bir kasede buluşsun: Havuçlu ılık piyaz tarifi

 • Mantar dolgulu kabak çiçeği tarifi

Tıpkı piyaz gibi ılık ya da sıcak olarak servis edebileceğiniz bu özel lezzet de kabak çiçeklerinin mantarla buluşmasıyla oluşuyor. Hazırlaması biraz emek gerektirse de alacağınız sonuç verdiğiniz tüm emeğe fazlasıyla değiyor.

Krem peynir de bize eşlik etsin: Mantar dolgulu kabak çiçeği tarifi

 • Soslu patlıcan tarifi

Soslu Patlıcan Tarifi

Soslu Patlıcan Tarifi

Patlıcanı sarımsak ilavesiyle kaynar suda pişiriyor, nefis bir sosla lezzetini en az iki katına çıkarıp sıcak ya da ılık olarak sofrada ona yer veriyoruz.

Hem hafif hem de nefis bir tat elde ediyoruz: Soslu patlıcan tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?