Evde Yumuşacık Et Pişirmenin Sırrı: Pirzola Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Kemikli, yağlı ve etrafını saran et tabakasıyla en çok sevilen kemikli kırmızı etlerden biridir pirzola. Mangal günlerinin vazgeçilmezi olmasının yanı sıra mutfaklarınızda tavada ya da fırında pişirildikten sonra afiyetle yenir. Sebze ve pilav yemeklerinin yanına bir hayli yakışır. Kırmızı etin en leziz kısımlarından biri olan pirzola eti doğru pişirildiğinde çok lezzetli ve yumuşacık olabilir. İşin sırrı doğru pişirme tekniklerinde ve marinasyon sürecinde saklı. Yumuşacık, lokum gibi pirzola eti pişirmek için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerek. Öyleyse pirzola nedir, pirzola nasıl terbiye edilir, pirzola pişirmenin püf noktaları nelerdir gibi pirzola eti hakkındaki tüm sorularınıza tek seferde verelim. Bu bilgilerden sonra herkes kolayca pişen yumuşacık pirzola etleri pişirebilsin. Buyursunlar...

Pirzola nedir? Pirzola hayvanın neresinden elde edilir?

Pirzola eti dana, kuzu ya da koyunun sırt kısmındaki antrikot bölümünden hazırlanan bir et. Antrikotu kaburgadan sıyırmadan önce bitişik olan kemiklerinin kesilmesiyle pirzola eti elde ediliyor. Pirzola eti en yaygın olarak koyun ve kuzudan elde ediliyor. Kemikle birlikte tüketilen bir et olduğu için en lezzetli kısımlarından biri ve protein bakımından oldukça zengin. Pirzola etini tavada, fırında ve ızgarada pişirilerek hazırlanabiliyor.

Pirzola etine göre daha ekonomik bir yemek hazırlamak isteyenler tavuk pirzola pişirmeyi tercih edebilir. Tavuk pirzola kaburgadan değil, tavuğun but kısmından elde ediliyor. Üzeri soslanarak marine edilen tavuk pirzolalar tavada ve mangalda çok lezzetli oluyor.

Pirzola nasıl terbiye edilir?

Tavada, fırında, ızgarada fark etmez, pirzola etini ne zaman yapsam sert oluyor diyorsanız, işte yumuşacık pirzola etinin sırrını öğrenmenin vakti geldi. Pirzolanın yumuşak olması için ne yapılır sorusunun cevabını verelim. Dışarıda yediğimiz pamuk gibi yumuşacık pirzola etlerinin sırrı özel marinasyon sosunda gizli.

Pirzola etinizi marine ettiğinizde yani pirzola terbiyesi yaptığınızda etiniz yumuşacık olacak. Pirzola eti terbiye etmek için derin bir kabın içerisine zeytinyağı, taze kekik, taze biberiye, çekilmiş taze karabiber, birkaç diş ezilmiş sarımsak ve limon suyunu ilave edin ve etlerinizi marinasyon sosuna tamamen bulanmasını sağlayın. Üzerini streç ile kapatıp buzdolabında en az 30 dakika, mümkünse 1-2 saat dinlendirdikten sonra pirzola etini tavada, ızgarada ya da fırında pişirebilirsiniz. Bu yöntemle pirzola etleri lokum gibi ve yumuşacık kıvamda olacak.

Pirzola neden sert olur?

pirzola-et-pisirme-shutter-2022

Pirzola etini terbiye etseniz ya da doğru yöntemle pişirmiş olsanız dahi kimi zaman sert olabiliyor. Gelin pirzolanın sert olmasına neden olan, pirzola hakkında doğru bilinen yanlışları hep birlikte öğrenelim. Öncelikle etinizi güvenilir kasaplardan ve marketlerden almalısınız, taze pirzola eti kullanmak yemeğinizin lezzetini direkt etkileyecektir. Ancak pirzola hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri pirzola etini dövdürmek. Eğer pirzola etini dövdürürseniz etin sert olmasına neden olabilir. Kırmızı et hakkında bir diğer doğru bilinen yanlış ise eti yıkamak. Kırmızı et yıkanır mı yazımızda nedenlerini tek tek açıklamıştık, bir göz atmanızı öneririz.

Buzdolabından çıkan eti hemen pişirmeyin

Buzdolabından çıkarılan eti direkt pişirirseniz etinize sert olabilir. Pirzola etini oda sıcaklığında yaklaşık 30 dakika bekletip pişirmelisiniz. Daha sonra eti güzelce soslayarak ve yüksek ateşte mühürleyerek pişirmelisiniz. Pişirme sırasında eti çevirmek için çatal ve bıçak kullanmak da pirzola etini sertleştirebilir. Kesici mutfak aletleri ete temas ettirdiğinizde etler suyunu kaybederek hemencecik sertleşecek. Bu sebeple eti pişirirken maşa kullanmanızı öneririz.

Dana pirzola nasıl pişirilir?

et-pirzola-tava-shutter-2022

Gelelim pirzola en güzel nasıl pişirilir sorusunun cevabına. Kuzu pirzola ya da dana pirzola eti ızgara, tava ya da fırında pişirmeye uygundur. Farklı pişirme teknikleri uygularken pirzolanın yumuşak olması ve içinin güzelce pişmesi için bazı püf noktaları var. Et pirzola lezzetini kaybetmeden nasıl pişirilir, gelin hep birlikte öğrenelim.

Pirzola tavada nasıl pişirilir?

Pirzola etini en yaygın pişirme yöntemlerinden biri tava pişirmek. Tavada pirzola nasıl yapılır diyenler için yumuşacık pirzola pişirmenin sırrını açıklıyoruz. Öncelikle eğer mümkünse döküm tavada pişirmeyi tercih edin. Tavanızı yüksek ısıda ısıtın ve etinizi bolca sıvı yağ ile yağlayıp hafif tuz ekleyerek tavaya alın. Her iki yüzünü 1 dakika kadar yüksek ateşte pişirin. Eğer orta-iyi derecede pişmiş pirzola tercih ediyorsanız pişirme süresi yaklaşık 5 dakika olacaktır. Çok iyi pişmiş pirzola eti tercih ediyorsanız, pişirme süresine 1-2 dakika daha eklemenizi öneririz. Tavadan almadan önce dilerseniz tavaya bir parça tereyağı ekleyip, sarımsak, taze kekik ya da biberiyle ile 1-2 dakika daha pişirerek ete hem lezzet hem de aromalar katabilirsiniz.

Fırın Ağzı Tarifi

Fırın Ağzı Tarifi

Pirzola ızgarada nasıl pişirilir?

Pirzola etini güzelce marine ettikten sonra ızgara ya da mangalda pişireceksiniz mutlaka güçlü bir ateşte ancak direkt alev ile temas etmeden pişirmeniz gerekir. Öncelikle yarım kuru soğanı ızgara telin üzerinde gezdirerek ızgara telini temizleyin. Ardından kızmış ızgaranın üzerine pirzola etlerini aralıklı olarak yerleştirin. Her iki tarafını da 4-5 dakika pişirin ancak ateşin gücüne göre pişme süresi değişeceği için ızgarada pişirme süresinde kontrollü olmanızı öneririz. Izgarada pişen et tariflerimiz için sizleri şöyle alalım: 10 nefis ızgara et tarifi

Pirzola fırında nasıl pişirilir?

Fırında pirzola etini pişirmek için öncelikle etinizi tavada birkaç dakika mühürleyin. Böylece etin suyunu içine hapsetmiş olacaksınız ve lezzetinden hiçbir kayıp olmayacak. Ardından 200 derecedeki fırına koyarak dilediğiniz sebzelerle yaklaşık 15 dakika kadar pişirin. Fırından çıkardıktan sonra etinizin üzerine sevdiğiniz soslardan gezdirebilir ve pilav eşliğinde servis edebilirsiniz. Pirzola etinizi fırında pişirdikten sonra fırında pişen et yemekleri tariflerimize de mutlaka göz atın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?