Tüm Püf Noktalarıyla: Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Favorilerime
Ekle

Lezzetli ve yumuşacık et yemeklerinin sırrını herkes bilmeli diyerek antrikot etini sizlere yakından tanıtmak istiyoruz. Çiğnemesi zor, lastik gibi sert etlere artık son veriyoruz. Konumuz antrikot eti olunca doğru pişirme teknikleriyle pişirmek kadar, eti iyi bir marinasyonda bekletmek de önemli. Öncelikle sert kırmızı etin nasıl yumuşatıldığını bilmek gerek. Antrikot eti nasıl marine edilir, marinasyon nedir, et marine sosu nasıl yapılır, antrikot etini marine etmenin püf noktaları nelerdir diyenleri şöyle alalım. Yumuşacık, lokum kıvamında antrikot eti yapmak için kolları sıvayın, başlıyoruz.

Antrikot nedir?

marinasyon

Dananın sırt kısmı üç bölümden oluşur: gerdan, antrikot ve bonfile. Tam da bu noktada bonfile ile antrikot aynı şey mi diye sorabilirsiniz. Bonfile ve antrikotun ortak noktası dananın sırt kısmından bir et bölümü olması. Bonfile ve antrikotun farkı ise antrikot, dananın boyun kısmına daha yakın bir bölgede bulunmasıdır. Dana etinin en lezzetli kısımlarından ve sırt kısmından çıkan antrikot etini lezzetli yapan kısmı etinin içerisindeki mermersi yağ dokularıdır. Antrikot eti ızgara ve mangalda pişirmeye uygundur ancak yumuşacık olması için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir.

Antrikotun yumuşak olması için ne yapılır?

et-nasil-yumusatilir-shutter-2

Pamuk gibi antrikotlar hazırlamak ve antrikotun yumuşak olması için marinasyon yani ıslak dinlendirme yöntemini uygulamalısınız. Antrikot eti dananın en leziz kısımlarından biri olsa da etin içerisinde kas, lif ve sinir dokuları bulunduğu için marine etmeden pişirildiğinde sert olabilir. Etinizi marine etmek için birçok yöntem var elbette.

Kırmızı eti marine ederken mutlaka zeytinyağı kullanın

Öncelikle antrikot etini marine etmek için zeytinyağı kullanmalısınız. Eğer zeytinyağı yerine ayçiçek yağı kullanırsanız aynı etkiyi alamazsınız çünkü zeytinyağının asit oranı yüksek olduğu için içerisinde bekledikçe eti yumuşatır. Ayrıca antrikot etinin yumuşak olması için krema, yoğurt ve sütte de bekletilebilir ancak uzun süre beklediğinde ekşimeye yol açacağından dolayı marine ederken bekleme süresine de dikkat etmek gerekir. Etiniz marine olurken aynı zamanda lezzet kazanması için tuz ve taze baharatlar da ekleyebilirsiniz. Ancak bu aşamada eklediğiniz tuz marinasyon sosunda çözünüp etin içerisine işlemediği için alternatif olarak soya sosu da kullanabilirsiniz. Taze baharatlardan ise taze kekik ve taze biberiye kullanmak ete aromatik bir lezzet verir. Taze hardal ya da ballı hardal gibi hardal çeşitlerini kullanarak etinizde farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

Antrikot terbiyesi nasıl yapılır?

et-nasil-marine-edilir

Kasaptan taze antrikot etinizi aldınız, geldiniz mutfağa. Bu aşamada antrikot terbiye edilir mi sorusu aklınıza gelebilir. Taze etleri özel marine sosunun içinde belli süre bekletildiğinde, diğer bir deyişle antrikot terbiye edildiğinde etinizin çok daha yumuşak bir kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz.

Antrikot etini asla dövdürmeyin

Öncelikle antrikot etini bir buçuk parmak kalınlığında kesin ya da kasabınızdan dilimlenmiş şekilde alabilirsiniz. Bu aşamada eti kesinlikle dövdürmeyin. Hazır olan etinizi dinlendirmek için marine sosunuzu bir kenarda hazırlayın. Bu aşamada etin terbiyesi için asitli ürünler kullanmalısınız. Sirke, limon ya da şarap gibi ürünlerle asit dengesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı da eti terbiye etmek için en temel malzemelerden biridir. Son olarak eti marine ederken lezzetlendirmek için sevdiğiniz taze baharatlar ve sarımsak kullanabilirsiniz. Eğer kurutulmuş ya da toz baharatlar kullanırsanız tavada pişirme esnasında yanabilir.

Antrikot kaç saat marine edilir?

paardenrookvlees-shutter-2022

Antrikot etini marinasyon aşamasına bıraktınız, peki ne kadar süre bekletmek gerekir diye düşünüyorsunuz. Kullandığınız marine sosuna göre etinizin bekleme süresi de değişecektir. Asit oranı yüksek bir marine sosu hazırladıysanız etinizi en fazla 2 saat bekletmelisiniz. Antrikot etinizin marinasyon süresi minimum 2 saat, maksimum 24 saat olarak düşünmelisiniz ve bu sürede mutlaka buzdolabında bekletmelisiniz. Ancak uzun süre beklemeler etiniz için riskli olabilir. Antrikot eti 24 saat marinasyon sonrasında kritik sürece girer ve etiniz özelliğini yitirerek lezzetinde bozulmalar yaşanabilir.

Antrikot nasıl marine edilir?

et-nasil-yumusatilir-shutter-1

Antrikot etiniz marine sosunda bekleyerek aromatik lezzetler kazanacak, terbiye olarak ve kas dokularını kaybederek yumuşamasını sağlayacak. Gelelim et nasıl marine edilir sorusunun cevabına. Antrikotu marine etmek için işte tarifimiz:

Kırmızı et marine sosu tarifi

  • Öncelikle büyük boy soğanı rendeleyin ve suyunu sıkıp geniş bir kaba alın.
  • Ardından 2 diş rendelenmiş ya da ezilmiş sarımsak, 2 yemek kaşığı soya sosu, 1 yemek kaşığı sirke, 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 çay bardağı sütü soğanın üzerine ekleyerek güzelce karıştırın.
  • Son olarak damak zevkinize göre taze kekik, taze biberiye ya da taze çekilmiş karabiber ile lezzetlendirin.
  • Hazırladığınız sosun içine antrikot etlerinizi koyun ve güzelce harmanlayın. Ardından üzerini streçleyerek buzdolabına kaldırın.
  • Antrikot marine sosunda en az 8-10 saat, en fazla 24 saat dinlendirin.

Uzun saatler marine etmek için zamanınız yoksa basit bir yöntemle de kırmızı etinize hızlı marinasyon yapabilirsiniz. Bir kaba 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı soya sosu, 1 yemek kaşığı hardal, 1 adet rendelenmiş sarımsak ekleyin ve etinizin içerine alıp tüm yüzeylerini sosa bulayın ve 15 dakika bekletip, ardından pişirin.

Antrikot etini marinasyon sürecini tamamladıktan sonra eti doğru yöntemle pişirmek de oldukça önemli. En iyi antrikot nasıl pişirilir, pamuk gibi antrikot nasıl pişirilir ve antrikot pişirme yöntemleri için sizleri şöyle alalım: Tüm püf noktalarıyla antrikot nasıl pişirilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?