TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Hamaratlığına Güvenen Herkesin Bir An Önce Denemesi Gereken 13 Mayalı Hamur İşi Tarifi

yemek.com
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.

Sıkça Yenen Konular

Kabına sığmayan hamur işi tarifleri yapmak için çıkıyoruz yola. Dumanı üstünde, kabardıkça kabaran hamur işleri için biraz beklemeyi de göze alıyoruz. Çünkü işin tüm sırrı mayada.

Hamuru bekletip iyice dinlenmesini sağladıktan sonra işimiz kolay. Çayı demliyor, bardaklara dolduruyor ve mis kokulu mayalı hamur işlerimizin keyfini çıkarıyoruz.

Şimdiden afiyet olsun!

 • Sosuyla pişen poğaça

Bildiğiniz tüm poğaçaları unutun! Bu poğaçanın hamuru ayrı güzel, sosu ayrı güzel, sosuyla pişince ortaya çıkan lezzet çok çok güzel. Hamur fırında öyle güzel kabarıyor ki kendisine hemen hayran bırakıyor.

Bir efsane: Sosuyla pişen poğaça tarifi

 • Mayalı hamur kızartması lokma

Akhisar Lokma Tarifi

Çeşitli yörelerde pişi, keçi ayağı, kolaç, sirihta olarak da bilinen bir lezzette sıra. Ama biz onu bu sefer mayalı olarak Akhisar usulü yapıyor ve sofralarımıza davet ediyoruz.

Sıcak sıcak yenir: Mayalı hamur kızartması lokma tarifi

 • Cantık

Bursa'nın meşhur lezzeti cantık için sıvıyoruz kollarımızı bu sefer. Hamurunun nefisliği ve bol kıymalı harcıyla mutfağınızda pişen en güzel şeylerden biri o olacak.

Canımız: Cantık tarifi

 • Tava mayalısı

Bazlamaya benzeyen ama tavada şipşak pişmesiyle kalpleri bir daha yerinden oynatacak bir tarif tava mayalısı. Kocaman kahvaltı sofralarına o çok yakışacak.

Buzlukta da saklanır: Tava mayalısı tarifi

 • Mayalı poğaça

Pamuk gibi yumuşacık, kabardıkça kabaran bir poğaçayla başlıyoruz. Yaş maya ile kolayca yaptığımız bu poğaça tarifi yediğiniz en güzel poğaçalardan biri olacak.

Pamuk gibi: Mayalı poğaça tarifi

 • Parmak çörek

Şimdi Yozgat'a gidiyor ve onların meşhur bir lezzetiyle sizi tanıştırmak istiyoruz. Bir elin parmaklarına benzediği için ismini buradan alan parmak çörek fırıncıların tarifini sır gibi saklamaya çalıştıkları bir tarif.

Yoğuruyoruz: Parmak çörek tarifi

 • Instant mayalı poğaça

Bu nefis poğaçanın kahramanı instant mayanın tam kendisi. Kocaman kabarmasının yanı sıra bir de onu kek kalıbında yapıp sunumdan da yıldızlı pekiyi almayı hedefliyoruz.

Çok farklı: Instant mayalı poğaça tarifi

 • Mayalı kek

Kuru mayanın kabartma tozundan rol çaldığı ve kekinizi kocaman kabarttığı bir tarif bu. Bir kere denedikten sonra artık başka türlü kek yapamayacak olacaksınız.

Bildiklerinizden farklı: Mayalı kek tarifi

 • Mini pizza

Pizza denince akan sular duruyorsa doğru yerdesiniz. Bu sefer mayalı hamurları mini minnacık lezzetli pizzalara dönüştürüyor, çay saatine, kahvaltıya davet ediyoruz.

Kaç tane yersin: Mini pizza tarifi

 • Biberli ekmek

Hatay mutfağının en güzel lezzetlerinden biberli ekmeği evde de kolayca yapabilirsiniz. Lahmacuna benzeyip kahvaltıda bile afiyetle yenen biberli ekmek her öğünün gözdesi olmaya hazır.

Mutfak onu çağırıyor: Biberli ekmek tarifi

 • Kete

kete-tarifi-yeni

Erzurum başta olmak üzere birçok şehrimizde yapılan nefis ve farklı bir hamur işi tarifi kete. Ceviz, peynir, tahin gibi iç harçlarla hazırlanıp fırında pişirilen kete tel tel dağılıp lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakıyor.

Onun gibisi yok: Kete tarifi

 • Yumurtalı pide

Ortasındaki kocaman göz yumurtayla tüm karnı acıkanlara göz kırpan yumurtalı pideyi evde kendiniz de kolayca yapabileceksiniz artık. Hamurunu hazırlamak üstelik sandığınızdan çok daha kolay.

Çıtır çıtır: Yumurtalı pide tarifi

 • Tahinli çörek

Tahinli Çörek Tarifi

Tahinli Çörek Tarifi

Hep tuzlu hamur işlerinden bahsettik, şimdi sıra tatlı bir hamur işinde. Tahinin dahil olduğu en güzel tariflerden biri olan tahinli çöreği keyifle yapacak ve keyifle yiyeceksiniz.

Hemen yapasın gelir: Tahinli çörek tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?