http://admin.yemek.com/tarif/limon-sikacaginda-icli-kofte/ | Limon Sıkacağında İçli Köfte Tarifi

"Lahmacunun Yanına Ne Gider?" Diyenlere Lahmacunla Birlikte Sunulabilecek 12 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Evde lahmacun yapmak ya da harcını hazırlayıp en yakın fırına götürüp pişirmesini istemek enfes bir fikir! Ama işin içine misafirler girince ya da kalabalık aileler söz konusu olunca lahmacunu tek başına bırakmak olmaz sofrada.

Tam bu noktada da devreye "Lahmacunun yanına ne gider?" sorusu girer. Hem sofradaki herkesi doyuracak hem damaklarda şenlik yaşatacak hem de lokantalarda, kebapçılarda yediklerimizi aratmayacak bir lahmacun menüsü hazırlamak aslında hiç de zor değil.

Enfes bir çorba tarifi ile başlayıp lahmacunun başrolü oynayacağı, enfes salata tariflerinin ona eşlik edeceği, yanında şöyle ferah ferah bir şalgam suyunun içileceği bir lahmacun menüsüne kim hayır diyebilir ki mesela?

Tatlı derseniz, onu da unutmadık tabii ki! Şerbetli ya da sütlü tercihinize göre aşağıdaki tatlılardan biriyle lahmacun menünüzü en lezzetli, en tatlı şekilde sonlandırabilirsiniz.

O zaman buyursunlar, lahmacunun yanına ne gider bir bir anlatmaya başlayalım, lokantaları, kebapçıları bile hazırladığımız sofraya hayran bırakalım.

 • Ezogelin çorbası

"Mevsim ne olursa olsun, söz konusu bir akşam yemeği ise sofrada çorba olmalı" diyenlerdenseniz açılış, en çok sevdiğimiz çorbalardan birinden gelsin!

Tam kıvamında: Ezogelin çorbası tarifi

 • Lokanta usulü mercimek çorbası

Madem ana yemeğimiz lahmacun olacak, şöyle kebapçıları, lokantaları aratmayacak bir çorba ile açılış yapmak isterseniz onun da çözümü burada.

Her zaman yaptıklarınızdan çok daha farklı kıvamıyla: Lokanta usulü mercimek çorbası tarifi

 • Acılı ezme

Acı severler bilir, söz konusu lahmacun ise ona en çok yakışan meze kesinlikle acılı ezmedir! Üstelik hazırlaması da çok kolayken onu böyle lezzet dolu bir sofraya davet etmemek olmaz bizce.

Mutfaktan bekleniyorsunuz: Acılı ezme tarifi

 • Gavurdağı salatası

Ana yemek olarak oldukça iddialı bir seçim yapıp lahmacunu seçtik, o zaman sofraya en az onun kadar iddialı bir salata çıkarmalı.

O bir Gaziantep mutfağı harikası: Gavurdağı salatası tarifi

 • Turşu tadında mor lahana salatası

Lahmacunun yanına en çok yakışanlardan biri turşu diyenlerdenseniz ama o an için evinizde turşu yoksa tıpkı lokantalarda sunulanlar gibi turşu tadında mor lahana salatası da hazırlayabilirsiniz.

İşte bu kadar kolay: Turşu tadında mor lahana salatası tarifi

 • Şipşak turşu

Mor lahana ile arası mesafeli olanlara farklı bir öneri vermeden de geçmek olmaz. Yine kolayca hazırlayabileceğiniz, kapya biberlerin lezzetiyle dolu bu turşu da lahmacunun yanına çok yakışır, bizden söylemesi.

Günlerce olmasını beklemek yok: Şipşak turşu tarifi

 • Limon sıkacağında içli köfte

Eğer yaptığınız lahmacunların yetersiz kalacağını, daha doğrusu sofradaki herkesi tıka basa doyurmaya yetmeyeceğini düşünüyorsanız ya da isteğiniz herkesin günlerce konuşacağı çok özel bir lahmacun menüsü oluşturmaksa içli köfteyi de akşam yemeğine davet edin. "Ben onu incecik yapamıyorum" diyenler için en pratik haliyle karşınızda...

Limon sıkacağı sayesinde şekli de pek havalı üstelik: Limon sıkacağında içli köfte tarifi

 • Sumaklı soğan salatası

Lahmacunun olmazsa olmazından söz etmeden böyle bir listeyi tamamlayacak değildik elbette. Lahmacunun yanına sadece kolayca hazırlanan bu soğan salatasını yapmanız, yanında da isteyenlere bol köpüklü ayran isteyenlere de mis gibi bir şalgam suyu sunmanız efsane bir menü hazırlamanız için yeterli aslında.

Lahmacunun yanında görmekten mutluluk duyacağı bir isim o: Sumaklı soğan salatası tarifi

 • Etli çiğ köfte

Efsane menü demişken... Tıpkı içli köfte gibi çiğ köfte de lahmacun ile birlikte sunulduğunda hem herkesi doyuracağı garanti olacak hem de herkesin günlerce dilinden düşürmeyeceği kadar efsane bir sofra kurmanızı sağlayacak tariflerden, kabul edelim. Üşenmeyenleri, "Ben en alasını yaparım" diyenleri hemen tarifimize doğru alabiliriz.

Buyursunlar, bu taraftan: Etli çiğ köfte tarifi

 • Şalgam suyu

Lahmacunun yanında içilecek içecekler sorulduğunda, genelde ikiye ayrılır herkes. Kimileri bol köpüklü bir ayranı kimileri de nefis bir şalgam suyunu tercih eder. Siz, konuklarınızın damak tadını biliyor, özellikle de şöyle ev yapımı enfes bir şalgam suyuna hayır diyemeyeceklerini biliyorsanız hazırlayın malzemeleri, hemen mutfakta buluşalım.

Ayran yapmak işten bile değil, biz onu hazırlayalım: Şalgam suyu tarifi

 • Fırın sütlaç

Böyle dolu dolu bir menünün üstüne şerbetli değil sütlü tatlı tercih edenlerdenseniz yine lokantalardakileri aratmayacak, hatta evde yapıldığı için çok daha lezzetli olacak bu sütlacı tercih edebilirsiniz.

Fırında nar gibi kızarsın: Fırın sütlaç tarifi

 • Hira tatlısı

Hira Tatlısı Tarifi

Hira Tatlısı Tarifi

"Çok özel misafirlerim olacak, tatlım da şöyle çok özel şerbetli bir tatlı olmalı" diyenlerdenseniz Tokat mutfağının en şık, en lezzetli, en sevilen tatlısı hira, tam size göre demektir.

Nasıl da şık duruyor, baksanıza şuna: Hira tatlısı tarifi

Önemli bir not: Bu kadar çok lahmacundan söz etmişken, lahmacunun yanına ne gider diye uzun uzun anlatmışken şöyle ev yapımı enfes bir lahmacun tarifi vermeden geçmek olmaz. Buyursunlar: Lahmacun Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?