Üsküp Böreği Tarifi

Puf Puf Kabarmasını İçindeki Karbonata Borçlu Olan 10 Nefis Hamur İşi Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kim istemez yaptığı hamur işleri puf puf kabarsın, kıvamıyla bulutları kıskandırsın? İşte bu hayali gerçekleştirmek için kabarma garantili, birçoğu da kızarırken yağ çekmeyen hamur işi tariflerini bir araya getirdik. Hepsi de bu yeteneklerini içindeki bir gizli malzemeye borçlu: Karbonat!

Bu karbonatlı hamur işleriyle sevindiremeyeceğiniz kimse kalmayacak. Şimdiden ellerinize sağlık!

  • Plaska

Balkan göçmenlerinin çok iyi bildiği bir lezzetle başlıyoruz. Pilaska olarak da bilinen plaska çayın yanına çok yakışan börek benzeri bir lezzet. Siz de onu çok seveceksiniz.

Lezzeti çok farklı: Plaska tarifi

  • Karbonatlı poğaça

Hem mayasız, hem de tam kıvamında bir poğaçaya ne dersiniz? O kadar pratik ki sabah uyanınca hazırlayıp hemen kahvaltı sofrasına yetiştirebilir, çay saatlerine hızlıca dahil edebilirsiniz onu.

Bırakın kabarsın: Karbonatlı poğaça tarifi

  • Üsküp böreği

Makedonya'dan listemize konuk olan Üsküp böreği bildiklerinizden çok farklı. İçinde rendelenmiş kabak, beyaz peynir ve incecik kıyılmış maydanoz olan Üsküp böreği tıpkı bir kek gibi kocaman kabaracak.

Yumuşacık lezzet: Üsküp böreği tarifi

  • Karbonatlı pişi

Yapmak için bahaneye ihtiyacımızın olmadığı pişi şimdi en pofuduk haliyle karşınızda. Kahvaltı sofralarınızın yıldızı olacak bu pişi toplamda yirmi dakikada hazırlanacak, reçelle peynirle çok yakışacak.

Bulutlar kıskansın: Karbonatlı pişi tarifi

  • Mısır unlu muffin

Karadeniz mutfağında sıkça kullanılan mısır ununun hiç muffin tarifinde kullanılabileceğini düşünmüş müydünüz? Öyle çok yakışıyor ki, içindeki karbonat ve kabartma tozu sayesinde öyle nefis kabarıyor ki en sevdiğiniz muffin tarifi bu olacak.

Sarı güzel: Mısır unlu muffin tarifi

  • Karbonatlı börek

Karbonat bu böreğe sadece nefis bir kıvam değil aynı zamanda tam kararında bir çıtırlık katıyor. Hazır yufkadan kolayca hazırlayabileceğiniz karbonatlı börek çayın yeni en yakın arkadaşı olmaya hazır.

Tam istediğiniz gibi: Karbonatlı börek tarifi

  • Mayasız ekmek

Bir ekmek düşünün, mayasız yapılsın. Bu da yetmesin kocaman kabarsın. İşte bu tarifle bu mümkün. İşin sırrı ise içindeki karbonatta saklı.

Mahallenin fırınına gitmekten kolay: Mayasız ekmek tarifi

  • Cevizli havuçlu kek

Havuçlu kek denince akan sular duruyorsa doğru yerdesiniz. Bu sefer içine ceviz de katıyor, evi mis gibi kokutan havuçlu keke daha da bir anlam katıyoruz.

Pamuk gibi: Cevizli havuçlu kek tarifi

  • Pesmet

Göçmenlerin kahvaltılarından eksik etmediği pesmet mayasız bir hamur kızartması aslında. Sadece yoğurt, karbonat, tuz ve unla hazırlanan pesmet kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olacak.

Hazırlaması pek kolay: Pesmet tarifi

  • Pretzel

Pretzel Tarifi

Pretzel Tarifi

Çoğu kişinin "Alman simidi" olarak kodladığı pretzeli evde siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Kıtır kıtır yiyebileceğiniz pretzel'leri bol bol yapıp hep evde bulundurmak isteyeceksiniz.

Acıktığınız her an için: Pretzel tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?