Sadece 3 Malzemeyle, Çok Kolay Bir Yöntemle: Evde Kabartma Tozu Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

O puf puf kabaran hamurların en büyük sırrı içine koyduğumuz kabartma tozunda saklı. Keklerden kurabiyelere, poğaçadan börek hamuruna kadar birçok noktada mayalanma ve kabarma süreci hızlandıran en yardımcı malzememiz o!

Son zamanlarda her şeyi evinizde kendiniz yapmaya yöneldiyseniz, daha ekonomik ve neyden yapıldığını bildiğiniz malzemelerle ürünler elde etmeye çalışıyorsanız gelin, kabartma tozumuzu evde kendimiz yapalım. Bazen evde kabartma tozunun olmadığı durumlar da yaşayabilirsiniz. Öyle durumlarda vereceğimiz tarifle hazırlayacağınız kabartma tozları sayesinde tüm hamur işleriniz puf puf kabaracaktır.

Mini kavanozlarınız hazırsa, uzun süre saklamalık kabartma tozu tarifimiz geliyor. Hem de sadece 3 malzemeli!

 • Evde kabartma tozu nasıl yapılır?

ev-yapimi-kabartma-tozu

Hazır olarak aldığımız kabartma tozlarının içerisinde saf sodyum bikarbonat (yani karbonat) ve onun daha çok kabarmasına yardımcı olarak bir asit bulunuyor. Bu malzemelerin belli oranlarda bir araya gelmesiyle kabartma tozu çıkıyor ortaya. Isıyla ve sıvılarla etkileşime girdiğinde ise içine girdiği hamurun puf puf kabarmasına yardımcı oluyor. Onsuz ne yazık ki hamur işlerimiz kabarmıyor. Dışarıdan kabartma tozu almak istemediğinizde ya da evde kendiniz yapmak istediğinizde ise yapması bir hayli kolay.

Hazır olarak satın aldığımız kabartma tozlarının ilk ana malzemesi saf sodyum bikarbonat yani karbonat. Bu nedenle evde kabartma tozunuzu kendiniz hazırlamak isterseniz kullanacağınız ilk malzeme karbonat olmalı. Sadece karbonat, kabartma tozunun verdiği o puf puf etkiyi veremeyebilir. Bu nedenle hafif asidik yapılı bir malzemeye ve yoğun bir kıvamda olması için de kıvam arttırıcı bir malzemeye ihtiyacı var.

mynewoldschool.com/

mynewoldschool.com/

Bu aşamada devreye limon tuzu ve nişasta giriyor. Eğer bulabilirseniz krem tartar (cream tartar) da kullanabilirsiniz limon tuzu ve nişasta yerine. Malzemeleri sıralayacak olursak 1 küçük kavanoz kabartma tozu yapmak için;

 • 4 yemek kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
 • 2 yemek kaşığı mısır ya da buğday nişastası
 • Diğer bir tarif de;

 • 4 yemek kaşığı karbonat
 • 3 yemek kaşığı krem tartar
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • ev-yapimi-kabartma-tozu3

  İhtiyacınız olan tüm malzemeleri blendera aktarın. Toz hale gelip içerisinde herhangi bir parça kalmayana kadar blenderdan geçirin. Pürüzsüz bir kıvama gelince bir küçük kavanozun içerisine aktararak saklayın ve hamur işlerinize tarifte belirtilen miktara bağlı olarak kullanın. Klasik hamur işi tariflerinde 1 - 1,5 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu yeterli olacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?