https://yemek.com/tarif/patlican-kebabi/ | Patlıcan Kebabı Tarifi

Fırında Pişirerek Lezzetine Hafiflik Katacağınız 21 Şahane Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Belki tencere, tava kadar çok sık kullanmıyoruz fırını ama onunla nasıl enfes ve nasıl hafif lezzetler yapabileceğimizi nefis fırın yemekleri sayesinde hiç unutmuyoruz.

Bugün ona yeniden hak ettiği değeri verelim, hep birlikte tavada-tencerede yapmaya alışık olduğumuz yemekleri fırına taşıyalım, onları fazlaca yağlarından arındıralım, lezzetlerine lezzet katalım.

Mesela bol yağda kızarttığımız patateslerin yerini fırında misler gibi pişen ve kızartmasına göre çok daha hafif olacak fırında patateslere bırakalım, patlıcanla hazırladığımız yemekleri, etleri, hatta mücverleri hafifletelim. Buyursunlar, karşınızda hepsini tek tek denemeniz gereken, fırında yapılan yemek tarifleri...

Çünkü böylesi çok daha sağlıklı, hafif ve lezzetli!

 • Fırında baharatlı patates tarifi

Patatese olan sevgimize katılmayan yoktur sanıyoruz. Adına şiirler yazacak kadar çok sevdiğimiz patatesin lezzetini bu kez fırında devleştiriyoruz.

Yedikçe yiyesin gelir: Fırında baharatlı patates tarifi

 • Fırında kremalı patates tarifi

Patates, en az baharatlarla yakıştığı kadar kremayla da yakışıyor aslında. Fırından öyle farklı ve nefis bir lezzete dönüşerek çıkıyor ki her yemeğin yanına yakışıyor, tek başına da afiyetle yeniyor.

Patates sevmeyen var mı: Fırında kremalı patates tarifi

 • Fırında tavuk baget tarifi

Çeşit çeşit pane harcıyla bulanıp tavada bol yağda kızarttığınız, bolca yağ çekip sağlığınıza hiç saygı göstermeyen bagetleri unutun. Onları fırında pişirip lezzetine lezzet, hafifliğine hafiflik katmak elinizde. Unutmadan, elle yendiğinde lezzeti en az 2 katına çıkıyor, bizden söylemesi.

Parmaklarını yersin: Fırında tavuk baget tarifi

 • Fırında tavuk şiş tarifi

Mangalda yaptığımız o şişlere diyecek sözümüz yok, mangal deyince ağzı sulanan insanlarız biz ama... Her zaman da mangal yapacak gücümüz yok sonuçta. O zaman, en az onun kadar lezzetli bir alternatif bulmalı...

Mesela fırından destek almalı: Fırında tavuk şiş tarifi

 • Fırında sütlü karnabahar tarifi

İddia ediyoruz, bu tarifin ardından "Ben karnabahar sevmiyorum." demeye devam edebilecek kimse yok.

Uzayan peyniriyle, karşınızda: Fırında sütlü karnabahar tarifi

 • Fırında biber dolması tarifi

En güzelini annenin, anneannenin yaptığı tariflerden biridir aslında biber dolması. Tencerede yapılanı ayrı, fırında yapılanı ayrı bir lezzetlidir. Biz bu kez onu seçtik...

Üzeri de misler gibi kızarsın istedik: Fırında biber dolması tarifi

 • Tepside kumpir tarifi

Bugüne dek bildiğiniz tüm kumpirleri unutun, bu kez onu bir büyük tepside yapıyor, herkesi afiyetle doyursun istiyoruz.

Böylesi çok daha kolay üstelik: Tepside kumpir tarifi

 • Fırında hafif gökkuşağı tarifi

Fırında hafif hafif pişiyor, sebzelerden aldığı renk ve tat sayesinde tavuğun lezzeti en az 10 katına çıkıyor. Sadece renkleri bile iştahları kabartmaya yetiyor.

Seni yemeye nasıl kıyacağız: Fırında hafif gökkuşağı tarifi

 • Brokoli tarifi

Brokoliyi sevmeyenler dahi bu tarif sayesinde onu seviyor, beşamel sos her tarifte olduğu gibi bu tarifte de tüm lezzetini konuşturuyor.

Tam da zamanıyken bol bol yapmalı: Brokoli tarifi

 • Peri peri soslu tavuk tarifi

Tavuğu fırınlamak çok orijinal bir fikir gibi gözükmüyor olabilir, mutfakta yeni tatlar keşfetmekten hoşlanıyor olabilirsiniz. O zaman tavuğu bir de bu sosla buluşturun deriz.

Farklılığın en lezzetli hali: Peri peri soslu tavuk tarifi

 • Patlıcan kebabı tarifi

Kızartırken en çok üzen yiyeceklerden patlıcan. Çünkü öyle çok yağ çekiyor ki yemeğin lezzetini de mideleri de etkiliyor. Sırf bu nedenle patlıcandan vazgeçmek yok tabii.

Fırına teşekkürlerimizle: Patlıcan kebabı tarifi

 • Fırında köfte patates tarifi

Siz de kendinizi bildiniz bileli bir köfteye bir de patatese asla hayır diyemeyenlerdenseniz yaklaşın hemen böyle. Fırının maharetli ellerinde lezzetlerini katlayan, aynı tepside buluşup tatlarını harmanlayan bu ikiliyi çok seveceksiniz.

Fırından yükselen mis kokusu yeter: Fırında köfte patates tarifi

 • Fırında palamut tarifi

Evde balık kızartmanın ne kadar zahmetli bir iş olduğundan uzun uzun bahsedecek değiliz. Eminiz, daha önce onlarca kez bu deneyim başınızdan geçti. İşte tam da bu yüzden size nefis bir önerimiz var.

Daha zahmetsiz olamazdı: Fırında palamut tarifi

 • Fırında somon tarifi

Aranızda "Ben balık olarak sadece somon yiyebiliyorum." diyenler olabilir diye düşündük, farklı bir alternatif de vermeden geçmeyelim istedik. O çok sevdiğiniz somonu böyle denemiş miydiniz?

Denemediyseniz hiç vakit kaybetmeyin deriz: Fırında somon tarifi

 • Fırında falafel tarifi

Hep kızartılarak yapıldığı düşünülen lezzetlerden biri de falafel. Oysa onu fırında, daha hafif ve daha yağsız bir şekilde yapmak da mümkün.

Bakınız, tam olarak şöyle: Fırında falafel tarifi

 • Fırında kabak mücveri tarifi

Kabağı ağzına bile sürmeyenlere kabak sevdirebilecek güçteki mücveri belki de daha önce hiç böyle görmediniz. Şekliyle farkını ortaya koyan bu mücverin, diğer mücverlerden tek farkı şekil de değil üstelik.

Çünkü o aynı zamanda çok hafif: Fırında kabak mücveri tarifi

 • Fırında ıspanaklı mücver tarifi

Konu mücverden açılmışken kabakla yapılan klasik mücvere bir alternatif vermeden geçmek istemedik, mücverin pazıyla da nefis bir şekilde yapılabileceğini en lezzetlisinden kanıtladık.

Şimdi sıra sizde: Fırında ıspanaklı mücver tarifi

 • Fırında içli köfte tarifi

Nefis bir içli köfte yapmak öyle herkesin harcı bir iş değil, doğruya doğru. El mahareti gerektiren bu işi biraz daha kolaylaştırmak ve enfes bir tat yakalamak da sandığınız kadar zor değil ama. Özellikle kızartmalardan uzak durmak için özel bir çaba sarf ediyorsanız bu tarifi çok seveceksiniz.

Kanıtımız tam burada sizi bekliyor: Fırında içli köfte tarifi

 • Fırında poğaça köfte tarifi

Klasik köfte tariflerinden çok daha farklı bir sunumla nefis bir yemek hazırlıyor, her göreni kendine hayran bırakan bir yemeğe imza atıyoruz şimdi.

En özel sofralara: Fırında poğaça köfte tarifi

 • Fırında baharatlı patates tarifi

Belki ana yemeğin yancısı olarak yapacak belki atıştırmalık olarak şöyle biraz sofraya koyacaksın ama biz baştan uyaralım, öyle lezzetli olacak ki sofrada ilk o bitecek, tek başına herkesin midesine ziyafet çekecek.

Bol bol yapmayı unutmamalı: Fırında baharatlı patates tarifi

 • Fırında çıtır kabak tarifi

Fırında Çıtır Kabak Tarifi

Fırında Çıtır Kabak Tarifi

İzlediğiniz tüm filmlere, tüm dizilere, yaptığınız tüm arkadaş sohbetlerine, dahil olduğunuz tüm sofralara lezzet katmaya kararlı bir atıştırmalık var karşınızda.

Sağlıkla, afiyetle: Fırında çıtır kabak tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?