Yüksük Çorbası Tarifi

Farklı Yörelerden Bir An Önce Tanışmanız Gereken 10 Doyurucu ve Şifalı Çorba Tarifi

Favorilerime
Ekle

Havalar soğumaya başlar başlamaz yeniden sofraların baş tacı haline gelen o mis gibi çorbalar, çorbalarımız...

Antibiyotik niyetine içilen klasik kış çorbalarından tutun rengiyle şaşırtan farklı çorbalara, mutfağımız çorba çeşitliliği konusunda o kadar geniş ki eminiz bugüne dek hayatınızda hiç deneme fırsatı bulamadığınız çok çorba vardır hala.

Tam da bu yüzden bu kez karşınıza yöresel çorbalar ile geldik, kendimizi Anadolu'nun dört bir yanındaki mutfaklarda pişen tencerelerden yükselen dumana kaptırdık gitti...

Siz de yöresel lezzetler keşfetmeyi seviyorsanız, tüm kış sofranızdan çorbaları eksik etmiyorsanız buyurun böyle. Birbirinden doyurucu, birçoğu neredeyse ana yemek gücünde yöresel çorbalar karşınızda! Bu çorba tariflerini bir köşeye not edip hepsini tek tek deneseniz bu kış sofranız her zamankinden çok daha renkli ve lezzetli olur, bizden söylemesi.

E hadi o zaman şifa olsun diyor ve başlıyoruz!

Küçük bir not: Siz de kendi yörenize ait yöresel çorba tarifini bizimle ve tüm takipçilerimizle paylaşmak isterseniz Yemek.com'a Nasıl Tarif Yollanır? yazımızdan yardım alarak ellerinizle hazırladığınız tariflerinizi biz gönderebilirsiniz.

Köme çorbası tarifi

Ne yazık ki az bilinen, oysa bir an önce keşfedilmesi gereken mutfaklarımızdan biriyle, Kırşehir mutfağı ile başlayalım istedik listemize. İçindeki nohut, buğday ve mercimekle doyuruculukta klasik çorbaları geride bırakıp ilk sıralara yerleşen bir lezzet kendisi.

Hemen bu akşam için hazır edilmeli: Köme çorbası tarifi

Bamya çorbası tarifi

Konya mutfağının en ünlü lezzetlerinden biriyle devam ediyoruz. "Bamyanın mevsimi değil ki..." diye düşünmek zorunda kalmadan, aktarlardan temin edebileceğiniz kurutulmuş çiçek bamyalarla hazırlayabileceğiniz şifa dolu bu lezzetin tadına henüz bakmadıysanız hemen denemelisiniz.

Bamya sevmeyenler bile onu çok sevecek, eminiz: Bamya çorbası tarifi

Karalahana çorbası tarifi

Karadeniz'de özellikle soğuk havalarda hemen her evde kaynar bu çorba. Tek başına karalahanayı sevme sebebi olması yetmezmiş gibi içindeki yarmayla, kuru fasulyeyle tek bir kasesiyle tıka basa doyurmayı da bilir.

Şifasından sual olunmaz: Karalahana çorbası tarifi

Yüksük çorbası tarifi

Hemen hemen her yörede ufak farklılıklarla da olsa kendine sofrada yer bulan, bazı yörelerde ismi "mantı çorbası" olarak anılan bu nefis lezzeti kış boyu sofranızdan eksik etmeseniz yeri. Çünkü kendisi tam bir kış dopingi.

İçinde yok yok: Yüksük çorbası tarifi

Yoğurtlu yuvalama çorbası tarifi

Yoğurtlu çorba severlerdenseniz bu çorba tam sizlik, baştan söyleyelim. En özel davet sofralarınızdan karnınızı bir çorbayla doyurmak istediğiniz mütevazı sofralara dek, dahil olduğu her yere uyum sağlamayı bilen, içindekilerle ana yemeğe gerek kalmadan insanı doyuran bir lezzet o.

Antep mutfağından çıkar da kötü olabilir mi zaten: Yoğurtlu yuvalama çorbası tarifi

Ekşili semizotu çorbası (Pirpirim aşı) tarifi

Konu Antep mutfağına gelmişken öyle bir tarif verip geçmeyelim istedik, o çevrede "pirpirim" olarak anılan semizotu ile hazırlanan bu ekşili nefis lezzetle de sizi tanıştırmak istedik. Semizotunun bugüne dek sadece yemeğini yaptıysanız ya da onu sadece salatalarda, mezelerde kullanıyorsanız bir de böyle deneyin.

Şifasını kaşık kaşık için: Ekşili semizotu çorbası (pirpirim aşı) tarifi

Kaz Dağı çorbası tarifi

Kaz Dağının bulunduğu Edremit Körfezi ve çevresinde sıklıkla yapılan, içinde tarhanadan börülceye birbirinden şifalı birçok malzeme bulunan bu doyurucu çorba ne yazık ki pek bilinmiyor.

Artık ona hak ettiği değeri vermenin zamanı geldi: Kaz Dağı çorbası tarifi

Sakala çarpan çorbası tarifi

Adı size yabancı gelse de aslında onu çok yakından tanıyorsunuz, biliyoruz. Afyon ve çevresinde sakala çarpan olarak anılan, farklı yörelerde dul avrat, bacaklı, kesme çorbası gibi farklı isimlerle bilinen bu çorba, erişte ve mercimeğin güçlerini birleştirmesiyle oluşan efsane bir lezzet.

Tam bir hastalık savar: Sakala çarpan çorbası tarifi

Topalak çorbası tarifi

Geçmişinin Konta mutfağına dayandığı bilinen, yöresel çorbalar içinde belki de en doyurucu olan çorba o. İçinde dana etinden haşlanmış notuna, nefis köftelere kadar bir ana yemekte bile bir arada bulamayacağınız kadar fazla malzeme var.

Sofrada bir tek o olsa yeter: Topalak çorbası tarifi

Şorbik tarifi

İster çorba isterseniz de bir sulu yemek gibi değerlendirebileceğiniz bu farklı çorba, Tunceli mutfağına ait yöresel lezzetlerimizden. Süt, kuşbaşı et ve çorbalarda kullanmayı çok sevdiğimiz mis gibi haşlanmış nohutlar bir araya gelir de ona hayır demek mümkün olabilir mi?

Biz onu çok sevdik: Şorbik tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?