https://simplysohealthy.com/low-carb-porcupine-meatballs/            |simplysohealthy.com

Neden Bazı Köftelerin İçine Ekmek Bazılarına Yumurta Konur?

Favorilerime
Ekle

Şöyle tane tane dökülen bir pirinç pilavı hazırladınız. Bir yiyenin bir tabak yiyeceği bulgur pilavı ya da bol soslu şahane bir makarna da yapmış olabilirsiniz. Bunların yanına ne yapsam diye düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk tarif hiç şüphesiz köfte oluyor. Kızartması ya da fırınlanmış haliyle en sevdiğimiz tariflerden olan köftenin yapımında ise birkaç püf noktası var. Damak zevkine göre de herkes içerisinde farklı baharatlar tercih ediyor. Tarçın, yenibahar gibi tatlı baharatlar, karabiber, toz kırmızı biber gibi daha tuzluya yakın baharatlar kullanılabiliyor.

Bazı tariflerinde içerisine kimi zaman yumurta oluyor, kimi zaman bayat ekmek... Neden bazı köfteler yumurtalı bazıları ise ekmek kullanılarak yapılıyor dersiniz? İkisi arasında ne gibi farklar var? Gelin bu ikisi arasındaki farkı büyüteç altına alalım bugün.

Neden bazı köftelere ekmek bazılarına yumurta konur?

Herkesin kendine has köfte tarifi çok farklılık gösterebiliyor. Et tercihi bile farklılık gösterebiliyor köftelerde. Ama iyi köftenin sırrı kesinlikle kıymanın kalitesinde saklı. Ne kadar güzel et o kadar güzel köfteyi de beraberinde getiriyor o yüzden iyi köftenin en önemli püf noktası etinde saklı. Bu eti kimi lezzetlendirmeyi tercih ederken kimisi sadece tuzu yeterli görüyor. Soğan ve sarımsak da köftenin içerisindeki diğer lezzet veren oyunculardan. Ama bu köfteleri bağlamak ve dağılmasını engellemek için çok önemli iki malzemeye ihtiyaç var. Yumurta ya da ekmek.

Bazı tariflerde biri kullanırken bazı tariflerde ikisi birden kullanılabiliyor. Peki kullanıldıkları durumda ortaya ne gibi farklar çıkıyor? Ekmekler, özellikle evde bayat ekmek bulunduğunda kullanılıyor ya da bayat ekmekler sırf bu amaçlar saklanıyor ve hafif ıslatılarak harca giriyor. Ekmekle yapılan tariflerde pişme aşamasında etin yağının içerisinde kalmasını sağlıyor ve kuru olmayan köfteler hazırlamanıza yardımcı oluyor. Pişerken boyutları küçülmüyor. Özellikle uzun süre saklamak istediğiniz köfteler için ekmek kullanmanızı öneririz. Izgarada ya da tavada pişecek köfte tariflerinde ekmekten daha fazla destek alabilirsiniz. Kızartma yapmak istediğinizde içerisinde ekmek olan bir tarif seçtiğiniz takdirde daha çok yağ çekecektir.

ehow.com

ehow.com

Yumurta ise köftenin şahane bir kıvamda olmasını sağlar. O tüm malzemelerin birbirinin içerisine tam olarak girdiği köftelerin sırrı içlerinde yumurta olması. Daha çok kızartma yapmak istediğiniz tariflerde yumurta kullanmanızı öneririz daha az yağ çekecektir ve daha lezzetli olacaktır. Ancak uzun süre dayanmasını istediğiniz buzlukta saklayacağınız köftelerin içerisine yumurta koymamanızı öneririz.

Şimdiden ellerinize sağlık, ağzınızın tadı da hep yerinde olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Gökhan Çarıkçı1 Aralık 2018 20:37
yoğurtlama güzel olmuş elinize sağlık
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?