https://blog.kingarthurflour.com/2018/03/29/glass-or-metal-or-stoneware/ |kingarthurflour.com

En Güzellerini Pişirin Diye: Kek Kalıpları Çeşitleri Arasındaki Farklar

Favorilerime
Ekle

Kek yapmayı da yemeyi de hepimiz çok seviyoruz. Şöyle bol limonlu olanına, üzerinden çikolatası bol bol akanlarına bayılıyoruz. Evimiz misler gibi kek koksun, çayla kahve ile huzuru da mutluluğu da pekişsin. Bir kekin kek olabilmesi için de onun en güzel kalıplarda pişmesi gerekir. Özellikle mutfağa yeni girenlerdenseniz ya da kullandığınız kek kalıplarından memnun olmayıp yeni bir kek kalıbı almayı düşünenlerdenseniz hadi bize kulak verin o zaman.

Silikon, döküm, granit, cam, seramik... Daha birçok çeşit kek kalıbı var. Bu kek kalıpları arasında ne gibi farklar var hangisi ne işe yarar? En güzel kekler hangisinde pişer? Tüm sorularınız cevaplarını bir bir vermeye başlıyoruz! Hadi o zaman bu bilgileri not alın, mutfakta mutlaka işinize yarayacaktır.

Kek kalıpları arasındaki farklar nelerdir?

Dedik ya bir kekin en güzel dokuya ve şekle bürünebilmesi için o kekin güzel bir kalıpta pişmesi gerekiyor. Özellikle de kalıptan çıkarırken sorun yaşamamak adına şöyle yapışmayan, kolay temizlenen de bir kalıp olması lazım. Bu noktada devreye ilk giren kek kalıbı çeşitleri seramik kek kalıpları ya da silikon kek kalıpları oluyor.

Silikon kek kalıpları

Silikon kek kalıpları, adı üzerinde silikon bazlı malzemeler kullanılarak elde ediliyor. Eğilip bükülüyor, her yere de konuyor. Bu kalıpların en büyük özelliği hiç yapışmıyor olmaları. Ancak söz konusu silikon bir kalıp olduğunda dilediğiniz şeklin tam olarak çıkmaması söz konusu olabilir. Kekinizin içi pişmeyebilir, dokusu beklediğiniz gibi olmayabilir. İşin içine biraz da sağlık giriyor silikon kalıplar söz konusu olunca. Bazılarımız sağlıksız bulduğu için kullanmamayı tercih ediyor. Ancak ''Kekim yapışmasın'' diyorsanız silikon kek kalıpları biçilmiş kaftan.

Seramik kek kalıpları

İkinci olarak da seramik kek kalıpları devreye giriyor. Fiyatları diğerlerine göre nispeten biraz daha fazla. Ancak oldukça uzun ömürlü ve kolay temizlenebiliyor. Söz konusu seramik bir kek kalıbı olduğunda tadına doyum olmaz lezzette ve dokuda kekler elde etmeniz oldukça kolay. Seramik kek kalıpları kolay temizlenebiliyor ve kekleri güzelleştiriyor diğer yandan kırılma ihtimalleri bir hayli yüksek. Ayrıca pişirdiğiniz kekler seramik kek kalıplarının içerisinde daha yavaş yavaş soğurlar. Aman ellere dikkat! Seramik kek kalıplarında piştiklerinde daha yayvan bir kek elde etmiş olursunuz, orta derecede kabarırlar ve nem dengeleri de korunur.

Demir döküm kek kalıpları

''Kekimin lezzeti şahane olsun, pişme süresi mühim değil'' diyorsanız doğruca demir döküm kek kalıplarına yönelin. Evet, demir döküm kullanması oldukça hassas mutfak gereçlerinden ve oldukça da pahalı. Ancak ısıyı doğru dağıtması açısından demir döküm kek kalıpları tek kelimeyle harika işler çıkarıyor. Kekinizin içinin pişmemesi gibi bir sorunu olmuyor. Tok kıvamlı, içi çok hafif nemli kalan, bir yiyenin bir daha yiyeceği kekler hazırlamış oluyorsunuz. Klasik bir kek tarifini demir döküm bir kalıpta pişirdiğinizde sonuçları çok farklı ve mutlu edici oluyor. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi temizlemesi, kullanması diğerleri kadar kolay değil ve kekin soğuması için bir hayli beklemeniz gerekiyor.

Granit kek kalıpları

Gelelim neredeyse hepimizin mutfağında olan granit kek kalıplarına. Granit kek kalıpları hem ekonomik olmaları açısından hem de kekleri tam kıvamında kabartmaları nedeniyle sıkça tercih ediliyor. Keklerinizi granit kaplarda pişirirken yağlı kağıt kullanmalı, bolca yağlamalı ve unlamalısınız ki yapışma riski ortadan kalksın. Uzun süre kullanıbilen kek kalıplarından onlar. Keklerin tadını da çok etkilen bir yapıda değiller. O yüzden evlerimizde en çok onları tercih ediyoruz.

Cam kek kalıpları

popsugar.com

popsugar.com

''Cam kalıpların özellikleri ne?'' diyenleriniz içinde hemen anlatalım. Cam kalıplar ısıyı çok fazla iletirler. Bu nedenle kekinizin daha hızlı ve kısa sürede pişmesini sağlarlar. Yapışma riski de yüksektir bu kapların. Bu nedenle tıpkı granit kaplarda yaptığınız gibi bolca yağlamanız şart. Diğer kek kalıpları için önermedik ancak bu kalıplar için minik bir önerimiz olacak, özellikle üzerine şerbet ya da sos gezdireceğiniz kekler olursa hiç düşünmeden cam kek kalıplarını tercih edebilirsiniz.

Bundt, kelepçeli, baton kek kalıpları

bundt-kek-kalibi

Bir de adını sıklıkla duyduğumuz baton, bundt ve kelepçeli kek kalıpları var. Bunların hepsi aslında birer türü ifade ediyor. Kelepçeli kek kalıpları, etraflarındaki kelepçeler sayesinde kekin çok rahatlıkla çıkması için tasarlanmış kek kalıpları. Baton ise uzunlamasına bir dikdörtgen olan kek kalıplarını ifade eder. İki kenarı oldukça kısadır. Cam, granit, seramik olmak üzere farklı farklı çeşitleri vardır. Bunt kek kalıpları da Avrupa'da sıkça tercih edilen bir şekli ifade eder. Derinliği diğer kek kalıplarına göre fazladır ve kekin nem dengesini korumasına da yardımcı olur.

Kek kalıpları arasındaki farkları paylaştık sizlerle. Kek kalıplarıyla ilgili merak ettikleriniz varsa yorum kutucuğumuzu emrinizde! Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?