Kıvamı Hep Tutan, En Doğal Yoğurtlar İçin: Evde Yoğurt Mayası Yapımı

Favorilerime
Ekle

Önemli not: Evde yapmak istediğiniz yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini hazırlarken güvenilir, sağlıklı, taze ve temiz içerikli olduğuna emin olduğunuz yerlerden çiğ süt temin etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir süte erişiminiz yoksa ya da o sütlerin tazeliğinden ve güvenliğinden emin değilseniz bu ürünleri hazırlarken taze günlük süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz.

Pilavın yanına en çok yakışan, mantının, yağlamanın olmazsa olmazı, haydarinin, cacığın başrolü, diyet yapanların vazgeçilmez ara öğünü... Gün içerisinde en çok tükettiğimiz besinlerin başında geliyor. Hayatımızda ve mutfağımızda yeri oldukça büyük yoğurdun. Bağırsaklarımızın düzenli çalışmasına destek olan da o, cildimizi güzelleştiren de... Ev yoğurdunun lezzeti çok başka. Ancak evde yoğurt hazırlamak isteyenlerimizin en büyük sorunsalı şu olur: ''Yoğurt mayasını nereden temin edeceğim?'' ya da ''Evde yoğurt mayası yapabilir miyim?''

Eğer çok şanslıysanız yoğurdu güzel olan bir tanıdığınızdan ya da komşunuzdan maya alma imkanına sahipsiniz. Marketlerde de son zamanlarda hazır şekilde mayalar satılıyor. Ancak tercihiniz yine evde kendi mayanızı kendiniz hazırlamaktan yanaysa hadi bize kulak verin.

Yoğurt mayası nasıl yapılır?

ev-yapimi-yogurt-nasil-yapilir

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere şahane bir yoğurt elde etmek için yoğurt mayasına ihtiyacınız var. Tam kıvamında mayalanacak yoğurtlar için doğal yoğurt mayaları hazırlamak sandığınız kadar zor değil. Bu işin birkaç farklı yöntemi var. İlk yöntem en klasiklerin başında geliyor. İçeriğine güvendiğiniz doğal bir yoğurt alın ve sütünüzü bu yoğurdun içerisinden alacağınız bir kaşık yoğurt ile mayalandırın. Sütün ılık olmasına özen gösterin. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Serçe parmağınızı daldırdığınızda parmağınızı yakmayacak seviyedeyse, tahta kaşık yardımıyla bu yoğurdu süte aktarın ve karıştırın. Sarın etrafını güzelce, ılık bir ortamda mayalandırmaya bırakın. Mayalandırdığınızda kendinize ait bir yoğurt mayası elde etmiş olacaksınız. Bu yoğurt mayasından dilediğiniz kadar yoğurt mayalandırabilirsiniz.

sewhistorically.com/

sewhistorically.com/

Diğer bir yöntem evde sıfırından yoğurt mayası hazırlama yöntemi ise nohut kullanmak. Nohut mayasını evde kendiniz hazırlayarak şu zamana kadar yaptığınız en doğal içerikli mayalardan ve bu mayalardan da şu zamana kadar yediğiniz en doğal en nefis yoğurtları elde edebilirsiniz. Adı üzerinde bu mayayı hazırlamak için nohuta ihtiyacınız var. Nohut mayasının nasıl yapıldığını şöyle anlatalım: Ekmeği de Yoğurdu da Yapılan En Mucizevi Geleneğimizle Tanışın: Nohut Mayası

İçeriğimizde anlattığımız şekilde nohut mayasını hazırladıktan sonra nohutları süzdürün ve elinizde saf nohut mayası kalsın. Bu nohut mayası ile sütünüzü mayalabilir, kendi mayanızı da yoğurdunuzu en başından siz yapmış olursunuz. Ancak nohut mayasını tutturmak diğer mayalara nazaran biraz daha zor. O yüzden ilk denemenizde olmasa bile, birkaç deneme sonra başarılı bir sonuca ulaşacağınızdan eminiz.

Yoğurt mayası nasıl saklanır?

yogurt-mayasi

Mayalarınız çok fazla sulanabiliyor, çok çabuk bozulabiliyor. Ancak siz hazırladığınız mayaların çok uzun süre dayanmasını istiyorsunuz. Bu yüzden mayalarınızı hava almayan bir kabın içinde saklayın mutlaka. Bu mayayı ne oda sıcaklığında bırakın ne de buzlukta. Buzdolabında bir sonraki kullanıma kadar ağzı sıkı sıkı kapalı şekilde tutun ve bekletin onu. Mayaların ömrü çok da uzun değildir. O yüzden her yoğurt mayalandığınızda ortaya çıkan yoğurttan birkaç yemek kaşığı saklayarak yoğurt mayasının devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Evde mükemmel yoğurt yapmak isteyenleri de şöyle alalım: Tam Kıvamında Tutsun, Uzun Süre Dayansın: Evde Yoğurt Yapma Rehberi

Şifası da lezzeti de bol olsun! Afiyetler olsun.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?