Baklava Yufkasında Somon Sarma Tarifi

Hiç Yemeyen Çocuklarda Bile Her Gün Balık Yeme İsteği Uyandıracak 12 Farklı ve Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Çocuklarınıza bir türlü balık yediremiyorsanız, en büyüğünden en küçüğüne çeşit çeşit balık türünü denemenize rağmen bir sonuç alamadıysanız yalnız değilsiniz.

Ama bu, hemen vazgeçeceğiniz anlamına da gelmemeli tabii. Bilirsiniz, çocuklara karnabaharı bile sevdirecek tarifler yaptık. Balık mı sevdiremeyeceğiz?

Birkaç ufak hileyle bu iş de bizde.

Size düşense bu tarifleri bir köşeye not edip hepsini bir bir denemek, çocuğunuza bol omega-3'lü lezzetler hazırlamak olsun o zaman.

İş bölümü tamamsa buyurun başlıyoruz.

Minik bir not: Biz çocuk dedik ama eğer çevrenizde balığı pek sevmeyen yetişkinler varsa onlar için de bu tariflerden bol bol yararlanabilirsiniz. Zira bu lezzetlere hayır diyebileni biz henüz görmedik.

Yemiyor ama içebilir: Balık çorbası

Hep deriz, eğer bir lezzeti sevmiyorsanız henüz onun kullanıldığı en doğru tarifi bulamamışsınız demektir. Balık için de bu geçerli. Çocuğunuz ya da çevrenizdeki herhangi bir tanıdığınız balık yemiyorsa belki de onun için içmek daha doğru olacaktır.

Bir de böyle denemeli: Balık çorbası tarifi

Onunla başlamak da iyi olabilir: Ton balıklı patates

Bilirsiniz ton balığı diğer balıklara pek benzemez, o yüzden birine balık sevdirmek istiyorsanız ondan destek alıp başlayabilirsiniz. Üstelik ona eşlik eden isim her haline ayrı bir bayıldığımız patates olduktan sonra...

Sevmemek ne mümkün: Ton balıklı patates tarifi

Söz konusu köfteyse bu iş tamam: Balık köftesi

Sizi bilmiyoruz ama biz bugüne dek köfteye hayır diyebilen bir çocuk görmedik. O zaman ne yapıyoruz, bu sevgilerinden destek alıyor, ufak bir hileyle bu kez köftenin içine balıkları gizliyoruz.

Eminiz, bunu da çok sevecekler: Balık köftesi tarifi

Anlar diye endişeleniyorsanız: Patatesli balık köftesi

"Ben şimdi balık köftesi yaparsam da balığın tadını alırsa bir daha hiçbir köfteyi de yediremem" diye endişeleniyorsanız sizi hemen bu tarifimize doğru da alabiliriz.

Patatesin tüm desteğiyle karşınızda: Patatesli balık köftesi tarifi

Tavuk desen olur: Tereyağlı limon soslu mezgit

Belki de çocuğunuzun balık yememe sebebi balığı bir bütün olarak görmesidir, kim bilir. Tavuk etine en çok benzetilen balıklardan mezgiti fileto olarak alın, kılçığından, derisinden, başından, kuyruğundan ayrılmış bu güzelim balığı tereyağı ve limon sosuyla lezzetlendirin.

Ayırt edene kadar tabağındakilerin hepsini bitirir: Tereyağlı limon soslu mezgit tarifi

Ondan da köfte olur: Palamut köftesi

Hemen yukarıda verdiğimiz balık köftesi tariflerini mezgitle yaptık ama siz yeter ki yapmak isteyin, palamut da diğer balıklar da enfes köftelere dönüşebilir. Hem de en lezzetlisinden ve tasarruflusundan...

Artanları değerlendirebilirsiniz: Palamut köftesi tarifi

Rus mutfağından destek: Kulebyaka

Balığı herkese sevdirmeye kararlı olduğumuz listemizde şimdi de sırada Rus mutfağından kopup gelen enfes bir önerimiz var. Bu kez balığı hamurların içine gizliyor onu tek başına tıka basa doyuracak güçte efsane bir ana yemeğe dönüştürüyoruz.

İçinde yok yok: Kulebyaka tarifi

Ekmek gibi yenir: Hamsikoli

Hamsiyi daha önce hiç bu şekilde denemediyseniz hem siz hem de çocuklarınız çok şey kaçırıyor demektir. Yapımı biraz zahmetli olsa da verdiğiniz tüm emeğe değecek efsane bir lezzet geliyor...

Sofrada ona yer açın: Hamsikoli tarifi

Yapılışını izlemek isteyenlere: Somon köfte

Palamudun ardından şimdi de sırada somonu köfteye dönüştürmek var. Baktınız çocuğunuz balık köftesi olayını sevdi, çeşitlendire çeşitlendire ona bol bol balığı afiyetle yedirebilirsiniz. Nasıl yapıldığını tüm detaylarıyla izlemek isterseniz sizi hemen videomuza doğru alalım.

Yazılı tarifi içinse böyle buyurun: Somon köfte tarifi

Bu çıtırtı bildiğiniz gibi değil: Balık kroket

Kızartma pek de sağlıklı bir tercih değil biliyoruz ama hiç yemeyen birine balığı sevdirmenin en kolay yöntemlerinden biri de o aslında. Eğer herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse ve patates kızartması başta olmak üzere birçok kızartma çeşidini sık sık değerlendiriyorsanız balığı da bu lezzetler arasına alabilirsiniz. Zaten onu bir kez sevdikten sonra balığın buğulamasını bile afiyetle yiyecektir, eminiz.

Çıtırtılar yükselsin: Balık kroket tarifi

Adeta Uzak Doğulu: Soya soslu balık böreği

Soya sosu, mezgit ve mis gibi bir börek... Uzak Doğu mutfaklarından çıkmışçasına farklı ve lezzetli böyle bir lezzeti bugüne dek hiç denemediyseniz şimdi tam zamanı.

Balık mevsimi geçmeden: Soya soslu balık böreği tarifi

Her gün yemek isteyecek: Baklava yufkasında somon sarma

Bu tarifi bir kez yapın ve aynı anda çocuğunuza hem balık hem de ıspanağı nasıl yedirebildiğinizi görüp tadını çıkarın. Her gün olsa her gün yemek isteyecek, o kadar da iddialıyız.

İddiamız lezzetinden: Baklava yufkasında somon sarma tarifi

Çok önemli bir not: Biz çocuklara balık sevdirmeye kararlıyız dedik ama eğer çocuğunuzun herhangi bir deniz ürününe karşı alerjisi varsa, balık yememesini gerektiren bir rahatsızlığı ya da özel durumu varsa balık yedirmemeli ve çocuğunuzun doktorunun önerilerinin aksine bir davranışta bulunmamalısınız.

Aynı şekilde hazırladığınız balık tariflerinin hiçbirinde tek bir kılçık bile kalmadığından emin olmalı, özellikle çocuğunuz küçük yaşlardaysa asla ve asla kılçıklı bir bölümü kullanmamalısınız, aman diyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?