TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Kış Mevsimi Boyunca Antibiyotik Niyetine İçilecek 28 Kış Çorbası

yemek.com
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.

Sıkça Yenen Konular

İnsanlar 3'e ayrılır: Hasta olduğunda doktora/eczaneye gidenler, hasta olacağını hissettiğinde doktora/eczaneye gidenler ve hasta olduğunda ya da hasta olacağını hissettiğinde mutfağa gidenler. İlk iki grubu bilmiyoruz ama son grupta bizden çok insan olduğu kesin.

İster placebo diyin, ister bilimsel; bol soğanlı bir lahmacun yemek, portakalı 1 mg antibiyotik kıvamında yemek ve tavuk suyuna çorbaya limon sıkıp içmek bizim için çok daha mantıklı olabiliyor.

Tabii ki eğer kendinizi çok hasta hissediyor, grip, nezle gibi kış hastalıklarını ağır bir şekilde geçiriyorsanız doktora gitmeyi ihmal etmeyin ama bu çorbalardan alacağınız desteği de göz ardı etmeyin.

Buraya bakarlar: Hastalıklardan koruyan çorbalar

"Ben tariflerin yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel video bonusuyla başlayalım: Kış Mevsimi Boyunca Antibiyotik Niyetine İçilecek 8 Kış Çorbası

Kış kapıyı çalıp havalar biraz soğumaya başladığında hemen nezlenin, soğuk algınlığının, gribin pençesine düşenlere çare olacak her biri antibiyotik gücünde şifalı mı şifalı çorba tarifleri bunlar.

Yazılı tariflere ulaşmak için YouTube kanalımıza göz atmanız yeterli.

 • Terbiyeli şehriye çorbası

Mutfakta pişmeye başlamasıyla tüm evi şifa doldurur. Daha görür görmez anlarsınız ki birazdan, içeceğiniz ilk kaşıkla kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Sofrada o varken hasta olmak imkansız: Terbiyeli şehriye çorbası tarifi

 • Kuşkonmaz çorbası

Kuşkonmaz çorbasının Eski Mısır'da tedavi amaçlı kullanıldığını biliyor muydunuz? Bilmiyordunuz. Hem de "Kola ilk çıktığında ilaçmış" gibi bir geyik değil. Cidden.

Haftada bir içilsin: Kuşkonmaz çorbası tarifi

 • Terbiyeli sebze çorbası

sebze-corbasi-tarifi-yepyeni

Kış geldikten, aşırı dozda gribe maruz kaldıktan ve serumu yedikten sonra terbiyeli sebze çorbasını yalnızca lezzeti için içmek zorunda kalırsınız. O yüzden....

Elinizi çabuk tutun: Terbiyeli sebze çorbası tarifi

 • Yeşil mercimek çorbası

Kış onsuz düşünülemezdi sanıyoruz. Doğal bir antibiyotik, başlı başına bir süper kahraman.

Hem de bildiğin bereketli: Yeşil mercimek çorbası tarifi

 • Köme çorbası

Kırşehir mutfağının en lezzetli, en şifa dolu yanlarından olan köme çorbasıyla henüz tanışmadıysanız şimdi tam sırası.

Tüm kış evinizden eksik etmek istemeyeceksiniz: Köme çorbası tarifi

 • Arabaşı çorbası

Anadolu'nun birçok yöresinde, içine konan malzemelerde ufak tefek değişiklikler olsa da arabaşı çorbası kaynamaya devam eder tencerelerde. Şifasından sual olunmaz.

Büyüklerimizin de bir bildiği var: Arabaşı çorbası tarifi

 • Kış sebzeli çorba

Belki pırasayı ağzınıza bile sürmüyor, patatesi, havucu farklı şekillerde kullanmayı tercih ediyorsunuz ama... Bugünden sonra işler değişecek. Tek bir tencerede buluşup vücudunuzda antibiyotik etkisi yaratmaya geliyorlar.

Kaşıklar dolusu şifa: Kış sebzeli çorba tarifi

 • Mercimek çorbası

Mercimek çorbasıyla arkadaşlık kurmak isterdik. Bütün ana yemeklerin öncesinde yenebildiği için her yere ayak uyduruyor. İnsanın içini ısıtıyor, hastalık ayırmaksızın bütün hastalıklardan korumaya çalışıyor.

İyi dost olur: Mercimek çorbası tarifi

 • Zerdeçallı mercimek çorbası

Klasik mercimek çorbası soframızın baş tacı ama her günü de onunla geçirmek olmaz. Bir de böyle deneyin mesela...

Rengi bile ayrı bir iştah açıcı: Zerdeçallı mercimek çorbası tarifi

 • Tavuk suyu çorbası

Şifa niyetine, lezzet niyetine, can sıkıntısına, içindeki tavuk parçalarına, sıkacağınız limona, ekeceğiniz baharata ya da aklınızdan tuttuğunuz sayıya bile tavuk suyu içebilirsiniz.

Akşamın çorbası belli oldu: Tavuk suyu çorbası tarifi

 • Terbiyeli sebzeli tavuk çorbası

Tavuk çorbasını yalnız bırakmak istemeyen sebzelerden destek gecikmedi. Hazırlayacağınız terbiyenin de kesilme derdi söz konusu bile olmadı.

Bir çorbadan beklenebilecek her şey onda: Terbiyeli sebzeli tavuk çorbası tarifi

 • Tarhana çorbası

Tarhana çorbasını üniversiteye giriş sınavına sokun, en iyi tıp fakültesini kazanır, 6 yıl okur, profesörlere de ilham verir, geri gelir.

Kod adı doktor: Tarhana çorbası tarifi

 • Kıymalı tarhana çorbası

İnsanın hastayken canı çok bir şey yemek yemek istemez ya, yaptığınız bir çorbayla bu işin içinden çıkabilir, her kaşığı ayrı bir besleyici ve doyurucu tek bir kase çorbayla tıka basa doyabilirsiniz.

Şifa olsun: Kıymalı tarhana çorbası tarifi

 • Fesleğenli domates çorbası

Hemen her evde bulunan basit malzemelerle hazırlanıyor, içine dahil olan fesleğenle klasik domates çorbasının şifasını katlıyor. Her kaşığıyla içinizi ısıtırken ferahlık da katacak.

Hastalık anında imdadınıza koşacak: Fesleğenli domates çorbası tarifi

 • Alaca çorba

İçindeki nohut, buğday ve mercimekle doyurup vücudunuzun direncini artıracak, tarhun otu ilavesiyle en sevdiğiniz çorbalar arasında yerini alacak.

Klasik mercimek çorbasını bile unutturabilir: Alaca çorba tarifi

 • Şehriye çorbası

Şehriye çorbasını kıymayla da pişirebilirsiniz, domatesle de. Terbiyelisi de olur, arpalısı da. Limonla da servis edilir, sirkeyle de. Anlayacağınız kucak açmadığı yoktur.

Gönlü güzel: Şehriye çorbası tarifi

 • Terbiyeli tavuk çorbası

Kendisi annelerin resmi hastalık savar çorbalarından biri olur. Tavuk suyundan gelen sağlığı, yoğurtlu terbiyesinden gelen lezzeti ve içindeki pirinçlerin doyuruculuğuyla...

Karşınızda: Terbiyeli tavuk çorbası tarifi

 • Ezogelin çorbası

Türk mutfağının en lezzetli ve şifalı çorbalarından birini bize kazandırdığı için tüm selamlarımız Ezo Gelin'e.

Tarifi ve mini hikayesi: Ezogelin çorbası tarifi

 • Zencefilli havuç çorbası

Zencefilli Havuç Çorbası Tarifi

Zencefilli Havuç Çorbası Tarifi

Zencefili ve havucu cümle içinde kullandığınızda, kendi sesiniz kulağınıza geldiğinde bile iyileşmeye başlıyorsunuz. Sanki ilaçlarınızı yeni almışsınız...

Öyle bir şifa: Zencefilli havuç çorbası tarifi

 • Borsch çorbası

Biz kış ayları yaklaşırken hazırlanıyoruz kış çorbalarına. Peki bizim soğuğumuz Rusya'nın yanında nedir? Bir mercimek tanesi. O zaman bu kez onlara kulak verelim...

Et suyunu hazırlayalım: Borsch çorbası tarifi

 • Zencefilli bal kabağı çorbası

Sonbaharı anlamlı kılan lezzetlerden biridir bal kabağı. Tam şifa mevsiminde yardıma koşar anlayacağınız. Yanına bir de grip düşmanı zencefil eklendi mi, tamamdır.

Eczane gibi çorba: Bal kabağı çorbası tarifi

 • Kremalı ıspanak çorbası

Ispanak fikir olarak bile insanı iyileştiren sebzelerden. İnsanoğlu soğuğa, hastalığa karşı dayansın diye topraktan geliyor sanırsın...

Kim bilir belki öyledir: Kremalı ıspanak çorbası tarifi

 • Pırasa çorbası

Pırasa dediğin mutfağın en çok hayıflanan, sevilmeyen garibanı. Ancak onu daha da üzmenize izin vermeyeceğiz. Daha doğrusu Fransızlar vermeyecek, zira nefis bir tarif yapmışlar...

Buyursunlar: Pırasa çorbası tarifi

 • Sakala çarpan çorbası

Anadolu'nun pek çok yöresinde dul avrat çorbası, kesme çorbası, bacaklı çorba olarak da bilinen sakala çarpan çorbasının adını değiştirdik...

Şifaya çarpıyor artık: Sakala çarpan çorbası tarifi

 • Sütlü brokoli çorbası

Balkanlardan eli kulağında gelen soğuğa karşı sütten yardım istedik. Brokoliyle birleşmesini, vücuda kalkan olmasını rica ettik. Süt brokolideki gücü gördü...

Süt şok: Sütlü brokoli çorbası tarifi

 • Karnabahar çorbası

Tadıyla, tarif çeşitliğiyle, tatlışlığıyla, minnoşluğuyla mutfağın yükselen yıldızı karnabahar. Birazdan tıklayacağınız tarifi ise kendini çorba zannediyor ama bu bildiğiniz...

Lezzet şovu be kardeşim: Karnabahar çorbası tarifi

 • Düğün çorbası

Kuzu gerdan eti kullanılarak hazırlandığında tadından yenmeyecek efsane bir lezzete ulaşan bu şifa kaynağı çorba, aslında bir çorbadan çok daha fazlası. Mutfaklarımızın en özem yanında kendine yer buluyor, ondan bir kase içtikten sonra ana yemek yemeye midede yer kalmıyor.

Bi' kase daha: Düğün çorbası tarifi

 • Balık çorbası

Balık, ne yazık ki çok sık yemediğimiz, yiyemediğimiz, çoğu zaman aklımıza bile gelmeyen bir lezzet. Oysa sağladığı faydalarla kışın soframızda ona, ondan yapılan çorbalara bol bol yer vermeliyiz aslında. Tam da bu yüzden baştan anlaşalım istiyoruz...

Bu kış onu unutmak yok: Balık çorbası tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?