blog.kingarthurflour.com

Nedenini Merak Edenlere: Pişerken Kekin Üzeri Neden Çatlar?

Favorilerime
Ekle

Misler gibi vanilya kokan o kek harcının yarattığı mutluluğu veren çok az şey vardır şu hayatta. Fırındayken eve yayılan kokusu için üzerine anlatacak çok şeyimiz var. Mutluluğun tariflerinden biri onlar. Her çeşidiyle çay saatlerimize, kahvaltılarımıza, ara öğünlerimize konuk olan bu lezzetlerin daha önce sizlerle birçok püf noktasını da paylaşmıştık. Neden kabarmadığında, kabarmasının sırlarına kadar artık birçok detayına da hakimsiniz.

Şimdi sırada pişme sırasında gerçekleşen o çatlama meselesini açıklamaya geldi. Keklerimiz fırına girince pişme süresi sırasında kabarır. Üzerleri de hafif çatlar. Hatta bazılarının tam orta yerlerinde kocaman çatlamalar açılmalar gerçekleşir. Peki ama bu neden olur. Hazırsanız nedenlerini anlatmaya başlıyoruz.

Pişerken kekin üzeri neden çatlar?

180 derecede ısıtılmış fırınlarınıza kekinizi attığınız anda kekiniz öncelikle dışarıdan pişmeye başlar. Özellikle kek kalıplarındaki kekler piştikçe dış kısımları sertleşir. Dış kısımları tamamen piştiğinde ısı yavaş yavaş iç kısımlarına doğru yayılır. Hava ve sıvılar giderek genleşir ve bu şekilde olduğunda kabın içerisine sığmamaya da başlar. Alan bulamadıkça yukarıya doğru genişlemeye ve kabarmaya başlar. Kabardıkça ve genleştikçe üzerine çatlamalar oluşmaya başlar. İçlerinden hafif sıvı çıkıyorsa ısısı çok fazla gelmiş ya da kek harcınız tam kıvamında olmamış demektir. Ancak çatlakların iç kısımları kuru ise kekinizin piştiğini anlayabilirsiniz.

popsugar.com

popsugar.com

Tepside ya da borcamda pişen keklerde ise durum daha farklı işliyor. Daha geniş bir alana sahip oldukları için ısı çok daha geniş bir alana eşit miktarda yayılıyor ve üzerinde çok hafif çatlaklıklar oluşuyor. Çünkü tepside ya da borcamdaki keklerin her yerinin pişme süresi hemen hemen aynı diyebiliriz. Üzerinin çatlamasının sebebi sıvı miktarının az kaçmış olması ya da ısının çok fazla olmuş olmasıdır.

sunger-kek-nasil-yapilir

Pandispanyalar ve diğer adıyla sünger kekler en az çatlamalar olmasını istediğimiz keklerin başında kalıyor. Bu keklerin zaten çok az çatlaklara sahip olmasının nedeni içerisindeki yumurta miktarının oldukça fazla olması. Ancak pürüzsüz bir dokusu olsun istiyorsanız onları bir tık daha düşük bir ısıda daha uzun süre pişirebilirsiniz.

Ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?