kurabiyelerde-margarin

Neden Bazı Kurabiyelerde Tereyağı Bazılarında Margarin Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Mutfakta akıllarımızı kurcalayan, ''Neden bu malzemeyi bunun yerine koyuyoruz, koyarsak ne olur?'' dediğimiz anlar oluyor. Kabartma tozu ya da karbonat arasında fark olduğunu, kek tarifine süt ya da yoğurt koyarsa neler olabileceğini daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik sizlere. Şimdi çok merak edilen ve aralarındaki pek bir fark olmadığı düşünülen bir konu ile daha karşınızdayız. Bazı kurabiye tariflerinde tereyağı bazılarında da margarin kullanılıyor. Bunlar birbirinin yerine tam geçebiliyor mu dersiniz? Ya da birini diğerinin yerine kullandığımızda ne gibi farklılıklar oluyor?

Kulak kabartın veriyoruz cevaplarını.

Kurabiyelerde tereyağı kullanmanın farkı

kurabiyelerde-tereyagi

Birçoğumuzun tercihi hep misler gibi kokan kurabiyelerden yana oluyor. Eee, kurabiye denilince de akla şöyle ağızda dağılan, misler gibi tereyağı kokan lezzetler geliyor. Süte bandırmalık, çayın yanına afiyetle yemelik kurabiyeler... Bir kurabiyenin içerisinde tereyağı kullandığınız takdirde şahane sonuçlar elde ediyorsunuz. Öncelikle tereyağının süt bazlı olduğunu belirterek başlayalım. Kurabiyenizi tereyağı ile yaptığınızda dayanma ömrü bir tık daha kısa oluyor. Tereyağı ile yaptığınız hamurlar, ağızda dağılan kıvama sahip oluyor. Bu nedenle aradığınız o enfes kıvamın sırrı tereyağı kullanarak kurabiye yapmaktan geçiyor.

Tam Ölçülü Kıyır Kıyır Kurabiye Tarifi

Tam Ölçülü Kıyır Kıyır Kurabiye Tarifi

Tereyağı tüm malzemelerin birlikte homojen bir şekilde kalmasını da sağlıyor. Ancak pişme aşamasında çok dikkatli olmakta fayda var. Pişirmeden önce mutlaka buzdolabında dinlendirmek ve hamuru toparlamak gerekiyor. Aksi takdirde yüksek ısıda aniden pişebilir, yayılabilir, hatta yanabilirler. Lezzetlerinin daha fazla ortaya çıkması için bu şekilde dinlendiriliyor olmaları gerekiyor. Tereyağı süt bazlı ve hayvansal bir gıda olması nedeniyle kurabiyenize daha kıyır kıyır bir doku kazandırıyor. Lezzetini de arttırıyor. Kısacası özellikle kıvam ve lezzet açısından margarinden ayrılıyor.

Kurabiyelerde margarin kullanmanın farkı

kurabiyelerde-margarin

Kurabiyelerinizde margarin kullandığınız durumlarda ise margarin daha bitkisel bazlı bir ürün olduğu için dayanma süresi tereyağına göre daha fazla oluyor. Aralarındaki en önemli ikinci fark ise margarinin daha kolay şekil verilebilen, kırılmayan ve dayanıklı bir hamur olması. Özellikle farklı şekiller vermek istediğiniz kurabiyeler için margarinli kurabiye tariflerini tercih edebilirsiniz. Margarin daha ağır bir tat veriyor kurabiyeye. Daha tok kıvamlı bir kurabiye elde etmek istiyorsanız margarin de kullanabilirsiniz. Kısacası ikisinin arasındaki en temel fark raf ömrü, lezzet ve kıvam...

Hamur işlerinde margarin ve tereyağı farklarını öğrenmek için de sizi şuradan alalım: Hamur İşlerinde Tereyağı ve Margarin Kullanmak Arasında Ne Gibi Farklar Var?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?