En Kolay Yöntemi ve Lezzet Sırlarıyla: Kıtır Kıtır Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254744 takipçi1317 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Haziran 11, 2019
Duygu Arslan
Haziran 2, 2020
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
Cemre Özgüzel
Ağustos 4, 2020

Yaz bitmeye yakın kış hazırlıklarına başlanır. En çok da kavanozlara turşular doldurulur. Ancak yaz sebzesi olmayan ama turşu olmaya da en çok yakışan sebzelerden birisi olan lahanalar o kavanozda eksik kalır. Bu nedenle kış gelince yapılır lahana turşuları. Elinizde lahana varsa, şifası ve lezzeti bol bir lahana turşusu hazırlamak aslında hiç de zor değil. ''Lahana turşusu yaparken çok yumuşuyor, kıtır kıtır olmuyor'' diyorsanız bizim sizler için şahane püf noktalarımız var.

Karşınızda adım adım anlatımıyla, tüm sırlarıyla lahana turşusu yapımı!

Kıtır kıtır lahana turşusu nasıl yapılır?

kitir-kitir-lahana-tursusu-nasil-yapilir-1

Turşu yapmak istediğinizin kavanozun büyüklüğüne göre bir lahana seçebilirsiniz. Dilerseniz lahananız kadar da turşu yapabilirsiniz. Bizim önerimiz dış kabukları açık yeşil, orta büyüklükte bir lahana seçmenizden yana. Varsa lahanalarınızın sarı kısımlarını ayıklayın ve turşu yapımına başlayın.

kitir-kitir-lahana-tursusu-nasil-yapilir-2

Lahanalarınızı bir kesme tahtası üzerinde ince ince ya da kalın kalın bir biçimde doğrayın. Nasıl bir büyüklükte doğrayacağınız tamamen size kalmış. Ardından lahanalarınızı derin ve büyükçe bir kabın içerisine aktarın. 3 kg'luk bir lahana için üzerine 2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu ilavesinde bulunun.

sautelyfe

sautelyfe

Tuz ilave ettikten sonra lahanalarınızı ovmaya başlayın. Tuzun sayesinde lahanalarınızı rahatlıkla ovabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem lahananın kokusunu da azaltacaktır. Ardından ovduğunuz lahanalarınızın üzerini bir kapak yardımıyla kapatın ve en az 5-6 saat, ideali 1 gece kadar bekletin.

kitir-kitir-lahana-tursusu-nasil-yapilir-3

Dinlenen lahanalarınızı kavanoza doldurmaya başlayın. Aralarına kabuğu soyulmuş sarımsaklardan da koyun. Dilerseniz farklı malzemeler de ilave edebilirsiniz. Ardından sirkeli suyunu hazırlayın. 1 kg başına 1,5 su bardağı sirke olacak şekilde düşünün. 1 kg başına da 1 yemek kaşığı kaya tuzu kullanın. Bu malzemeleri önce bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Su ilavesinde de bulunabilirsiniz. Ardından kavanoza aktarın.

sirkesiz-karisik-tursu-tarifi

Sirkesini de ilave ettikten sonra kapağını kapatın ve ışık almayan, serin ve kuru bir yerde en az 15 gün bekletin. Ardından lahana turşunuz servise hazır! Afiyetler olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?