https://yemek.com/tarif/dort-cesit-lokma/ | Dört Çeşit Lokma Tarifi

2019'un Yemek Trendleri: Bu Yıla Damga Vuran 10 Yemek

Favorilerime
Ekle

2019 biterken geriye dönüp bir bakalım ve bu sene en çok hangi lezzetleri konuşmuşuz, hangi yemekleri merak edip dışarıda yemiş, eve gelip tarifini aramışız diye merak edenler için yılın en lezzet dolu trend raporunu çıkaralım istedik.

Kuşkusuz bu seneye her köşe başında görmeye başladığımız şerbetsiz ama bol soslu yeni nesil lokmalar damgasını vurdu. Ama sadece yeni nesil lokmalar değil, daha birçok lezzet de radarımıza girdi.

Bakalım bu yıl listeleri neler alt üst etmiş? Buyursunlar.

  • Yeni nesil lokma

Girişte de bahsettik, 2019 tam anlamıyla yeni nesil lokmanın yılı oldu. O bildiğimiz klasik şerbetli lokmalar bu sene çok farklılaştı. İçerisine kremalar girdi, üzerinde soslar gezdirildi. İçinden krema, meyve soslu dolgular, çikolata soslar fışkırdı. Her semtte, her köşe başında her gün yeni bir lokmacı açıldı. Önünde uzuuun kuyruklar oluştu. Gelin görün ki, bu açılan lokmacıların bazıları yılın son aylarında birer birer kapanmaya başlayarak üzdü.

Ama üzülmeyin, evde de yapabilirsiniz onu: Dört çeşit yeni nesil lokma tarifi

  • San Sebastian cheesecake

Bu senenin en fazla kendinden bahsettiren diğer bir lezzeti ise yine bir tatlı. "Yanık cheesecake" olarak bilinen San Sebastian cheesecake'ten bahsediyoruz. Tabanının olmaması, içindeki peynirin çok farklı ve yumuşak bir kıvamda olması ve üstündeki hafif yanık tabakayla bildiğimiz diğer tüm cheesecake'lerden farklılaşan San Sebastian cheesecake'in merakımızı uyandırması kaçınılmazdı. En ufağından en bilinenine neredeyse tüm kafe, pastane ve hatta restoranların menüsüne eklediği San Sebastian cheesecake evlerde de en çok denenen tariflerden biri oldu.

Bu kez evde yapıyoruz: San Sebastian cheesecake tarifi

  • İzmir bomba

İzmir'de pastanelerde satılan bir lezzetken ünü kısa sürede tüm ülkeye yayılan bir tarifte sıra. İzmir bomba artık adını duymayanın kalmadığı bir lezzet. İçi sadece çikolata, dışı ise incecik hamurdan oluşan İzmir bombayı ortadan kırıp akışkan çikolatasına şiirler yazan bizler onu çok sevdik ve böylelikle kafelerin menüsüne sokmayı da başardık.

Tarifi burada: İzmir bomba tarifi

  • Churros

Gelelim, yeni nesil lokmacıların yerini yavaş yavaş almaya başladığı söylenen İspanyol sokak lezzeti churros'a. 2019'da adını duymaya başladık onun ama görünen o ki 2020'de ondan daha fazla konuşacak, churros satan daha çok mekana denk geleceğiz. Çikolata sosuna bandırmaya doyulmayan, şerbetsiz, çıtır çıtır bu lezzet bizim damak zevkimize de çok uzak değil.

2020'de de yıldızı parlak: Churros tarifi

  • Matcha cake

Japon yeşil çayı Matcha'nın adını aslında bundan birkaç yıl önce ilk kez duymuştuk. Çay olarak kafe menülerinde görmeye artık alışık olduğumuz matcha bu sene itibariyle daha çok keklere, pastalara, makaronlara konuk oldu. Kafe camekanlarında yemyeşil lezzetle görmeye alıştık.

O artık bizden biri: Matcha cake tarifi

  • Pofuduk, çeşit çeşit pankekler 

2019'da kahvaltı alışkanlıklarımız da biraz değişti. Instagram'ı istila eden serpme kahvaltı paylaşımları biraz daha azaldı, yerini çeşit çeşit pankekin, kreplerin, kruvasanların olduğu sofraları aldı. Reçel, marmelat, çilek, muz, sürülebilir çikolata kreması, fındık/fıstık ezmesi ve tabii ki akçaağaç şurubuyla sofraları rengarenk hale getiren pankek kahvaltıları arkadaşların hafta sonu buluşması için favori bahanesi oldu.

Serpme out, pankek in: Kakaolu pancake tarifi

  • Smoothie bowl 

Kahvaltı demişken sağlıklı beslenme trendinin de beraberinde getirdiği ve bu sene adını daha sık duymaya başladığımız smoothie bowl'dan (smoothie kasesi) bahsetmemek olmaz. Meyvelerin, kuru yemişlerin ve diğer sağlıklı malzemelerin birleşiminden oluşan bu rengarenk kaseler hem kahvaltıların hem de ara öğünlerin yerini almış durumda.

Avokado tostlar üzgün: Smoothie bowl tarifi

  • Mini ıslak hamburger

2019'da yükselişe geçen bir diğer yeme-içme trendi ise kuşkusuz yeni nesil Türk sokak lezzetleri oldu. Bu sayede birçok kişinin burun kıvırdığı kokoreçler, söğüşler yeniden moda oldu, klasikleşmiş sokak lezzetlerinin modern yorumlanmasıyla "street food restoranları"na olan ilgi arttı da arttı.

Modernleşmiş Taksim geleneği: Mini ıslak hamburger tarifi

  • Füme kaburgalı burger 

Gastronomi avcıları bilir, bu senenin yeniden değerlendiren bir lezzeti ise "kaburga" oldu. Sadece kaburga üzerine yoğunlaşan mekanlar açıldı, mekanlar kaburgalı lezzetleri menüsüne ekledi. Dana ve kuzu kaburga porsiyonları da, kaburgalı burgerler de çok ilgi gördü.

Ete doyduk: Füme kaburgalı burger tarifi

  • Kombu çayı

Kombucha Çayı Tarifi

Kombucha Çayı Tarifi

Son olarak yine bir sağlık fışkıran trendimize konuk oluyoruz. Sindirim sistemine destek olmak, kan şekerini düzenlemek, zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcı olmak, tansiyonu dengelemek gibi binbir derde deva olan kombu (kombucha) çayı artık resmen mekanların menüsüne dahil olmuş durumda.

Şimdi ince belli çay bardakları düşünsün: Kombu çayı tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?