kadayifdolmasi-site-yeni

Erzurum'un En Az Cağ Kebabı Kadar Ünlü Olması Gereken 9 Yöresel Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Anadolu'nun her bir şehrinde, her bir yöresinde nefis yemekler yapılıyor, bize de "Keşke hepsini yerinde keşfetme fırsatımız olsa" demek düşüyor. Ama üzülmeyin, gidemeyenler için bu yöresel lezzetlerin evde yapılabilecek tam kıvamında tariflerini de hazırlıyoruz. Bugün rotamızda Erzurum var mesela!

Erzurum ve yemek kelimeleri bir araya gelince insanın aklına hemen o yedikçe yeme isteği uyandıran cağ kebabı gelse de aslında Erzurum mutfağı öyle zengin ve lezzetli ki... Erzurum'dan çıkan bu nefis yemek tariflerini bir an önce herkes keşfetmeli!

Hadi o zaman, sizi Erzurum'un en az cağ kebabı kadar ünlü olması gereken yöresel yemek tariflerine doğru alalım.

  • Lor dolması

Şu zamana dek hazırladığınız tüm dolma içlerini unutturacak, bol lor peynirli harcıyla, yapılışındaki nefis farklılıklar ve mis kokulu tereyağının katkılarıyla bu dolma en sevdikleriniz arasında yerini alacak.

Hemen bu akşam yapmalık: Lor dolması tarifi

  • Kete

Millet olarak hamur işlerini çok sevdiğimiz doğrudur. Hele söz konusu Anadolu'nun çeşitli yörelerinde ufak tefek farklılıklarla da olsa yapılan, Erzurum mutfağında da kendine önemli bir yer edinen kete ise...

Bayılırız: Kete tarifi

  • Kadayıf dolması

Tıpkı lor dolması gibi Erzurum mutfağının meşhur bir dolması daha var ki sormayın gitsin. Ünü çoktan şehrin sınırlarını aşan bu tatlı mı tatlı dolma, kolayca hazırlanmasıyla da mutfağımıza sık sık konuk olmayı hak ediyor.

Tadına doyum olmuyor: Kadayıf dolması tarifi

  • Tutmaç çorbası

Sofralarımızın şifa dolu başlangıcı, onsuz olmaz dediğimiz çorbalar arasında da öyle bir çorba var ki Erzurum'da, her gün mercimek ya da ezogelin yapmaktan sizi kurtaracak, özellikle kış sofralarına en çok yakışan isim o olacak.

Şifa olsun: Tutmaç çorbası tarifi

  • Siron

Yine Anadolu'nun çeşitli yörelerinde yapılan, bazı yerlerde zilor, silor, zilon gibi farklı isimlerle de anılan bu nefis yemek, şu ana dek tadına bakmamış olanların en yakın zamanda denemesi gereken efsane bir lezzet. Yufkalar rulo rulo olsun, üzerinden mis gibi kıyması eksik edilmesin!

En yakın zamanda sofradaki yerini almalı: Siron tarifi

  • Tatar böreği

Bakmayın adının börek olduğuna, o bir börekten çok daha fazlası! Gönül rahatlığıyla pratik bir ana yemek olarak değerlendirebileceğiniz bu lezzet, el açması hamuruyla damakları şenlendirecek.

İçsiz mantı da derler: Tatar böreği tarifi

  • Gliko

Erzurum mutfağının ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş çok özel lezzetlerinden biri de gliko! Görüntüsü tıpkı tatar böreği gibi mantıyı andırsa da içine hiç et kullanılmadan hazırlanıyor, bulgurun en lezzetli hallerinden birine dönüşüyor.

Hem ekonomik hem doyurucu: Gliko tarifi

  • Fındıklı kadayıf dolması

Yukarıda Erzurum'a has kadayıf dolmasının yapılışından söz ettik, hatta iştah açan videomuzu da paylaştık ama olur da siz "Evde ceviz yok, ben nasıl yapabilirim" derseniz şöyle farklı olarak fındıkla hazırlayabileceğiniz bir tarif de vermek istedik.

Böyle de nefis: Fındıklı kadayıf dolması tarifi

  • Peynirli ve çörek otlu horis

Peynirli ve Çörek Otlu Horis Tarifi

Peynirli ve Çörek Otlu Horis Tarifi

Erzurum mutfağının harika lezzetlerini sıraladığımız bu listemize sizden de destek gecikmedi ve hamarat yazarlarımızdan Selen Ünal, hem tatlılarla hem de tuzlularla afiyetle yiyebileceğiniz farklı ve nefis bir kahvaltılık tarifi verdi.

Bu nefis tarif için çok teşekkür ederiz: Peynirli ve çörek otlu horis tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?