Mühim Bilgiler: Mayalı Hamur Dışarıda ya da Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Favorilerime
Ekle

Ertesi gün misafiriniz gelecek ve 1 gece öncesinden hazırlıklara başladınız. Ya da yolluk hazırlamanız gerekiyor ama ertesi gün pişireceksiniz. Özenle hamurunuzu yoğurdunuz ancak aklınıza o soru düştü. ''Hamurum dışarıda ne kadar dayanır? Kıvamı bozulur mu, ekşir mi?'' İşte bugün tam olarak bu sorunuzun yanıtı olmaya geldik ve birbirinden farklı püf noktalarını da paylaşalım istedik.

Hamur işi mayalamak ve saklamak mutfaktaki en kritik konulardan biri. Sıcak bir havada mayalandırırsanız ve uzun süre mayalanırsa hamur da ekşimeler olabilir. Tadı bozulabilir daha birçok farklı sorunlarla karşılabilirsiniz. Ama artık bu püf noktaları sayesinde bu sorunlarınız ortadan kalkacak. Mayalı hamur dışarıda ne kadar bekletilir sorunuzun cevabı burada!

Mayalı hamur dışarıda ya da buzdolabında ne kadar dayanır?

mayali-hamur-disarida-ne-kadar-bekletilir-1

Hamurların dışarıda bekleme süresi içerisinde yumurta olup olmadığına, yaş ya da kuru mayayla hazırlanmış olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Eğer hamurunuzun içerisinde yumurta varsa ve yaş mayadan yaptıysanız hamur iki katına çıktıktan maksimum 2 saat sonra hemen kullanın deriz. Yaş mayayla ve yumurtasız hazırladığınız bir hamursa mayalandıktan sonra, oda sıcaklığında (çok sıcak olmayan bir yerde) yaklaşık 3 saat kadar bekletebilirsiniz. Kuru mayayla yaptığınız hamuru ise oda sıcaklığında 4-5 saat kadar bekletebilirsiniz.

mayali-hamur-disarida-ne-kadar-bekletilir

Tüm mayalı hamurları, ağzı kapalı bir kabın içerisine yerleştirerek buzdolabında saklamanızı öneririz. Yumurtalı yaş mayalı hamurlar buzdolabında 1 gün, yumurtasız yaş mayalı hamurlar buzdolabında 2 gün, kuru mayalı hamur da buzdolabında maksimum 3 gün bekleyebilir. Bu hamurları bekletirken üzerlerinin sıkıca kapanmış olduklarından emin olun. Kullanmadan en az 2 saat önce çıkarıp oda sıcaklığına gelmelerini bekleyin. Eğer mayasız bir hamuru buzdolabında saklamak istiyorsanız yine ağzı ve üzeri sıkıca kapalı şekilde 1 hafta kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?