Tavada Kek Tarifi

Keke Yumuşacık ve Hafif Nemli Bir Kıvam Sağlayan Yoğurtla Hazırlanan 14 Farklı Kek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kek yapımında kullanacağınız yoğurdun aslında ne kadar büyük farklar oluşturabileceğini öğrenip bu yoğurtlu kek tarifleri ile tanışınca hep onları yapmak, her kek yapımında yoğurt kullanmak isteyebilirsiniz, baştan söyleyelim.

Sütle hazırlanan keklere göre daha tok bir kıvama sahip olan, içi hafif nemli kalan yoğurtlu kekler, üzerine ilave edeceğiniz her türlü sosu da sütlü keklere göre çok daha hızlı çekiyor, soslu nefis keklerin sırrı da kek yapımında yoğurt kullanmaktan geçiyor.

Eğer bugüne dek keklerinizi hep sütle hazırladıysanız en yakın zamanda aşağıdaki yoğurtlu kek tariflerinden birini deneyip aralarındaki farkları gözlerinizle görebilir, "Benim yaptığım kekler hiç sizinkiler gibi olmuyor" dediğiniz her anın sebebini öğrenebilirsiniz.

İşte karşınızda misafirlerinize "Bunu nasıl yaptın?" diye sorduracak kadar lezzetli, çay saatlerinize yepyeni tatlar katacak kadar farklı yoğurtlu kek tarifleri...

Seçin seçin yapın.

Minik bir not: Süt ile hazırlanan keklerle yoğurt ile hazırlanan kekler arasında başka ne gibi farklılıklar var öğrenmek isterseniz sizi hemen şu yazımıza doğru alabiliriz: Neden Bazı Kek Tariflerinin İçinde Yoğurt Bazılarında Süt Kullanırız?

 • Yoğurtlu kek tarifi

"En temel yoğurtlu kek tarifi ile başlayalım, sütlü keklerden farkını doğrudan anlayalım" diyenlerdenseniz en sade haliyle bile kalbinizi çalacak bu lezzete doğru alalım sizi.

Öyle yumuşacık ki: Yoğurtlu kek tarifi

 • Yoğurtlu çilekli kek tarifi

Çileklere kavuştuğumuzda ilk olarak onları taze taze afiyetle yemeyi seviyoruz, doğruya doğru ama öyle bir lezzeti her yere taşımayı da çok seviyoruz. Tam da bu yüzden bu kez mis kokulu çilekleri kekin içine sakladık, harcından da yoğurdu eksik etmedik.

Efsane bir kek oldu: Yoğurtlu çilekli kek tarifi

 • Sodalı sünger kek tarifi

İçindeki yoğurt sayesinde nefis bir kıvama kavuşuyor, soda sayesinde ise kabardıkça kabarıyor. Kabına sığmayan kekler yapmak isteyenler için bu tarif biçilmiş kaftan.

Kabarmaması imkansız: Sodalı sünger kek tarifi

 • Üzümlü kek tarifi

Kabul edelim, çocukken pek sevmezdik onu, çikolatalı kek ya da mozaik kek varken neden bunu yaparlar anlamazdık. Sonra sonra, kuru üzümün lezzetine varıp faydalarından haberdar oldukça arttı sevgimiz...

Artık bizi kimse ayıramaz ondan: Üzümlü kek tarifi

 • Çikolatalı kek tarifi

İşte yukarıda sözünü ettiğimiz, çocukken üzümlü kekle aramıza mesafeler koymamıza neden olan, o zamanlardan bu yana en büyük favorimiz kek tarifi de geldi! Böyle bir güzelliğe kim hayır diyebilir ki...

Diyemeyenler burada buluşuyor: Çikolatalı kek tarifi

 • Haşhaşlı portakallı kek tarifi

İçindeki haşhaşlar sayesinde ağzınızda çıtır çıtır bir lezzet fırtınası yaşatacak, aynı zamanda da yumuşacık, puf puf dokusuyla damağınızda eriyecek bir kek düşünün... Mis gibi portakal aroması da işin içine girince...

Değmeyin keyfinize: Haşhaşlı portakallı kek tarifi

 • İki renkli yumuşak kek tarifi

Mozaik kek çocukluğumuzdan beri en sevdiğimiz lezzetlerdendi zaten ama onu bugüne dek belki de hiç bu kadar pofuduk görmemiştiniz... Bundan böyle o, hem en pofuduk haliyle hem de pastalarla yarışacak güzelliğiyle mutfağınıza konuk olsun.

Soda da yardıma koştu: İki renkli yumuşak kek tarifi

 • Elmalı tarçınlı kek tarifi

Farklı malzemelerle kek hazırlamayı seviyorsanız çıkarın elma ve tarçını başlıyoruz. Yoğurtla hazırlayıp hafif nemli bir yapıda olmasını sağladığımız kekimizi, elmalarla, mis kokulu tarçınla onu süslüyor, lezzetine lezzet katıyoruz.

Her içtiğiniz çayın, kahvenin yanında o olsun isteyeceksiniz: Elmalı tarçınlı kek tarifi

 • Puf puf limonlu kek tarifi

Hani bazı lezzetler vardır, yedikçe yemek, bittikçe "Bir tane daha alabilir miyim?" demek istersiniz... İşte bu kek tam da onlardan biri.

Bi' dilim daha: Puf puf limonlu kek tarifi

 • Limonlu irmikli kek tarifi

Limon mutfaklarımızda kullanmayı en sevdiğimiz malzemelerden olduğuna göre, onunla yapacağınız bir tarif verip geçmeyelim istedik. İrmiğin sağladığı farklı yapısıyla bir kekten çok daha fazlasını sunan bu kekle sizi tanıştırmak istedik.

Daha önce hiç denemediyseniz şimdi tam zamanı: Limonlu irmikli kek tarifi

 • Şekersiz muzlu kek tarifi

Eğer mutfağınıza rafine şeker sokmuyor ya da yaptığınız tariflerde beyaz şeker yerine farklı ve doğal malzemelerle tatlılık vermeye çalışıyorsanız bu kek tarifi sizi fazlasıyla mutlu edecek. Tatlılığını içindeki muza, hurmaya, kuru üzüme ve pekmeze, tam kıvamında o mis gibi tadını yoğurda borçlu bir kek o.

Rafine şeker kullanmadan da kek yapılır aslında: Şekersiz muzlu kek tarifi

 • Tavada kek tarifi

Evinizde fırın yok diye ya da fırınınız ne zamandır bozuk bir şekilde, kullanılmaz halde duruyor diye kek yapamıyorsanız aslında doğru tarifle henüz karşılaşmamışsınız demektir. Zira tam kıvamında, hatta kabarmayı da ihmal etmeyen kekler tavada da mis gibi pişirilir aslında.

Bakınız tam olarak şöyle: Tavada kek tarifi

 • Portakallı ıslak kek tarifi

Harcında yoğurt kullandığınızda keklerin içi hafif nemli bir yapıda oluyor dedik ama siz, tam anlamıyla ıslak bir kek isterseniz portakalın mis gibi kokusu ve tadıyla bezeli, çay saatlerinizde ünü dilden dile yayılacak bu kek tarifiyle de bir an önce tanışın deriz.

Onsuz geçen günleriniz için üzüleceksiniz: Portakallı ıslak kek tarifi

 • Vişne soslu yoğurt keki tarifi

Bir kekten çok daha öte, adeta pasta görüntüsünde, cheesecake tadında bir yoğurtlu lezzetle listemizi sonlandırıyoruz. Bir kez yapınca misafirlerinizi ağırlayacağınız tüm günlerde yapmak isteyecek kadar çok seveceğiniz, şık ve lezzet dolu bir kek o.

Hayran olunası: Vişne soslu yoğurt keki tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?