En Kolay Pişirme ve Kabuk Bırakmadan Soyma Yöntemiyle: Patlıcan Nasıl Közlenir?

Favorilerime
Ekle

Mangal yakıldığında ateşinde patlıcan közlenir, kabukları soyulup biraz tuz, zeytinyağı ve sarımsakla afiyetle yenir. Mangal yakmanın vazgeçilmez ritüellerinden biridir bu. Meze sofralarında mutlaka bir babagannuş, bir patlıcanlı meze göz kırpar bize. Bol limonlu patlıcanlı salataları da yemelere doyum olmaz. Patlıcanın her hali şahane ama köz tadı sindi mi o patlıcana bir başka oluyor.

Hadi gelin patlıcanın közlenmenin tüm püf noktalarını anlatalım sizlere. Birkaç farklı közleme yöntemiyle tüm bilinmeyenlerini ve farklılıklarını anlatalım. Patlıcanı pürüzsüz bir şekilde soymanın da tüm detayları karşınızda! Bu yöntemler işinizi kolaylaştıracak, en lezzetli patlıcanları hazırlamanıza yardımcı olacak. Başlayalım hadi.

Patlıcan nasıl közlenir?

Kemer ya da bostan patlıcanı... Hangi tür patlıcanı közleyecekseniz közleyin öncesinde mutlaka güzelce yıkayıp kurulayın. Kurulamadığınız ve üzerinde su bıraktığınız takdirde közlenme süresi üzeyecek ve kabuğu dilediğiniz gibi çıkmayacaktır. Öncesinde bir çatal yardımıyla minik delikler açmaya da özen gösterin. Dilerseniz bir bıçakla da yapabilirsiniz bu işlemi. Minik delikler açmak patlıcanın içinin de kolaylıkla pişmesini sağlayacaktır.

İlk yöntem fırında patlıcan közleme yöntemi. Fırında patlıcanları közlemek için öncesinde fırınınızı 200 derecede ısıtın. Önceden ısıtılmış fırın mangal etkisi yaratacağı için patlıcanlarız daha güzel közlenecektir. Ardından pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine ya da fırın ızgarasının üzerine patlıcanları dizin. Bir yüzünü 15 dakika, diğer yüzünü de 15-20 dakika arası közleyin.

patlican-nasil-kozlenir-3

İkinci yöntem ise mangalda patlıcan közleme. Patlıcanınızı dilerseniz doğrudan közlerin içerisine gömerek közleyebilirsiniz. İçlerinin daha sulu kalmasını isterseniz de mangal ateşi üzerine bir ızgara yerleştirerek, belli aralıklarla çevirerek közlenme işlemini gerçekleştirin.

patlican-nasil-kozlenir-4

Son yöntem ise ocakta közleme yöntemi. Bu yöntem için ocağınızı harlı ateşte açın. Patlıcanınızı ateşin üzerine tutun ve metal, yanmayacak bir tutacak yardımıyla çevirerek közleyin. Dilerseniz sapından tutarak belli bir mesafeden de közleyebilirsiniz.

Patlıcan nasıl soyulur?

patlican-nasil-soyulur

Hangi yöntemle patlıcan közlerseniz közleyin, patlıcanlarınızı ilk ısılarıyla mutlaka bir kabın içerisine koyup kapağını kapatın ya da üzerine bir bezi sıkı sıkı örtün. Bu şekilde kendi buharı sayesinde kabukları yumuşayacak ve daha kolay soyulayacaktır.

inspiredtaste.net

inspiredtaste.net

Patlıcanı kabuklarından kurtarmanın bir diğer yöntemi de közlenen patlıcanları ortadan ikiye bıçak yardımıyla açarak iç kısmını kaşıkla çıkarmak. Közlenmiş patlıcanlarınız hazır! Afiyetler olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?