kirpik-borek-yemekcom2

Kahvaltı Sofrasına Yepyeni Lezzetler Katmak İsteyenlere Pratik ve Farklı 14 Kahvaltılık Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğuna ve bunu artık hepimiz kabul ettiğimize göre geçelim işin diğer bir yanına, yani klasik kahvaltılıklardan çok daha farklı lezzetler hazırlamak isteyenlerin sofralarına renk katacak kahvaltılık değişik tariflere...

Özellikle hafta sonları geldiğinde şöyle kahvaltı sofrasının başına oturup öğlene dek kalkmamak isteyenlerden, tatil günlerini sevdikleriyle birlikte bir kahvaltı sofrasının etrafında geçirmeyi sevenlerdenseniz sizi hemen aşağıdaki tariflerimize doğru alalım.

Her zaman yaptığınız o klasik omletleri, sucuklu yumurtaları; her gün sofraya çıkardığınız kahvaltılık sosları, reçelleri daha sonra değerlendirirsiniz, şimdi sıra midelerinize şenlik yaşatacak çok farklı, çok pratik, çok doyurucu ve çok lezzetli ama hepsi birbirinden değişik kahvaltılık tariflerinde!

Damak tadınıza, o an evde bulunan malzemelerinize göre hangilerini seçeceğiniz size kalmış!

Şimdiden afiyet, bal, şeker, şifa olsun.

 

"Ben yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel bonusla başlıyoruz: Aynısını hiçbir kahvaltıcıda bulamayacağınız 8 farklı kahvaltılık tarif

Farklı kahvaltılık tarifleri arıyorsanız hafta sonu kahvaltısı için önünde dakikalarca sıra beklediğiniz o kahvaltıcıların menüsünü bile unutturacak kadar farlı ve nefis bu lezzetler tam sizlik! Yazılı tariflerimize ulaşmak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Dönderme

Kahvaltılık değişik tariflerimize Kırşehir mutfağının en özel lezzetlerinden olan ama ne yazık ki herkeşçe bilinmeyen bu nefis lezzeti eklemesek olmazdı. Toplam 15 dakikada, göz açıp kapayıncaya kadar hazır olan bu lezzeti yapmaya başlamadan önce çayın suyunu koymayı unutmayın.

Çünkü o, çay demlenene dek çoktan hazır olacak: Dönderme tarifi

 • Kahvaltılık çikolata

Eğer kahvaltı dediğin mutlu sonla bitmeli diyenlerden, tatlı bir şeyler yemeden kahvaltı sofrasından kalkmak istemeyenlerdenseniz sizi o hep kullandığınız hazır çikolatalardan çok daha lezzetli ve doğal olacak bu tarifimize bekleriz.

Buyurun, bu taraftan: Kahvaltılık çikolata tarifi

 • Patates tostu

İki dilim ekmek arasında eriyen mis gibi kaşar peynir de nefis bir tosttur, kabul ama dedik ya biz bu kez değişik tarifler peşindeyiz. Evde ekmek olmadığında ya da hafta sonu kahvaltınızı klasik bir tosttan çok daha lezzetli bir alternatifle taçlandırmak istediğinizde bu tarif gelsin aklınıza.

Parmak yedirtecek bir lezzet: Patates tostu tarifi

 • Pesmet

Hep klasik pişi yapacak değiliz, biraz da farklı mutfaklardaki muadillerini keşfetmeli, mesela göçmenlerin sıklıkla yaptıkları ve mutfağımıza kazandırdıkları mis gibi pesmetler ile tanışmalı. Kendilerini kısaca mayasız bir hamur kızartması olarak tanıtabiliriz ama bu kadarla da yetinmek olmaz.

Onunla lezzet dolu bir buluşma gerçekleştirmeli: Pesmet tarifi

 • Zeytin salatası

Yeşil zeytinin önderliğinde, birbirine en çok yakışan lezzetler bir araya geliyor, tek başına enfes bir kahvaltı olacak bu tarif, hafta sonu kahvaltılarında da sofrada ilk biten lezzetlerden biri oluyor. "Ben kahvaltıda asla soğan yemem" diyenler için de baştan söylemiş olalım, soğan ilave etmeden yaptığınızda da nefis olacaktır, endişeniz olmasın.

Hazırsak başlayalım: Zeytin salatası tarifi

 • Peynirli maydanozlu kaygana

Karadeniz'de kahvaltılılar bir başka güzel oluyorsa bir sebebi mıhlama ise bir sebebi de işte bu nefis kaygana. Eğer bugüne dek hiç kaygana yapmayı denemediyseniz hemen yarın sabah için bu lezzeti hazırlayın deriz.

Yapımı çok pratik: Peynirli maydanozlu kaygana tarifi

 • Bol malzemeli kırpık börek

Hazır yufka sayesinde çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz nefis bir öneriyle devam ediyoruz. Bu börek, beyaz peynirden jambona, kahvaltıya çok yakışan malzemelerin bir araya gelmesiyle tek başına nefis bir menüye dönüşüyor.

Bize de onu yapıp afiyetle yemek düşüyor: Bol malzemeli kırpık börek tarifi

 • Ev yapımı labne peyniri

Aslında kendisi değişik bir tarif değil, kahvaltı sofralarına en sık konuk edilen isimlerden biri. Onu farklı kılan, bu kez hazır olarak almayacak olmamız, evde ellerimizle hazırlamamız. Maya kullanmadan, 2 malzeme ile kolayca hazırlanan bu peyniri bir kez evde yapınca bir daha hazırlarına eliniz gitmeyecek, eminiz.

Böylesi çok daha nefis: Ev yapımı labne peyniri tarifi

 • Yumurta salatası

Hazırlaması 10 dakikanızı alacak, bir kahvaltıda yiyip yiyebileceğiniz en doyurucu salatalardan biri o olacak. Haşlanmış yumurtayı sade olarak yiyemeyenler bile bu salata sayesinde haşlanmış yumurtayı afiyetle yiyebilecek.

Daha ne olsun, mis: Yumurta salatası tarifi

 • Kahvaltılık yumurtalı patates pizzası

Tabanı rendelenmiş patates, yumurta ve kaşar peyniri gibi lezzetlerle hazırlanıyor, üzerine sucuk, domates ve yine bol bol peynir geliyor... Hafta sonu kahvaltılarınızda hep yapmak isteyeceğiniz efsane bir kahvaltılık o.

Sofrada bir tek o olsun, herkes doyar: Kahvaltılık yumurtalı patates pizzası tarifi

 • Mayasız kolay peynir

Yukarıda ev yapımı labne peyniri tarifi vermiştik ama siz daha çok beyaz peynir sevenlerdenseniz onu da evde yapmanın yolunu hemen paylaşmak isteriz. Bekleme süresi olduğundan şöyle kallavi bir kahvaltı yapmaya karar verdiğiniz günün en az bir gün öncesinde yapmanızı öneririz.

Evde yapılanı gibisi olur mu hiç, nefis: Mayasız kolay peynir tarifi

 • İçi dolgulu mayasız pişi

Klasik pişi tariflerine sınıf atlatıyor, hamurunu maya kullanmadan hazırlıyor, arasına en sevdiğimiz, birbirine en çok yakışan kahvaltılık malzemeleri gizliyoruz. Öyle kolayca hazırlanıyor ki bir seferde onlarca yapıp bol bol yemek istiyoruz.

Oysa bir tanesi bile tıka basa doyuruyor: İçi dolgulu mayasız pişi tarifi

 • Sahanda sosisli yumurta

Evde sucuk yoksa ve sosis varsa sahanda yumurta yeme sevdanızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz aslında. Çünkü o, sosisle de pek lezzetli oluyor.

Sarısına ekmek banmak ayrı bir keyif veriyor: Sahanda sosisli yumurta tarifi

"Sizden Gelenler" bonusu: Kifliçki

Kifliçki Tarifi

Kifliçki Tarifi

Biliyorsunuz siz de ellerinizden çıkan tüm lezzetlerin tariflerini Yemek.com'a gönderebiliyor ve "Sizden Gelenler" köşemizde herkesle paylaşma fırsatı bulabiliyorsunuz. İşte kahvaltılık değişik tarifleri sıraladığımız listemize bir destek de sizden geldi ve Bahar Şen'in mutfağından çıkan ismiyle, tadıyla çok özel bu lezzetle herkesi tanıştırmak da bize düştü.

Bu nefis tarif için çok teşekkür ederiz Bahar, ellerine sağlık: Kifliçki tarifi

Eğer "Ben de tariflerim sitenizde yayınlansın istiyorum" derseniz sizi daha detaylı bilgi alabilmeniz için hemen şöyle alabiliriz: Yemek.com'a Nasıl Tarif Yollanır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?