https://www.foodandwine.com/recipes/reverse-marble-bundt-cake |foodandwine.com

Neden Bazı Kek Tariflerinin İçinde Yoğurt Bazılarında Süt Kullanırız?

Favorilerime
Ekle

Üç yumurta bir kaba kırılır, üzerine toz şeker eklenir ve çayın, kahvenin kadim dostu keklerin fırına giden yolculuğu başlar. Unu, kabartma tozu, yağı ana malzemelerdir. Bu süreçte yan malzemeler de hep desteğe gelir. Kakaolar renk ve tat verir, vanilya misler gibi kokmasını sağlar. Limon kabuğu, tarçın, portakal kabuğu, zencefil... Farklı baharatlar, malzemeler lezzetine lezzet katar onların hep. Ancak kekin tüm kıvamını ve lezzetini belirleyen iki malzeme var ki onlar bizim için pek mühim.

Yoğurt ve süt bu kez konumuz. Bazı tariflerde yoğurt kullanılırken, bazı tariflerde süt kullanılıyor. İkisinin birbirinin yerine kullanıldığı durumlar oluyor. Bu iki malzeme keke ne gibi etkilerde bulunuyor? Yoğurt yerine süt, süt yerine yoğurt kullanıldığında neler oluyor? Kulak kabartın anlatıyoruz.

Kek yapımında yoğurt ve süt kullanmak arasındaki farklar

Aslında birçoğumuz ''Süt yoksa yoğurt, yoğurt yoksa süt koyuyorum'' diyebilir bize. Ancak bu iki malzemenin tariflerinin sonunda elde edeceğiniz kıvam ve lezzet değişkenlik gösteriyor. ''Tarifteki gibi olmadı'' dediğiniz çoğu durumların sebebi bu olabiliyor. Kek tarifleri ona göre yazıldıkları için bu konuda bilgi sahibi olmak gerek diye düşünüyoruz. Peki o zaman keklerinizin içine süt koyduğunuzda neler olur? Onu anlatarak başlayalım.

keke-sut-koymak

Harcında süt kullanılarak yapılan kekler daha akışkan bir harca sahip olur. Piştikten sonra daha kabarık, puf puf olmuş bir kek elde edersiniz. Bu kekin lezzeti daha hafiftir ve yapısı daha dağılan bir yapıdadır. Sütle yapılan keklerde daha az şeker tadı hissedilir. Süngerimsi ve tok bir kıvamları olmaz. Sütle yapılan kekler, üzerine konulan sosları yoğurtlu keklere nazaran daha az emer. İçine hapsetmek de yoğurtlu kekler kadar başarılı değildir. Ancak baharatlı kekler yapmak istiyorsanız tercihiniz kesinlikle süt kullanılan keklerden yana olsun. Sütle birlikte lezzetleri daha fazla ortaya çıkıyor. Kekin lezzeti de kullandığınız sütün tazeliğine göre değişkenlik gösterebiliyor. Kısacası; dağılan bir dokuya sahip olmasını istiyorsanız, puf puf kabarsın diyorsanız, şeker tadını daha az hissetmekse amacınız eliniz süte doğru gidebilir.

keke-yogurt-koymak

Gelelim yoğurda... Yoğurt aslında birçoğumuzun da hakim olduğu üzere kek daha tok ve nemli bir kıvam verir. İçi hafif ıslak, daha yoğun kıvamlı keklerin harcında mutlaka yoğurt kullanılır. Yoğurt, kekin içindeki yağ ile buluştuğunda keke o ıslak dokusunu kazandırır. Daha az yağlı bir tat hissedilmesini de sağlar. Sütlü keklere nazaran, içerisinde kullanılan malzemelere göre daha az kabarır. Sütlü keklerdeki gibi çok pofuduk bir kıvamları olmaz. Özellikle üzerine sos gezdirilen tariflerde, şerbet dökülecek olan tariflerde hiç düşünmeden yoğurtlu kek tariflerini deneyebilirsiniz. Aromalı tarifler denemek istediğinizde (portakallı, limonlu gibi) yoğurtlu kekleri tercih etmenizi öneririz. Yoğurtlu keklerde şeker tadını daha fazla hissedersiniz.

foodandwine.com

foodandwine.com

İki malzeme, özellikle kıvam ve doku açısından oldukça farklı sonuçlar elde etmenize neden olabilir. Kısaca üzerinden geçecek olursak; baharatlı ya da sade, puf puf kabaran ve daha az şekerli kekler için süt, yoğun ve nemli kıvamlı, şerbet ya da sos kullanacağınız, içerisine aroma ilave edeceğiniz kekler için ise yoğurt kullanmanızı öneririz. Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?