https://yemek.com/tarif/cevizzade/ | Cevizzade Tarifi

İftar Sofralarında Bayram Havası Estirecek 19 Şerbeti Bol Tatlı

Favorilerime
Ekle

Ramazan bahar aylarına denk geliyor artık, şerbetli tatlılar da sıcak havalarda biraz ağır geliyor, biliyoruz. Bu yüzden daha çok iftara yakışan sütlü tatlılara yöneliyoruz.

Oysa işin içine ramazan girince şerbetli tatlıların yazın yenmemesi gerektiğine dair söylenen tüm sözler boş kalıyor, çünkü oluk oluk şerbetiyle mutluluk garantisi veren tatlılar iftar sofrasına her mevsim çok yakışıyor.

Zaten Ramazan Bayramı'nda yine misler gibi baklavalarımızı yapmayacak mıyız? İftar sofralarında ondan uzak durmak neden?

Şerbetli tatlıları layık oldukları sofralara, iftar sofralarının baş köşelerine oturtmanın zamanı geldi. Sadece bayramda değil tüm ay boyunca tadını çıkarmalı onların.

Çünkü şerbetli tatlılar kalp biz.

 • Tulumba tatlısı tarifi

Sadece bir hamur ve şerbetten oluşan bu tatlı, basit gibi gözükse de aslında tadını hamurunun ustalığından, şerbetinin şeker ve su oranından alır.

Yapmasını bilmek gerek: Tulumba tatlısı tarifi

 • Ceviz diyarı tatlısı tarifi

Klasik şerbetli tatlılardan sıyrılıp iftar sofranıza farklı bir mutlu son getirmek istiyorsanız ceviz diyarı tatlısı size göre. Kıyır kıyır hamuruna ceviz öyle çok yakışıyor ki...

Enerji lazım: Ceviz diyarı tatlısı tarifi

 • Kemalpaşa tatlısı tarifi

Yine az ama öz malzemenin kullanıldığı, diğer şerbetli tatlılara göre de daha pratik yapılan Kemalpaşa tatlısı, ramazan akşamlarını tatlandırmanın en yaygın hali.

Taze taze yapıp yemeli: Kemalpaşa tatlısı tarifi

 • Revani tarifi

Osmanlıca'da "değerli" anlamına gelen revani, gerçekten de adının hakkını veriyor, sofrada en değerlilerimizden biri olup çıkıyor.

Sırf ona yer kalsın diye daha az yemek yersin: Revani tarifi

 • Şekerpare tarifi

Şekerpare, hazır birçok şeklini bulabildiğimiz, 5 dakikada bile yapılması mümkün olan tatlılardan belki ama hiçbiri evde kendi ellerinizle yaptıklarınıza benzemez.

Hiçbiri sizi bu kadar mutlu edemez: Şekerpare tarifi

 • Sütlü Nuriye tarifi

Hazır yufkadan kolaylıkla yapabileceğiniz bu tatlı iftara çokça yakışacak. Baklavanın tadı hafifleyecek, çıtırlığı ve yufkalarının inceliğiyle yemeğin üzerine çok iyi gelecek.

En kolay haliyle: Sütlü Nuriye tarifi

 • Hira tatlısı tarifi

Tokat mutfağından çıkan bu tatlı ününü tüm ülkeye duyurdu bile. İrmikli tatlıları seviyor ama şerbetli tatlılardan da vazgeçemiyorsanız hira tatlısını mutlaka denemelisiniz.

Onu denemenin tam zamanı: Hira tatlısı tarifi

 • Cevizzade tarifi

Baklavalık yufka, kaymak, ceviz, tereyağı ve şerbet. İşte ihtiyacınız olan malzemeler bu kadar! Hepsini toparlayın ve mutfağa geçin. Çünkü iftara farklı bir ramazan tatlısı geliyor.

Sandığınızdan pratik: Cevizzade tarifi

 • Bülbül yuvası tarifi

Şekli kuş yuvasına benzediği için bülbül yuvası denilen ve insanı yer yemez tıpkı bülbüller gibi şen şakrak yapan, mutlu eden bir tatlı bu.

Üstelik bir de çıtır çıtır: Bülbül yuvası tarifi

 • Şerbetli irmik tatlısı tarifi

Bol bol süt kullanarak yaptığımız irmik tatlısını anlatmaya doyamamışken şerbetlisini yaptık, o da enfes olmasın mı?

Oldu vallahi: Şerbetli irmik tatlısı tarifi

 • Kalburabastı tarifi

Kalburla şekil aldığı için adı kalburabastı olarak anılan bu leziz tatlıyı yaparken evde kalburunuz yoksa dert etmiyor, rendelerin kalın tarafını kullanıyorsunuz...

Tarifin kalanını zaten halledersiniz: Kalburabastı tarifi

 • Laz böreği tarifi

Börek ve şerbet kelimelerini görünce "Olur mu hiç öyle şey?" diyorsanız laz böreğiyle henüz tanışmamışsınız demektir.

Daha geç olmadan tanışın: Laz böreği tarifi

 • Kadayıf tarifi

Başrolde irili ufaklı Antep fıstıklarının olduğu, kadayıfların tel tel olup şerbetle buluştuğu bu tarif, iftar sofralarına en tatlı son olur.

Ceviz de ona çok yakışır: Kadayıf tarifi

 • Yumurta tatlısı tarifi

yumurta-tatlisi-yemekcom2

Bu tatlı hiç yormuyor, bekletmiyor, kolayca hazırlanıyor. Lokma tatlısını sevenlere iftara çok pratik bir şekilde hazırlanacak yumurta tatlısı geliyor.

Çıtırtı sesini duyalım: Yumurta tatlısı tarifi

 • Baklava tarifi

fistikli-baklava-yemekcom1

Ramazan Bayramı'nın tüm coşkusunu içinde barındırma gücüne sahip baklavaları şimdiden iftar sofralarında yapmaya başlamak lazım.

En güzelini bayramda yapabilmek için: Baklava tarifi

 • Sultan tatlısı tarifi

sultan-tatlisi-tarifi-site

Haşhaşlı tatlıları sevenlere bir sürprizimiz var. Evinin sultanlarına yakışacak, irmikli bu şerbetli tatlıyı her akşam iftara yapmak isteyeceksiniz.

Afiyetle yemelik: Sultan tatlısı tarifi

 • Künefe tarifi

İftara künefe yapmayı düşünüyorsanız bunu tüm misafirlerinize söylemelisiniz önceden, midelerinde yemeğin sonunda yer bırakmaları gerek.

Çünkü kendisi başlı başına bir ana yemek gücünde: Künefe tarifi

 • Cevizli fincan kadayıf tarifi

İçi bol kaymak ve ceviz ile harmanlanmış bir harç, dışı ise çıtır çıtır nar gibi kızarmış taptaze kadayıflarla hazırlanan bu tarifi yapmak sandığınızdan çok daha kolay. Farklı bir şerbetli tatlı arayışındaysanız onu ramazana çok yakıştıracaksınız.

Porsiyon porsiyon: Cevizli fincan kadayıf tarifi

 • Karakuş tatlısı tarifi

Karakuş Tatlısı Tarifi

Karakuş Tatlısı Tarifi

Kravat tatlısı olarak da bilinen, hatta Adana'da bazen "misafir tatlısı" olarak da anılan karakuş tatlısı iftara da en çok yakışan şerbetli tatlılardan. Çıtır çıtırlığına bayılacaksınız.

Ramazan sofrası da onu sevdi: Karakuş tatlısı tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?