https://yemek.com/tarif/firinlanmis-haslama-patates/ | Fırınlanmış Haşlama Patates Tarifi

İftar Sofralarını Zenginleştirecek Pratik ve Hesaplı 14 Atıştırmalık Tarifi

Favorilerime
Ekle

Ramazanı afiyetle geçirmek için dolu dizgin yolumuza devam ederken iftar sofralarında en sevdiğimiz yakınlarımızı, en özel misafirlerimizi, biricik aile üyelerimizi konuk etmeye de devam ediyoruz.

İftar sofrasında bir çorba bile olsa yeter, biliyoruz. Ama konu misafirler olunca ayrı bir özeniyor, soframız mükellef olsun istiyoruz. Aslında yeteceği hatta yetip de artacağından şüphemiz olmayan çorba ve ana yemekle sofra çok boş kalıyor diye içleniyoruz zaman zaman.

O zaman hem hesaplı hem pratik tarifler verelim, hep birlikte sofralarımızı bütçelerimize darbe vurmadan, pratik bir şekilde zenginleştirelim dedik.

Mis gibi atıştırmalıklar ve ara sıcaklar çıktı ortaya. E hadi o zaman buyurun sofraya!

 • Mücver tarifi 

Ana yemeği hazırladınız ama sofra daha bir kalabalık gözüksün mü istiyorsunuz? Mücver tüm bereketiyle geldi bile. Şipşak olur, lezzetiyle ana yemeği bile geride bırakır.

Misafirleriniz ilk onu bitirecek: Mücver tarifi

 • Sarımsaklı ekmek tarifi 

Sarımsaklı ekmekle iftar sofralarını kıtır kıtır sesler kaplayacak, iştah açan sarımsaklı ekmekler tatlıya dek her yemeğin yanında afiyetle yenecek.

Pideyi bile unutturur bu ekmekler: Sarımsaklı ekmek tarifi

 • Patlıcan balığı tarifi 

Balık dediğimize bakmayın, görünüşü balığa benzese de o mısır ununa bulanıp kızartılmış patlıcanlardan başkası değil. Üzerine yoğurtla nasıl da nefis oluyor.

Paylaşalım hadi: Patlıcan balığı tarifi

 • Dolgulu biberler tarifi 

Patates, patlıcan, kabak ve havuçlar kızarıyor, domates sosuyla buluşup kapya biberlerin içine doluşuyor. Oldukça da doyurucu olan dolgulu biberler iftar sofranıza ayrı bir renk katacak.

Yoğurtla da enfes: Dolgulu biberler tarifi

 • Milföy hamurundan domatesli kolay tart tarifi 

Domatesli Kolay Tart

Yemek dünyasının en pratik, en kurtarıcı lezzetlerinden olan milföy hamurları, kolayca sofrayı zenginleştirmek isteyenlerin de imdadına yetişiyor hemen. Evlerimizin olmazsa olmazlarından domatesler de ona eşlik ediyor.

Kaşar peyniri de katkılarını esirgemiyor: Milföy hamurundan domatesli kolay tart tarifi

 • Cevizli köfte tarifi 

Gaziantep'in belki de daha önce hiç duymadığınız bir lezzetiyle devam ediyoruz. Üstelik o kadar pratik ki iftara aniden misafir geldiği zaman en büyük kurtarıcılarınızdan olacak.

Bir Antep lezzeti: Cevizli köfte tarifi

 • Havuç rulo tarifi 

Basit malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz havuç rulo ana yemeklerin yanında yıldız gibi parlayacak, herkes tarifini merakla soracak. Misafirlerinize nefis bir iftar sofrası kurmak aslında bu kadar kolay.

Her yemeğe yakışır: Havuç rulo tarifi

 • Aromalı ekmek dilimleri tarifi 

aromali-ekmekler

Pideyi görünce bir köşede unutup bayatlamaya terk ettiğimiz ekmeklerden özür dilemenin en leziz yolu onları aromalı ekmek dilimlerine çevirmek. Ekmek bu, üzülür mü hiç?

Baş tacı edilir: Aromalı ekmek dilimleri tarifi

 • Patlıcanlı milföy ruloları tarifi 

patlicanli-milfoy-rulolari

Patlıcan mevsimi geldi, taze taze patlıcanlar tezgahlardaki yerini aldı. O zaman sofraları onunla şenlendirmenin tam zamanıdır şimdi. Hem de 25 dakikada yapılabilen, milföy çıtırtılarıyla dolu bir tarifle...

Tek lokmada yenir: Patlıcanlı milföy ruloları tarifi

 • Kırmızı köz biber kızartması tarifi 

Köz Biber Kızartması Tarifi

Kırmızı biberleri közleyip onu yoğurtla yemek tam bizlik. Ama biz bu kez daha farklı bir yola gittik. Sürprizini içine sakladık, yiyenleri bu lezzete hayran bıraktık.

Sıcak sıcak servis ettik: Kırmızı köz biber kızartması tarifi

 • Baharatlı kabak tarifi 

Kabaktan dolmaya yapmayı ya da onu bol yağda tavada kızartmayı biraz sağlıksız, biraz da sıradan bulduk iftar sofraları için. O yüzden onları fırında yaptık, baharatını da ekleyince pek leziz bir atıştırmalık oldu.

Sofraları doldurdu: Baharatlı kabak tarifi

 • Menemenli ekmek tarifi 

Siz, isterseniz menemenli soğanlı olur, soğansız olur diye tartışmaya devam edebilirsiniz, biz çoktan onu ekmeklerin üzerine koyup iftar sofralarına çıkardık bile.

Herkes de bayıldı: Menemenli ekmek tarifi

 • Semizotu salatası tarifi 

Yoğurt zaten yemeğin yanında en sevdiğimiz yancılardan. Üstelik onun salatalıkla birlikteliğini de çok seviyoruz çeşit çeşit meyveyle uyumunu da. Hele bir de semizotuyla yan yana gelmesi yok mu, işte o apayrı bir lezzet oluyor.

Yedikçe yiyesin geliyor: Semizotu salatası tarifi

 • Acılı ezme tarifi 

Acılı Ezme Tarifi

Acılı Ezme Tarifi

Özellikle kebap sofralarının vazgeçilmezi olan acılı ezme, çıtır çıtır pideyle iftar sofralarını da şenlendirmeye geliyor. Öyle bir yenmeye başlıyor ki diğer yemeklere sıra gelmeden mideler doyuyor.

Acısını zevkinize göre ayarlayabilirsiniz: Acılı ezme tarifiDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?