Kavurma Dışında da Lezzetli Bayram Sofraları Kurabileceğinizin Kanıtı 12 Tarif

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253465 takipçi1773 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mayıs 6, 2019
Cemre Özgüzel
Mayıs 6
Zeynep Çetin
Mayıs 11
Cemre Özgüzel
Mayıs 15

Kurban Bayramı geldi çattı. Kurban Bayramı paylaşmanın, ihtiyacı olanlara yardım etmenin en güzel yollarından biriyken diğer yandan da daha önce çok fazla et tüketemeyenler için proteinle dolu geçecek günler demek.

Kurban Bayramı denince aklınıza ilk kavurma geliyor, hiç de haksız değilsiniz. Ama Kurban Bayramı'nda sadece kavurma yiyeceğiz, akrabalarımızı, sevdiklerimizi bir masa etrafına topladığımızda sadece kavurma ikram edeceğiz diye bir kural yok.

Çünkü kurban etiyle yapabileceğiniz öyle güzel et yemekleri var ki... Hazırlıklar başlasın!

İyi bayramlar!

Suyuna ekmek banmalık: Tas kebabı

Eğer doyurucu bir et yemeği arayanlardansanız işe tas kebabı ile başlamanızı öneririz. Dana etinin sebzelerle birleşip baharatlarla zenginleştiği, suyuna ekmek bana bana yemelik tas kebabının yakışmayacağı sofra yok çünkü.

Tencereler kaynasın: Tas kebabı tarifi

Dolma gibi: Biftek sarma

Biftek Sarma Tarifi

Hayvanın diz ekleminin üst kısmına denk gelen, buttan, böbreğin altından çıkan ve kuşkusuz etin en kıymetli yeri olan bifteği es geçmek olmaz. Eti bir kasapta dövdürdükten sonra mutfağa koşun ve sofranızda en lezzetli et yemeklerinden birine yer açmayı unutmayın.

Kürdanları yemeyelim yalnız: Biftek sarma

Sulu sulu: Et sote

Kurban etinden bereketli bir yemek yapmak isteyen, yaptığımda tüm bayram yenebilsin diyenler için şu dünyada et sote diye bir gerçek var. Doğru tava, doğru pişirme teknikleri gibi birkaç tüyoyla mis gibi bir et sote yapmamanız için biz hiçbir sebep göremiyoruz.

Proteine doyun: Et sote tarifi

Şov başlasın: Tirit

Tirit Tarifi

Her yörenin farklı tirit hazırlama yöntemleri olsa da et suyuyla ıslatılmış pide/bayat ekmek/yufka ile hazırlanan bu lezzeti henüz denememişler için işte fırsat. Dana eti hiç bu kadar güzel olmamıştı.

Samsun'a selamlar: Tirit tarifi

Gelenekler iyidir: Testi kebabı

Testi Kebabı Tarifi

Bir kuşbaşı etin görüp görebileceği en güzel yemeklerden testi kebabı. Kapadokya ile özdeşleşen testi kebabını denemek için daha güzel bir zaman düşünemiyoruz.

Evde de çok güzel: Testi kebabı tarifi

Bir tavanın görebileceği en güzel şey: Cızbız bonfile

Cızbız Bonfile Tarifi

Etimiz hazırken onu keyifle cızırdayan bir lezzete dönüştürmek bizim elimizde. Çünkü bazı etler tavanın dibine ekmek bana bana yenince daha güzel.

Çok da şık: Cızbız bonfile tarifi

Yanına da pilav: Sebzeli yahni

Sebzeli Yahni Tarifi

Dünyanın neredeyse her mutfağında yer edinmiş bir lezzet yahni. Biz de onu daha sağlıklı ve doyurucu hale getirmek için mevsim sebzelerini ekledik ve bayram sofranıza yakışır hale getirdik.

E yani: Sebzeli yahni tarifi

Başka tabağa gerek yok: Ekmek çanağında et sote

Ekmek Çanağında Et Sote Tarifi

Mis gibi dana bonfileyi çavdar ekmeğinin içine konumlanmış olduğunu düşünün. Yani ekmeğin kendi kendine bandığı bir tarif bu. Fırından çıktığı gibi yemek isteyeceksiniz.

Misafirler bayılacak: Ekmek çanağında et sote tarifi

Akşam menüsü belli: Dana rosto

Dana Rosto Tarifi

Mühürlendikten sonra enfes bir yemeğe dönüşen dana nuar etinden bayrama yakışan bir yemek yapalım dedik ve mis gibi pişmiş bir dana rosto hazırladık. Patates püresi de varsa, tamam o iş.

Bir dilim daha?: Dana rosto tarifi

Çökertme'den de çıktım Halilim: Çökertme kebabı

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi Bodrum'da hissetmeye başlatın. Çünkü nam-ı diğer Bodrum kebabı da denen çökertme kebabı yapıyoruz bu bayram. Çünkü biz bunu hak ettik.

Hazır mıyız?: Çökertme kebabı tarifi

Anne eli değmiş gibi: Etli patates yemeği

Etli Patates Yemeği Tarifi

İlla eti ana malzeme olarak diye kullanacağız diye bir kural yok. Anne yaptığında efsane olan patates yemeğine kuşbaşı dana etlerini de ekleyerek zenginleştiriyoruz. Öğlen, akşam yiyoruz.

Yanına da tane tane dökülen beyaz pilav: Etli patates yemeği tarifi

Biz daha çok beğendik: Hünkar beğendi

Saraylara yakışır bir yemek hünkar beğendi. E biz de bu bayramda sofrayı hünkarlara yakışır bir şekilde donatmaya niyetliyiz. Patlıcanlar da hazırsa dünyanın tüm hünkarlarının beğeneceği bir hünkar beğendi için kollarımızı sıvıyoruz.

Geleneksel sevenlere: Hünkar beğendi tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?