Kavurma Dışında da Lezzetli Bayram Sofraları Kurabileceğinizin Kanıtı 12 Tarif

Favorilerime
Ekle

Kurban Bayramı geldi çattı. Kurban Bayramı paylaşmanın, ihtiyacı olanlara yardım etmenin en güzel yollarından biriyken diğer yandan da daha önce çok fazla et tüketemeyenler için proteinle dolu geçecek günler demek.

Kurban Bayramı denince aklınıza ilk kavurma geliyor, hiç de haksız değilsiniz. Ama Kurban Bayramı'nda sadece kavurma yiyeceğiz, akrabalarımızı, sevdiklerimizi bir masa etrafına topladığımızda sadece kavurma ikram edeceğiz diye bir kural yok.

Çünkü kurban etiyle yapabileceğiniz öyle güzel et yemekleri var ki... Hazırlıklar başlasın!

İyi bayramlar!

 • Tas kebabı tarifi

Eğer doyurucu bir et yemeği arayanlardansanız işe tas kebabı ile başlamanızı öneririz. Dana etinin sebzelerle birleşip baharatlarla zenginleştiği, suyuna ekmek bana bana yemelik tas kebabının yakışmayacağı sofra yok çünkü.
Tencereler kaynasın: Tas kebabı tarifi

 • Fırın ağzı tarifi

firin-agzi-buyuk

Fırın ağzı tarifi, akşam yemeğine pirzola hazırlamanın farklı ve enfes bir yolu. Mangalda ve ızgarada yapılmış halini çok sevsek de, bu fırındaki tarifinin yeri çok ayrı!

Sıyırmalık: Fırın ağzı tarifi

 • Et sote tarifi

Kurban etinden bereketli bir yemek yapmak isteyen, yaptığımda tüm bayram yenebilsin diyenler için şu dünyada et sote diye bir gerçek var. Doğru tava, doğru pişirme teknikleri gibi birkaç tüyoyla mis gibi bir et sote yapmamanız için biz hiçbir sebep göremiyoruz.

Proteine doyun: Et sote tarifi

 • Parmak kebabı tarifi

parmak-kebabi-yemekcom

Parmak şeklindeki sebzeler ve etler, tepsiye sıralanacak; fırında piştikten sonra sofralarda yerini alacak. Görsel şölen başlasın.

Midede şenlik var: Parmak kebabı tarifi

 • Testi kebabı tarifi

Bir kuşbaşı etin görüp görebileceği en güzel yemeklerden testi kebabı. Kapadokya ile özdeşleşen testi kebabını denemek için daha güzel bir zaman düşünemiyoruz.

Evde de çok güzel: Testi kebabı tarifi

 • Cızbız bonfile tarifi

Etimiz hazırken onu keyifle cızırdayan bir lezzete dönüştürmek bizim elimizde. Çünkü bazı etler tavanın dibine ekmek bana bana yenince daha güzel.

Çok da şık: Cızbız bonfile tarifi

 • Sebzeli yahni tarifi

Dünyanın neredeyse her mutfağında yer edinmiş bir lezzet yahni. Biz de onu daha sağlıklı ve doyurucu hale getirmek için mevsim sebzelerini ekledik ve bayram sofranıza yakışır hale getirdik.

E yani: Sebzeli yahni tarifi

 • Dana kaburga sandviç tarifi

Bu bayram biraz sınırların dışına çıkıyoruz. En iyi et restoranlarında yediğiniz o yumuşacık etleri kıskandıracak nefis bir tarife imza atıyoruz.

Usul usul pişsin: Dana kaburga sandviç tarifi

 • Beef Stroganoff tarifi

Krema ve mantarın etin lezzetine lezzet katacak, bildiklerinizden çok farklı bir tarif bayram sofranıza konuk olacak. Hazırlıklar başlasın.

Tadına doyum olmaz: Beef Stroganoff tarifi

 • Ekmek çanağında et sote tarifi

Mis gibi dana bonfileyi çavdar ekmeğinin içine konumlanmış olduğunu düşünün. Yani ekmeğin kendi kendine bandığı bir tarif bu. Fırından çıktığı gibi yemek isteyeceksiniz.

Misafirler bayılacak: Ekmek çanağında et sote tarifi

 • Dana rosto tarifi

Mühürlendikten sonra enfes bir yemeğe dönüşen dana nuar etinden bayrama yakışan bir yemek yapalım dedik ve mis gibi pişmiş bir dana rosto hazırladık. Patates püresi de varsa, tamam o iş.

Bir dilim daha?: Dana rosto tarifi

 • Çökertme kebabı tarifi

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi Bodrum'da hissetmeye başlatın. Çünkü nam-ı diğer Bodrum kebabı da denen çökertme kebabı yapıyoruz bu bayram. Çünkü biz bunu hak ettik.

Hazır mıyız?: Çökertme kebabı tarifi

 • Etli patates yemeği tarifi

İlla eti ana malzeme olarak diye kullanacağız diye bir kural yok. Anne yaptığında efsane olan patates yemeğine kuşbaşı dana etlerini de ekleyerek zenginleştiriyoruz. Öğlen, akşam yiyoruz.

Yanına da tane tane dökülen beyaz pilav: Etli patates yemeği tarifi

 • Hünkar beğendi tarifi

Saraylara yakışır bir yemek hünkar beğendi. E biz de bu bayramda sofrayı hünkarlara yakışır bir şekilde donatmaya niyetliyiz. Patlıcanlar da hazırsa dünyanın tüm hünkarlarının beğeneceği bir hünkar beğendi için kollarımızı sıvıyoruz.

Geleneksel sevenlere: Hünkar beğendi tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?