Öyle Her Mutfağa Girenin Yapamayacağı 10 Yemek

Favorilerime
Ekle

Daha önce mutfağa hiç girmemiş ve deneyimleri 'erkekler için mutfağa giriş rehberi 101' seviyesinde olan erkek arkadaşlara ilham olacak, mutfakta şef kıvamında olmasa da belirli tecrübeye sahip kadın arkadaşlara da 'challenge' olacak 10 yemek var karşımızda.

Bu yemeklerin tarifleri, İstanbul'un önde gelen restoranlarının şeflerinden alındı. Bizzat Yemek.com ekibi, şefin mutfağını ziyaret edip aldı. Haliyle yapması öyle çok kolay değil.

Tabii "Biz bunları geçeli çok oldu, daha zorlarıyla gelin" diyenlerimiz çıkacak elbette, saygılarımızı iletiyoruz

Grand Hyatt 34 Restaurant’tan paccheri makarna ve barbun balığı yahnisi

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Biraz sert bir başlangıç oldu, kabul ediyoruz. Başlığın hakkını vermek gerekiyordu. Balık suyunun hazırlanması, barbundan fileto çıkarılması, makarna haşlandıktan sonra sosta pişirilen balıkların, kenarlarını yırtmadan makarnaya yerleştirilmesi bu gerekliliği gayet iyi karşılıyor.

Denemesi eğlenceli: Paccheri makarna ve barbun balığı yahnisi tarifi

Hilton Bomonti The Globe Restaurant'tan Dragon suşi

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Henüz Türkiye'de çok yaygın değil ama (belki de hiç yok) birçok ülkede suşiyi hazır bir şekilde marketlerde satarlar. Tahmin edeceğiniz gibi sebebi suşi denen Doğu mucizesinin yapımı çok kolay olmaması. Yosunu delmeden roll'u sarmak, pirinci bulamaç yapmadan pişirmek... Yapamayabilirsiniz.

'Challenge accepted' tarifi: Dragon Suşi tarifi

Hilton Bomonti The Globe Restaurant’tan tahin soslu, vişne dondurmalı çikolata tüp

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Bakmayın masum masum durduğuna füzyon bir tatlıdan bahsediyoruz. Vişne tozu yapıyorsun, vişne köpüğü yapıyorsun, çikolata tüp yapıyorsun. Her birinde ince çalışıyorsun. Mutfağı laboratuvara çeviriyorsun ya da bunların hiçbirini yapamıyorsun.

"Ben bir arkadaşa bakıp çıkacaktım" deseniz bile: Tahin soslu, vişne dondurmalı çikolatalı tüp tarifi

Meze & Meze Teras’tan damla sakızlı ahtapot

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Damla sakızını yalnızca Türk kahvesinde görmüş olanlar için dünyanın en zor tarifiymiş gibi görünebilir. O kadar da değil lakin ahtapotun terbiyelenmesi (dövülmesi de diyebiliriz) meşakkatli iş. Tabii bir de her şeyi çok hızlı yapıyor olmak gerek.

Daha fazlası için: Damla sakızlı ahtapot tarifi

Chef Mezze’den balsamik soslu, kişnişli uskumru marin

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Yazılı olmayan yemek kurallarından biridir: Bir yemek ne kadar zor okunuyorsa ve ismi ne kadar uzunsa yapılışı o denli zordur. İstisnaları her daim bir kenara ayırmakta fayda var ama balsamik soslu, kişnişli uskumru marin bu kurala uyanlardan.

İnanmayanlar, buyursunlar: Balsamik soslu, kişnişli uskumru marin tarifi

Crepe & Fondue’den et fondü

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çarpraz

Konsome (berrak) çorba, daha tarifin ilk dakikasından selamlıyor sizi. Uzun süre sabırlı olmak gerekiyor. Sosları yapmak ise, başka bir olay. Öyle dışarıdan alıp kolay kaçmak yok.

Zor sevenlere: Et fondü tarifi

Naif İstanbul’dan süzme yoğurt soslu, kadayıfa sarılı çıtır mücver

naif-mucver-yeni

Az önce bahsettiğimiz yazılı olmayan kural, süzme yoğurt soslu, kadayıfa sarılı çıtır mücver için de gayet geçerli. Kadayıfın içine mücveri hapsedebilmek ve pişirebilmek, mutfak deneyimiyle birlikte ciddi ciddi el mahareti istiyor. Yapabilen, restoran açsın, ziyaret edelim.

Haydi bakalım: Süzme yoğurt soslu, kadayıfa sarılı çıtır mücver tarifi

Mihri Restoran’dan keşkekli kuzu tandır

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

"Diğer tariflere göre ben bunu her türlü yaparım" diyebilirsiniz. Hadi çok da haksız sayılmazsınız diyelim. Lakin keşkeğin kıvamını ayarlamanın, executive chef'liğe göz kırpmadan mümkün olmayacağını da ekleyelim.

İnanmayanlar için: Keşkekli kuzu tandır tarifi

Dem Karaköy’den kuru meyveli, vişne reçelli tatlı krep

tatli-krep-dem-karakoy

"Ya alt tarafı krep yapıyoruz, zor değil" yanılgısına düşmek üzere olduğunuzu hissettik. Normal krepler için belki ama Dem Karaköy'ünki için zor. İlk önce hamuru dinlendirdikten sonra ve kısa sürede pişirilmesi gerekiyor ki renk almasın. Her birinin teker teker pişmesi gerek. Hadi bütün bunları hallettiniz diyelim. O servisi yapmak hepsinden zor. Peki değer mi?

Hem de ne: Kuru meyveli, vişne reçelli tatlı krep tarifi

Bizden bonusu: Yaban mersinli scone

yaban-mersinli-scone-yeni

Bu kadar zor tarifin arasına pes ettirecek bir tarif koymak istemedik fakat listeye yakışması da gerekiyordu. Günün şanslı tarifi yaban mersinli scone oldu.

Hafta sonu denenir bizce: Yaban mersinli scone tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?