https://www.tasteofhome.com/collection/types-of-onions/view-all/ |tasteofhome.com

Lezzet Sırları Onlarda Saklı: Hangi Soğan Çeşidi Hangi Yemekte Kullanılmalı?

Favorilerime
Ekle

Yahninin içerisine giriyor, ona boyut atlatıyor. Soğan, çorbaya giriyor Fransız mutfağının en sevilen lezzetlerinden birine dönüşüyor. Karamelize hali kendine hayran bırakıyor. Reçelinden tartına kadar birçok tarife hayat veriyor. Soğan, mutfaklarımızın tek kelimeyle olmazsa olmazlarından biri. Özellikle Türk mutfağı söz konusu olunca içerisine soğan girmeyen yemeğin boynu bükük kalıyor.

Birbirinden farklı onlarca soğan çeşidi var. Hepsi de hemen hemen tüm yemeklerin içerisinde kullanılıyor. Peki ama hangi soğan çeşidi hangi yemeğe daha çok yakışıyor dersiniz? Hadi gelin cevaplarını hep birlikte öğrenelim.

Soğan çeşitleri

Birbirinden farklı onlarca soğan çeşidi var aslında. Ama en çok bilinenlerinin başında kırmızı, arpacık, kuru, beyaz ve yeşil soğan geliyor. Biz mutfaklarımızda en çok kullanılan bu çeşitlerinin en çok hangi tarife yakıştığını anlatalım.

Kırmızı soğan

Mor, kırmızı ya da pembeye çalan renk tonuyla soğan çeşitleri arasında çiğ tüketildiğinde lezzeti çıkan soğan türü o! Yemeklerin içerisine girdiğinde, piştikçe lezzetini kaybetmesiyle nedeniyle özellikle çiğ tüketilmesi öneriliyor. Soğan salatasına en çok yakışan soğan o. Karamelize soğan yapma niyetindeyseniz de kırmızı soğanlar şahane seçeneklerden.

Yemekler ya da salatalar haricinde, az balsamik sirkeyle birlikte fırınlandığında ya da ızgara edildiğinde daha çok lezzeti ortaya çıkıyor. Bunun dışında kırmızı soğanın içerisindeki şeker oranının yüksek olması nedeniyle reçeli de yapılabiliyor ve peynirlerle birlikte tüketildiğinde enfes bir hal alıyor.

Yeşil soğan

Yeşil soğan da çiğ tüketilmesi önerilen soğanlardan biri. Bizim onu en çok tükettiğimiz alan kısır tarifleri. Ama bunun dışında da yeşil soğan yemeklere özellikle lezzet katan bir soğan çeşidi. Özellikle yeşil kısımları sebze ya da et yemeklerinin son aşamasında eklenip o tarifin lezzetini ikiye katlıyor. Ancak yeşil soğanları da çok pişirmemek de fayda var. Piştiktçe lezzetini yitiriyor ve kıvam kayıpları yaşanabiliyor. Servis aşamalarında özellikle et yemeklerinin ya da pilavların üzerine biraz yeşil soğan ilave edin ve tadına bakın. Bu küçük yeşil soğan dokunuşuyla tariflerinizin nasıl güzelleştiğine inanamayacaksınız.

Arpacık soğan

Kırmızı, sarı ya da beyaz arpacık soğan olmak üzere farklı farklı arpacık soğan çeşitleri var. Shallot diye anılan arpacık soğanlar, bu kategorinin en çok sevilenlerinin başında geliyor. Közlenmiş, fırınlanmış hali dillere destan. Uzun uzun pişirmek istediğiniz et ya da sebze yemeklerinize enfes bir tat katıyor. Sosların içerisinde ya da yemekleri servis ederken kullanıldığında da şahane bir tat veriyor. Aklınızda bulunsun.

Beyaz soğan

Sotelemek mi istiyorsunuz sebzelerinizi, eliniz en güzel eşlikçisi beyaz soğana gitsin. Yemeklerinizin içerisinde kullanmak istediğiniz tatlı soslar mı yapmak istiyorsunuz, kıvamı yoğunlaştırmak için beyaz soğan desteğe gelmeye hazır. Tıpkı birazdan bahsedeceğimiz yakın dostu kuru soğan gibi hemen hemen tüm yemeklerin içerisinde kullanılıyor. Ancak tek başına tüketildiğinde diğer aile bireyleri gibi lezzetli olmayabiliyor.

Kuru soğan

Fırına girebilen tüm yemeklerde, tencere yemeklerinde kullanabileceğiniz, daha sert bir dokusu olan kuru soğan var sırada. Kuru soğan hem fiyat anlamında diğerlerine nazaran daha bir ucuz oluşuyla hem de çok da yoğun olmayan tadıyla mutfaklarımızda en çok kullanılan soğan türü. Tadı yemeğin önüne geçmiyor ve çok seviliyor.

tr.pinterest.com

tr.pinterest.com

Özellikle soğan halkası gibi kızartma tarifler için de çok uygun. Soğan çeşitlerini ve kullanım alanlarını anlatmak bizden, afiyetle tüketmesi de sizden.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?