Anne Köftesi Tarifi

Yapmayı Bildiğiniz Takdirde Mutfakta Sırtınızın Yere Gelmeyeceği 14 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Mutfağa yeni yeni girmeye başladıysanız bir an önce öğrenmeniz gereken, uzun süredir giriyor ve her gün ne pişireceğinize karar veremiyorsanız her zaman elinizin altında bulunması gereken tariflerle karşınızdayız bu kez.

Mutfaklarımızın en vazgeçilmez tatları onlar, listedeki lezzetleri tek tek görünce ne demek istediğimizi daha iyi anlayacak, bu tarifleri mutlaka bir köşeye not etmek isteyeceksiniz, eminiz.

Kabul edelim, kim tane tane dağılan mis gibi bir pirinç pilavına, onun yanına gelecek lokum gibi bir kuru fasulyeye ya da anne elinden çıkmışçasına lezzetli bir köfteye hayır diyebilir mi?

Tatlısından tuzlusuna, ana yemeğinden atıştırmalığına, mutfaklarımızın en olmazsa olmaz lezzetleri, herkes tarafından en çok sevilen tarifler karşınızda!

Bu yemekleri yapmayı biliyorsanız en özel misafirlerinizi de gönül rahatlığıyla ağırlayabilir, en zamansız anınızda bile çok pratik ve kolay bir şekilde efsaneler yaratabilirsiniz.

 • Kısır

Şöyle mutfaklarımızın en vazgeçilmez ve en pratik tatlarından biriyle başlayalım istedik, 10 dakikada şipşak hazır olan, yeri geldiğinde tek başına karın doyuran bu güzelliğe ilk sırayı verdik.

Sevgimizi sonuna kadar hak edenlerden o: Kısır tarifi

 • Su böreği

Gerçek bir su böreği yapmak bolca emek ve zaman ister, bilirsiniz. Klasik bir tepsi böreğinden çok daha öte bir lezzete imza atmak, tadına bakan herkesi mutlu edecek bir su böreği hazırlamak isterseniz aradığınız tarif işte tam da karşınızda duruyor.

Ve emin olun verdiğiniz tüm emeğe değiyor: Su böreği tarifi

 • Kuru fasulye

Kuru fasulye mutfaklarımızın en vazgeçilmez tatlarından biri olduğuna göre, onu şöyle tam kıvamında, lokum gibi bir şekilde pişirmenin tüm püf noktalarını da bilmeli!

Peki yanında ne alırdınız: Kuru fasulye tarifi

 • Pirinç pilavı

Kuru fasulye demişken, hele de herkesin sevdiği tariflerden bahsederken pilav tariflerini anmamak ne mümkün. Bilirsiniz pirinç pilavı için "Onu güzel yapan her yemeği gözü kapalı yapabilir." derler, bir nevi maharet göstergesidir o.

Tam da bu yüzden en güzelini hep siz yapın istedik: Pirinç pilavı tarifi

 • Anne köftesi

Bir şeyin sadece adında bile "anne" varsa o zaten çok güzeldir ama söz konusu bir de köfteyse hemen hemen hepimiz için akan sular durur, doğruya doğru. İşte köfte tarifleri içinde hepimizin kalbinde ayrı bir yere sahip olan o lezzet, tam da annenizin ellerinden çıkmış gibi lezzetiyle karşınızda.

Bu kez siz ona yapın: Anne köftesi tarifi

 • Tuzlu kurabiye

Ana yemeklerin ardından çay saatlerimizin vazgeçilmezlerine dönelim ve yapmayı bildiğiniz takdirde dışarıdan hazır olarak almaktan kurtulacağınız, üstelik tüm misafirlerinizi de elinizin lezzetine hayran bırakacağınız bir kurabiye tarifi verelim.

Onu sevmeyen var mı: Tuzlu kurabiye tarifi

 • Elmalı kurabiye

Annelerimizin ellerinden yemeye alışık olduğumuz, belki de bugüne dek ne kadar deneseniz de bir türlü öylesini tutturamadığınız o mis gibi elmalı kurabiyeleri unutmak olmaz. Zira onu yapan, tatlı ya da tuzlu olsun fark etmez, tüm kurabiye tariflerini yapabilir.

Sadece onun en güzeli yapmak bile yeter aslında: Elmalı kurabiye tarifi

 • Kabarma garantili kek

Mutfaktaki en önemli konulardan biri hamur işlerini pofuduk pofuduk yapmayı başarmak, şöyle kocaman kabaran kekler hazırlamayı bilmekse artık sizin elinizden hiçbir kek kabarmadan çıkmayacak, buna eminiz. Hangi malzemelerle lezzetlendireceğinize karar vermekse size kalmış.

Onu yapan her keki güzel yapar: Kabarma garantili kek tarifi

 • Mayalı poğaça

Puf puf kabaran hamur işlerinden konu açılmışken, mayalı hamur tutmanın zorluğundan söz etmeden de olmaz. Biraz sabır, biraz da maharet işi olan bu mayalı hamur mevzusuna bu tarifle noktayı koyuyoruz. Bu mayalı poğaça tarifini bir köşeye mutlaka not edin diyoruz.

Her yaptığınızda sonuç istediğiniz gibi olacak, garanti ediyoruz: Mayalı poğaça tarifi

 • İrmik helvası

Mutfağımızın en geniş olduğu alanlardan tatlıları da atlamak olmaz, hele söz konusu tane tane dökülen mis gibi bir irmik helvasıysa onu yapmayı bilmek sizi en az 2 adım önde başlatır, bizden söylemesi.

Tam kıvamında olması için ihtiyacınız olan her şeyse tam burada: İrmik helvası tarifi

 • Fırın sütlaç

Nar gibi kızarıp fırından çıkan, ne çok lapalaşan ne de çok sulu kalan, sözün kısası tam kıvamında olan sütlaçlar hazırlamak öyle herkesin harcı olmayabilir ama bu tariften sonra sizin en özel lezzetlerinizden olacak

Sütlü tatlılar bundan böyle sizden sorulacak: Fırın sütlaç tarifi

 • Baklava

Yukarıda saydığımız tüm tarifler bir yana, onun kalbimizdeki yeri çok başka. Özellikle bayramlarda akrabalardan komşulara, herkese maharetlerinizi göstermek istiyorsanız bilmeniz gereken yegane tarif bu olabilir.

Ev yapımı gibisi yok: Baklava

 • Şekerpare

"Baklavadan önce daha kolay bir şeyler yapmayı öğrenmem lazım" derseniz şerbetli tatlıların en samimilerinden, en sevilenlerinden şerkerpareyi de es geçmeyin deriz.

Şu güzelliklere bakar mısınız: Şekerpare tarifi

 • Kalburabastı

Geleneklerimizin en tatlılarından biriyle, şerbetli hamur tatlılarının belki de en özeliyle noktalıyoruz listemizi.

Ustalık eseriniz olsun: Kalburabastı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?