https://yemek.com/tarif/topalak-corbasi | Topalak Çorbası Tarifi

''Ana Yemekte Ne Var?'' Diye Sordurtmayıp Tek Kasesiyle Doyuran 15 Çorba Tarifi

Favorilerime
Ekle

Havaların soğumasıyla birlikte sofralarımıza daha sık davet ettiğimiz şifa dolu çorbalar kuşkusuz yemeğe başlamanın en nefis yolu. Ancak bazı çorbalar var ki tek kasesiyle doyuruyor, diğer yemeklere öyle çok da yer kalmıyor.

Çoğunlukla içinde bakliyat, hamur ve et olan bu doyurucu çorba tarifleri kış aylarında şifa aradığınızda yardımınıza koşacak, besleyiciliğiyle sofralarınıza çok yakışacak.

Öyleyse ana yemek gücünde bu doyurucu çorbaları tanımaya var mısınız?

Her mevsim içilir: Ayran aşı çorbası

Ayran aşı çorbası gücünü buğday, nohut, yoğurt ve sudan alan nefis bir başlangıç. Çoğunlukla soğuk tüketilmesiyle yaz-kış içilebilen nadir çorbalardan olan ayran aşı çorbası tek kasesiyle doyurma gücüne sahip.

Her gün içsen sıkılmazsın: Ayran aşı çorbası tarifi

El emeği: Yeşil mercimek çorbası

Yemeğini bayılarak yediğimiz yeşil mercimekler el emeği göz nuru eriştelerle birleşiyor, görüp görebileceğiniz en doyurucu, en besleyici çorbalardan birine dönüşüyor.

Hepsi bir arada: Yeşil mercimek çorbası tarifi

Bir Anadolu lezzeti: Düğün çorbası

Anadolu'nun pek çok yerinde düğün gibi özel günlerde hazırlanan çok doyurucu ve havalı bir çorba tarifi düğün çorbası. Bir kere içinde kuzu gerdan eti var, daha ne olsun?

Oturmaya mı geldik: Düğün çorbası tarifi

Çocuklar da sevecek: Köfteli çorba

Baharatlar, kırık pirinç ya da bulgur ilavesiyle hazırlanan köfte harcı minik toplara ayrılıp köfte formunu alıyor, minik minik köfteler sonrasında çok besleyici bir çorbaya dönüşüyor.

Olsa da içsek dedirtir: Köfteli çorba tarifi

Kesme çorbası da denir: Erişte çorbası

Diler ev yapımı, diler hazır eriştelerle hazırlayabileceğiniz bu çorbanın içine mercimek ve tavuk suyu da giriyor, tam bir şifa deposuna dönüşüyor.

Anne çorbası kıvamında: Erişte çorbası tarifi

Yoğurtlu çorbaları sevenlere: Lebeniye çorbası

Leben, Arapça'da yoğurt demek. Lebeniye çorbasının kökenleri de Arap mutfağına dayanıyor ancak ülkemizde de çok sıklıkla yapılıyor. İçinde yoğurt dışında minik köftelerin de yer aldığı bu çorbanın ne kadar doyurucu olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Nane desteğiyle: Lebeniye çorbası tarifi

Mantı seven bunu da sevdi: Mantı çorbası

İçinde tek başına yemeyi pek sevdiğimiz mantı ile nohutu barındıran bu nefis çorbayı ana yemek olarak bile servis edebilirsiniz. Ev yapımı mantılarla çorbanın tadının daha güzel olduğunu da not düşelim.

Bir kaşığa sığdığı kadar: Mantı çorbası tarifi

Konya'dan misafirimiz var: Bamya çorbası

Bize etli ekmeği armağan etmekle kalmayan Konya'nın diğer bir ünlü lezzeti olur kendisi. İçinde çiçek bamya haricinde kuşbaşı doğranmış dana eti de barındıran bamya çorbasını daha önce hiç içmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

Limon suyunu unutmayalım: Bamya çorbası tarifi

Ona kırmızı çok yakışıyor: Pirinç çorbası

Bundan önceki tariflerde çorbanın içine mantı girdi, erişte girdi neden pirinçli çorba olmasın ki? Üstelik pirince havuç, domates, yeşil biberler de dahil oluyor, ana yemekleri kıskandırıyor.

Hastaya şifa: Pirinç çorbası tarifi

Rotamızı Karadeniz'e çevirdik: Karalahana çorbası

Karadeniz Bölgesi'nin birçok evinde pişen çok besleyici bir çorbada sıra. İçinde karalahana dışında, kuru fasulye, yarma da bulunan karalahana çorbası tam bir vitamin deposu olması dışında çok da lezzetli.

İçimiz bi' ısındı: Karalahana çorbası tarifi

Kış hastalıklarına kalkan: Sakala çarpan çorbası

Rivayete göre yalnız yaşayan bir dedeye komşusu bir tas sıcak çorba götürmüş. Çorbayı kaşıkla değil de tastan içmek isteyen dedenin sakalına erişteler takılınca çorbanın adı sakala çarpan çorbası olarak bugüne kadar gelmiş.

Sakallara dikkat: Sakala çarpan çorbası tarifi

Bu kış güzel geçecek: Yüksük çorbası

İçinde nohut var, mantı var, et suyu var. Kısacası tıka basa doymak, bu sırada kış hastalıklarıyla savaşmak için ihtiyacınız olan her şey yüksük çorbasında içinde. Daha ne olsun?

Bakarak bile doyarsın: Yüksük çorbası tarifi

Gaziantep sen ne güzelsin: Yoğurtlu yuvalama çorbası

Gaziantep denince aklınıza sadece kebap, çiğ köfte, lahmacun, baklava geliyorsa orada durun. Çünkü Antep'in zengin mutfağından çıkan ve bizi şaşırtmayarak etli olan yuvalama çorbasını en az bu lezzetler kadar seveceksiniz.

Bir kase mutluluk: Yoğurtlu yuvalama çorbası tarifi

Tek öğün yerine geçer: Topalak çorbası

Kökleri Konya'ya dayansa da Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yapılan yöresel çorbalarımızdan topalak çorbası sırf görüntüsüyle bile insanı tıka basa doyurma gücüne sahip. Ama yine de bir kaşık aldığınızda keşke hiç bitmese diyeceksiniz.

Doymayana diyecek sözümüz yok: Topalak çorbası tarifi

Yemeği kadar güzel: Ekşili köfte çorbası

Ekşili Köfte Çorbası Tarifi

Ekşili Köfte Çorbası Tarifi

Son sırayı yemeğini de çok sevdiğimiz ekşili köftenin çorba haline ayırdık. Minik köfteler, küp doğranmış havuç ve patatesler ile birlikte nefis domates sosunda pişiyor ve ortaya her sofraya çok yakışacak farklı bir çorba tarifi çıkıyor.

Şifa olsun: Ekşili köfte çorbası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?