Hep Kıyır Kıyır Olsunlar: Kurabiyenin Bayatlamaması ve Yumuşamaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Misler gibi kokan, ağza attığınız anda kıyır kıyır olduğu için dağılan kurabiyeler... Bir kez yapınca bu kurabiyelerin uzun süre bu kıvamda kalmasını istiyoruz. Tatları da bozulmasın, bayatlamasın istiyoruz. Aslında kurabiyelerden çok da şey beklemiyoruz. Henüz yapım aşamasında ve pişirme aşamasında uygulayacağınız birkaç basit püf noktası sayesinde kurabiyelerinizin bayatlamasını önlemek çok kolay. Kıvamlarının hep öyle mükemmel kalması için ise yapım ve saklama aşamasında bazı noktalara dikkat etmek şart.

Hep ağzınızı tatlandırsın kurabiyeleriniz, çaylarınıza nefis bir şekilde eşlik etsin. Hazırsanız başlıyoruz biz kurabiyeleri yapmaya!

Kurabiye tarifinin bayatlamaması için ne yapılır?

Sirkeli Tuzlu Kurabiye Tarifi

Sirkeli Tuzlu Kurabiye Tarifi

Kurabiyelerinizin bayatlamaması için her derde deva, nereye gitsek karşımıza çıkan iki malzemeden destek alıyoruz. Biri tuz, diğeri de sirke. Kurabiye hamurunun lezzetini ön plana çıkarmak ve daha uzun süre dayanmasını sağlamak için biraz tuza ihtiyacınız olacak. İkinci gizli malzeme ise hem kurabiyeleriniz kıyır kıyır olmasını hem de daha uzun süre dayanmasını sağlayan sirke. Sirke olarak elma ya da üzüm sirkesi kullanmaya özen gösterin. Özellikle tatlı kurabiyelerinizin içerisindeki tuz miktarını 1 çay kaşığından daha fazla tutmayın.

İçerisinde süt ve süt ürünleri ya da yumurta olmayan tarifler daha uzun süre dayanır. Yumurtasız tariflerin daha uzun süreli dayanabileceğini de bilin. Bu şekilde henüz yapım aşamasındayken kurabiyelerinizin daha uzun süre dayanmış olmasını sağlamış olursunuz.

yumurtasiz-anne-kurabiyesi

Ağızda dağılan nefis kurabiyelerin sırları için ise sizi şuradan alalım: Ağızda Dağılan Kurabiyeler İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Kıyır Püf Noktası

Kurabiye tarifinin yumuşamaması için ne yapılır?

kurabiye-hatalari

Kurabiyelerin kıvamları süreç içerisinde değişebiliyor. O enfes kıyır kıyır kurabiyelerin içi yumuşacık oluyor, çoğu kurabiye için bu istenen bir durum olmuyor. Bu durumda kurabiyeyi yaparken içerisine mutlaka soğuk su koymak gerektiği ve yukarıda bayatlamaması için verdiğimiz öneriler devreye giriyor. Kurabiye hamurunu yaparken içerisine koyacağınız 3-4 yemek kaşığı soğuk su sayesinde malzemeleriniz tam kıvamında toparlanıyor ve kıvamları daha sonradan yumuşamıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=NgGLg124e1Y | youtube

youtube

Ayrıca kurabiyelerinizi içerisinde lavaş ya da tortilla ekmeği olan veya tabanına ve kurabiye aralarına yağlı kağıt konulmuş kavanozların içerisinde saklamak gerekiyor. Kapaklı saklama kaplarının içerisinde de kurabiyelerinizi uzun süre saklayabilirsiniz. Gün ışığından uzak bir yerde ve buzdolabında muhafaza etmemeye de özen gösterin.

Afiyet olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?