thekitchn.com

Lapa Gibi Olmasın, Tane Tane Dökülsün: Kinoa Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Bundan birkaç sene önce adını ilk kez duyduğumuzda hayatımızın içerisine bu kadar dahil olabileceğini hiç tahmin etmemiştik aslında. Şimdi bulgurun içerisinde olduğu birçok tariften rol çalıyor, faydaları ve tok tutma özellikleriyle şaşırtıyor. Kilo vermeye yardımcı olduğu için diyetlerde de sık sık kullanılıyor. Bakliyat dolaplarımızda pirinç, mercimek gibi yerini çoktan sağlamlaştıran kinoa konumuz.

Kinoa haşlanarak tüketilmesi önerilen bir besin. Ancak pişirilirken tam kıvamında olmuyor, lapalaşıyor ve tüketime uygun şekilde hazırlanmıyor. Gelin kinoanın nasıl haşladığını hep birlikte öğrenelim. Onla hazırlayacağımız enfes tariflere de göz atalım.

Kinoa nasıl pişirilir? Kinoa haşlamanın püf noktaları

Cildi koruyor, diyetlerin vazgeçilmez besinlerinden birine dönüşüyor. Tok tutuyor, önemli bitkisel protein kaynaklarından biri aynı zamanda. Kinoanın daha onlarca faydası mevcut. Kinoa ve kinoalı tarifler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerinizi şu taraftan alalım: Sofralarımızın Yeni Gözdesi Kinoa İle Yapabileceğiniz 10 Hafif ve Leziz Tarif

Şimdi gelelim kinoaları nasıl pişirmemiz gerektiğine. Öncelikle kinoaları tel bir süzgecin üzerine alın ve sudan geçirin.

Ardından fazla suyunu tamamen süzdürdüğünüz kinoaları yanmaz yapışmaz bir tencerenin ya da kalın tabanlı bir tavanın içerisine kinoaları aktarın. Ocağın altını kısık ateşte açın. 3-4 dakika kadar kavurun.

Hafif kavurduğunuz kinoaların üzerine su ilave edin ve karıştırın. Ardından orta ateşe alın ve kapağı kapatın.

Arada bir açıp karıştırın. Ardından kinoa suyunu hafif çekince ocağın altını kapatın ve tıpkı pilav demler gibi kapağı kapalı bir şekilde dinlendirin. Ortalama 10 dakika kadar dinlendirmeye özen gösterin.

Bezelyeli Kinoa Salatası Tarifi

Bezelyeli Kinoa Salatası Tarifi

Ardından ocaktan alın ve salatalarınızın içerisine, yemeklerinizin içerisine ilave edin. Kinoayı mutlaka öncesinden güzelce yıkayıp sularını süzdürmeye ve hafifçe kavurmaya, pilav gibi demlemeye de özen gösterin. Kinoayayı bu şekilde pişirdikten sonra köftelerin içerisine koyabilir, sütle pişererek tatlısını yapabilirsiniz. Keyfi ve lezzeti bol olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?