Mayalı Poğaça Tarifi

Yumuşacık, Pofuduk Kıvamın Sırları Bunlar: Poğaçanın Sertleşmemesi İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Poğaça yapmak mutfaktaki hep en önemli meselelerden biri oldu. O poğaçaların yumuşacık kıvamı için ne püf noktaları denendi, kaç defa hatalar yapıldı. Ah hele kaç defa onlar mayalanırken sabırsızlığımıza yenik düşmemek için zor tuttuk kendimizi. En nihayetinde tüm çabalarımız o pofudukluğu yakalayabilmek, çay saatlerimizi, kahvaltılarımızı onlarla güzelleştirebilmek içindi.

Olur ya bazen o gün elinizin ayarı kaçar, hava şartları tutmaz poğaçanız mayalanmaz. Bir sürü neden çıkar da ortaya o poğaçalar semsert kalır. İşte siz bu sorunları hiç yaşamayın diye varız! Kollarımızı sıvadık, bu kez mükemmel kıvamdaki poğaçaları yapın, hiç sertleşmesinler diye tüm sırları paylaşmaya koyulduk sizlerle. Bir daha emekleriniz hiç boşa gitmesin. Başlayalım mı nefis bir hamur yoğurmaya?

Poğaça neden sertleşir?

pogaca-hamuru-yapimi-1

Dokunduğunuzda o süngerimsi, yumuşacık dokuyu hissetmiyorsanız poğaçanızda ters giden bir şeyler var demektir. Bu kıvamın nedeni henüz poğaça hamurunu yoğururken başlıyor. Malzemeler arasındaki ısı dengesizliklerinden tutun da, koyduğunuz un miktarına kadar birkaç önemli detay var poğaça hamurunda dikkat etmeniz gereken. Tuzu sıvı malzemelerle birlikte fazlaca ilave ettiyseniz, su, süt gibi sıvıları çok soğuk ya da çok sıcak bir şekilde hamurunuzun içerisinde ilave ettiyseniz hamurunuzun pişerken sertleşmesine davetiye çıkardınız demektir.

Ayrıca hamuru yaparken tarifte belirtilen undan çok daha fazla un ilave etmek de hamuru sertleştiren bir diğer neden. Yoğururken hamurun kıvamı cıvık kaldı denilerek sürekli un ilave ediliyor, bu da poğaçaların kıvamlarının sert olmasının başlıca sebeplerinden biri oluyor. Fırınınızın ısı dengesizlikleri, fırın kapağını sürekli açarak poğaçanın kabarıp kabarmadığını kontrol etmek poğaçanızın sert olmasına neden olabilir.

Poğaçanın yumuşacık ve pofuduk olması için püf noktaları

mayali-pogaca-yemekcom

Peki ya poğaçaların bu şekilde sertleşmemesi için ne yapmalı? Öncelikle poğaça hamuru yoğurmadan önce kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Mayalı bir poğaça hamuru hazırlıyorsanız mayanın tam aktive olmasını sağlamak adına sıvılarınızı ılık ya da oda sıcaklığında kullanmaya özen gösterin. Yine mayalı bir poğaça hamuru hazırlarken tuzu ilk aşamada içerisine ilave etmemeye özen gösterin. Aksi takdirde hamurunuz sertleşir, dilediğiniz kıvama gelmez ve kabarmaz.

mayali-hamur

Hazırladığınız hamuru oda sıcaklığında mayalandırın. Mayaladığınız ortamın çok soğuk ya da sıcak olmamasına özen gösterin. Çok soğuk bir yerde mayalarsanız hamurunuz çok yavaş ve geç mayalanır. Beklediğiniz kıvama gelmez ve sertleşebilir. Bu nedenle mümkün olduğunda daha ılık yerlerde muhafaza ederek mayalandırma işlemini gerçekleştirin.

recipetineats

recipetineats

Bir kez mayalandırmakla kalmayın. Poğaçalarınıza şekil verdikten sonra üzerini hafif nemli bir bezle örtün ve ikinci kez mayalandırın. Bu şekilde o şahane yumuşacık poğaçalar için yapabileceğiniz en güzel şeyi bir kez daha yapmış olursunuz. Daha sonra verin fırına. Fırını önceden ısıtmayı ihmal etmeyin. Sık sık kapağını açıp fırının içerisindeki ısı dengesini de bozmayın. Üzerine nar gibi kızarınca enfes poğaçalarınız hazır!

Mayalı hamur yaparken tüm dikkat etmeniz gerekenler için sizi şuradan alalım: Evde Herkes Kolayca Hazırlayabilsin Diye: A'dan Z'ye Mayalı Hamur Yapma Rehberi

Maya çeşitlerini merak edenleri buraya bekleriz: Tam Kıvamında Kabarmış Hamurların Sırrı: Maya Çeşitleri ve Aralarındaki Farklar

Poğaçaların tüm püf noktaları için de şu taraftan bekleniyorsunuz: Puf Gibi Kabaran Poğaçalar İçin Bilmeniz Gereken 11 Püf Noktası


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?