Dünyanın Farklı Ülkelerinde Yenen Birbirinden İlginç 10 Geleneksel Pasta

Favorilerime
Ekle

Dünya mutfağı birbirinden nefis yemeklerle dolu. Gezmeyi ve yemek yemeyi sevenlerin her gittikleri ülkede tadına baktığı bu yemeklerden en öne çıkanları ise tatlılar.

Peki ülkelerin gelenekselleşmiş pastalarını hiç merak ettiniz mi? Diğer bir deyişle dünyanın çeşitli ülkelerinde pastanelerde, kafelerde en çok hangi pastayı görüyor, evlerde hangi pastalar hazırlanıyor, hiç düşündünüz mü?

Eminiz bu pastaların her birini çok merak edecek ve tatmak isteyeceksiniz.

Not: Geleneksel tatlılarımız çok olsa da sizce Türk mutfağıyla özdeşleşmiş pastamız hangisi? Yorumlarda buluşalım.

Hırvatistan - Krempita

krempita

Krempita aslında tüm Balkan ülkelerinde sıklıkla tüketilen bir tatlı. Bizim milföy pasta olarak yaptığımız tatlıya çok benzeyen bu pastanın öne çıkan özelliği ise 3 aşamalı özel kremayla hazırlanması.

Filipinler - Ube Cake

Filipinler'in en sevilen pastası mor renkli bir pasta olan ube cake. Rengini mor patatesten alan ube cake'in tadı kendinden hiç beklenmeyecek şekilde kestaneli pastayı andırıyor.

İsveç - Prinsesstårta (Prenses kek)

Ana vatanı İsveç olan Prinsesstårta, global olarak "princess cake" olarak biliniyor yani prenses kek. Üç kat sünger kekten oluşan bu pastanın yapımında ayrıca pastacı kreması, reçel gibi malzemeler kullanılıyor. Bu pastanın asıl özelliği ise üstünün yeşil badem ezmesiyle kaplanması.

Güney Afrika - Melktert

Melkert'i süt tartı olarak çevirmek mümkün. Süt, un, şeker ve yumurta ile yapılan krem dolgulu bir pasta diyebiliriz bu lezzet için.

Danimarka - Kagemand (Pasta adam)

Danimarkalıların klasik doğum günü pastası bu. Yıllardır doğum günlerinde kesilip yenen bu pasta üstelik sadece çocuklar için değil yetişkinler için de... Pastanın şekli erkek ya da kadın şeklinde oluyor, şeker hamuru ile kaplanıyor. Malzemeler ise tercihe göre değişebiliyor.

Arjantin - Rogel cake

rogel-pasta-yeni

Arjantin'in en sevilen pastası olan rogel cake kat kat krep hamurundan oluşuyor, onu farklılaştıran ise içinde bol bol kullanılan süt karameli.

Endonezya - Kueh Lapis

Kueh Lapis, Endonezya'da hemen her evde hazırlanan ve ikram edilen çok farklı bir pasta. "Kat kat pasta" olarak da çevirebileceğimiz bu tarif yiyip yiyebileceğiniz en kalorili şeylerden biri olabilir. Zira içinde 15'ten fazla yumurta sarısı ve bol bol tereyağı bulunuyor.

Kolombiya - Torta Maria Luisa

Torta Maria Luisa yani Maria Luisa pastası reçel dolgulu bir pasta olarak karşımıza çıkıyor. İki sünger kek kıvamındaki pandispanyanın arasına genelde reçel ya da süt karameli ekleniyor ve üzerine pudra şekeri serpilerek servis ediliyor.

Libya - Basbousa

Mısır ve Libya gibi Arap ülkelerinin en bilinen tatlısı olan basbousa aslında bizim meşhur şambali tatlısının neredeyse aynısı. Onlar sadece bu tatlıyı pasta olarak tüketiyorlar daha çok.

İngiltere - Victoria Sandwich

realfood

realfood

İsmini eski İngiltere kraliçesi Victoria'dan alan bu pasta İngilizlerin meşhur 5 çaylarının olmazsa olmazı. İki yumuşak pandispanyanın arasına konan ahududu reçeli ve krem peynirle hazırlanıyor ve İngilizler tarafından pek seviliyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?