https://yemek.com/tarif/palamut-tava/ | Palamut Tava Tarifi

Kurutmadan, Yağ Çektirmeden, En Lezzetlisini Yapın: Palamut Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

En nefis ve sağlıklı besin kaynaklarımızdan biri olan balıklar, bize denizlerin, suların armağanı. Mevsim yazı geçip, denizler şenlenmeye başlayınca da sofralarımızda daha fazla görüyor oluyoruz balıkları. Özellikle av mevsimi başlayıp, sonbaharın gelmesiyle daha da düşüyor fiyatları. O zaman kuruluyor mezesi bol, yeşil salatası, kahkahası eksik olmayan balık sofraları. Sağlığımıza katkısını, doyuruculuğunu daha çok hissediyoruz bu mevsimde.

Balık tezgahlarında da en çok palamutları görüyoruz. Denizlerimizi şenlendiren palamutların mevsimi gelmişken en güzel şekilde pişirip sofralara taşıyalım hadi onu. Kızartırken çok yağ çektirmeden yakmadan, fırındayken kurutmadan, tavadayken de en lezzetli halini yapalım hep beraber. Bu püf noktaları ve bilgileri bir kenara mutlaka not edin. Sofralarınıza enfes palamutları konuk etme zamanıdır şimdi!

Palamut nasıl pişirilir?

"Palamut nasıl pişirilir?" sorunuzun yanıtını verelim o zaman. Palamutu bu zamana kadar birçoğunuz tavada pişirerek tüketmiş olabilirsiniz. Ancak palamut farklı pişirme yöntemlerine ve tariflerine de sahip. Palamut fırında, haşlanarak, kızartılarak, buğulama şeklinde, tavada ya da pilaki şeklinde pişirilip afiyetle yenebiliyor.

Diğer balıklara nazaran daha az yağlı bir balık olması nedeniyle kızartması başka balıklara kıyasla daha hafif oluyor. Tavası en sevilen ve tüketilen hali. Önce onu anlatarak başlayalım.

Palamut tavada nasıl yapılır?

Yanına enfes kırmızı soğan, bolca roka ve limonla efsaneleşen palamut tavaları yapmak için takoz şeklinde kesilmiş palamutlara ihtiyacınız var. Bu şekilde kesilen palamutları tuz ve hafif zeytinyağı ile buluşturarak marine edin. Ardından da yanmaz yapışmaz yağ eklenmiş tavada arkalı önlü bir şekilde pişirin. Pişirdikten sonra da servis edin.

Ayrıntılı tarif isterseniz sizi şöyle de alabiliriz: Palamut tava tarifi

Palamut nasıl kızartılır?

palamut-koftesi-one-cikan

Takoz haldeki ya da bütün haldeki palamutları kızatarak şahane bir şekilde pişirebilirsiniz. Özellikle balığın az yağ çekmesini istiyorsanız çok hafif mısır ununa bulamanızı ve yüksek ısıya dayanıklı bir yağın içerisinde pişirmenizi tavsiye ederiz. Dış panesinin çıtır çıtır olmasını istediğiniz durumlarda yumurta, un, soda gibi malzemelerden de destek alabilirsiniz.

Palamutu kroket şeklinde de pişirmeniz mümkün. Aşağıdaki palamutlu tariflerimizde sizin için nefis bir önerimiz var.

Palamut fırında kurutmadan nasıl pişirilir?

Fırında kurutmadan palamut pişirmenin en önemli püf noktası palamutları öncesinde mutlaka marine etmekten geçiyor. Bu şekilde palamutlarınız hem daha çok lezzetli olacak hem de kurumayacaklar. Kurumalarının bir başka nedeni de üzerlerini uzun süre açık bırakarak pişirmek. Palamutlarınızın hafif sulu ya da tam kıvamında kalmasını istiyorsanız pişirme kabınızın üzerini kapatarak pişirin ve fırında çok uzun süreler pişirmemeye özen gösterin.

Palamutla yapabileceğiniz tarifler

palamut-kroket-yemekcom

Palamutun en hafif tariflerinden biri olan fırın palamut hem en kolay hem de en sağlıklı hallerinden biri. Palamut buğulama tarifiyle restoranlarda yedikleriniz kadar nefis bir ana yemek hazırlamanız mümkün. Palamut köftesi ve palamutun meze hali olan lakerda yapmak da mümkün.

Palamutun en farklı ve en lezzetli hallerinden biri olan palamut kroket tarifimizle sonlandıralım. Tam mevsimindeyken evdeki palamutları değerlendirebileceğiniz bu tarifin videosunu da sizin için hemen aşağıya bırakıyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?