firinda-hafif-gokkusagi

Hiç Yemeyen Çocuklara Bile Sebze Sevdirmeye Kararlı 17 Farklı Tarif

Favorilerime
Ekle

Çocuktur, her şeyi yemek istemez, sebzelerle arasındaki mesafeyi her an korumayı bilir, her yemekte sadece o çok sevdiği spagettiler, köfteler olsun ister, kimi zaman abur cuburdan başını kaldıramaz, gerekirse sebze yememek için dakikalarca ağlamaktan çekinmez...

Ama bu böyle olmaz.

Çocuklara karşı koymayı bilmek, sebzelerden almaları gereken vitaminleri, mineralleri almalarını sağlamak lazım. Tek tip beslenmeden, sağlıksız abur cuburlardan, vücuda sadece karbonhidrat sağlayan lezzetlerden uzak tutmayı da öğrenmek lazım.

İşte tam da bu noktada devreye bu tarifleri sokun, el birliğiyle hiç yemeyen çocuğa bile sebze sevdirelim!

Biraz kararlılık, biraz da sabırla bu iş olur bizce. Bir kez sevdikten sonra bu tarifleri bile daha sağlıklı hale getirebilir, sebzeleri sadece haşlayıp yoğurt sosla buluşturarak bile çocukları mutlu edebilirsiniz, inanın.

Sebzelerin gücü adına: Hamursuz sebzeli kiş

Hepsini tek tek yedirmeye çalışsanız en az bir haftanızı alacak sebzeleri bir araya getirdik, görüntüsüyle çocukların iştahını açacak, renkleriyle merak uyandıracak enfes bir kişe imza attık.

Nasıl da afiyetle yiyecekler: Hamursuz sebzeli kiş tarifi

Örtün üstünü, fark edilmesin: Brokoli

Yine ufak hilelere başvurduğumuz bir tarif var sırada. Brokoliyi bugüne dek "Bak minik minik ağaçlar" diye diye yedirmeye çalışmış ama bir türlü başarılı olamamış olabilirsiniz. O zaman bir de üzerini şöyle enfes bir beşamel sosla örtmeyi deneyin. İlk lokmayı çaktırmadan yedirmeyi başardıktan sonra kalanında brokolileri fark etse de afiyetle yemeye devam edecektir zaten.

Öylesine lezzetli: Brokoli tarifi

Bütçeleri koruyor, ıspanağı herkese sevdiriyoruz: Ispanak köftesi

Ispanağın sevmeyeni çok ama köftenin neredeyse hiç yok desek yeri. O zaman ıspanağı köfte haline getirelim, çocukların bile afiyetle, severek yiyeceği nefis bir lezzete imza atalım.

Cep yakmayan köfte: Ispanak köftesi tarifi

Kaç dilim yiyeceğini görünce şaşıracaksınız: Fırında pazı mücveri

Tıpkı ıspanak gibi pazı da ne yazık ki hep göz ardı edilen, bir patates, bir domates kadar çok sevilmeyen sebzelerden biri. O zaman onu da birkaç malzemeyle farklılaştırmalı, şöyle bir yanıyla mücveri, bir yanıyla keki andıracak bir lezzete dönüştürmeli.

İşte bu kadar kolay: Fırında pazı mücveri tarifi

Önce gözünü ikna ediyoruz: Fırında hafif gökkuşağı

Başvurduğunuz her yola rağmen hala sebze yemiyorsa, biraz tavuktan destek almanın zamanı gelmiş demektir. Tavuğu, renk renk sebzelerle bir araya getirip fırına gönderiyor, hem ağır olmayan hem de pek besleyici bir yemeğe imza atıyoruz.

Sofrada sebze görünce yaşaran gözleri ikna ediyor, bu görüntüyle o gözlerden kalpler çıkmasını sağlıyoruz önce. Sonrası zaten kendiliğinden geliyor.

Her akşam onu yemek isteyecekler: Fırında hafif gökkuşağı tarifi

Evine tavuk sokmayanlara: Fırında sebzeli köfte

Olur ya tavukla ilgili endişeleriniz vardır, bu nedenle evinize tavuk sokmuyor, çocuklarınızı tavuktan uzak tutuyor ama sebze yedirme konusunda da istediğiniz başarıyı bir türlü yakalayamıyorsunuzdur mesela... İşte tam o an, devreye neredeyse hiçbir çocuğun hayır diyemediği köfteyi sokun. Onu fırında, sebzelerle harmanlayarak pişirin.

Tam olarak şöyle: Fırında sebzeli köfte tarifi

İlerde üzülmesin diye: Fırında peynirli karnabahar

Çocukken yenmeyen ama büyüyüp de tadına bir kez varınca, "Bu zamana kadar neden yememişim?" dedirten bir sebze karnabahar. Onu çocuklara çok geç olmadan sevdirmek istememiz bundan. Yoksa ileride çok pişman olacaklar.

Uzayan peyniriyle hipnotize etmek serbest: Fırında peynirli karnabahar tarifi

Köftenin böylesi gerek: Kinoalı sebze köftesi

Kıymayla yapılan köfte iyi hoş ama sebze yemeden de olmaz. Kinoa ve sebzelerle hazırlanan bu köfte, çocuklarınızın yeni favorileri arasında yerini alacak.

Sevmek için sebebiniz çok: Kinoalı sebze köftesi tarifi

Onu siz bile hiç böyle görmemiştiniz: Havuç rulo

Eğer çocuğunuz bir türlü havuç yemiyor, salatanın içine ilave ettiğinizde bile sofrayı terk ediyorsa buyurun bu taraftan alalım sizi. Havucu öyle farklı ve nefis bir hale getireceğiz ki eminiz onu siz bile daha önce hiç böyle görmemiştiniz.

Hipnotize edecek bir güzellik: Havuç rulo tarifi

Spagetti seven çocuklara minik bir armağan: Kabak spagetti

Bir çocuğun spagettiyi diğer makarna tiplerinden daha çok sevme nedeni uzun uzun olması ise şöyle küçücük, ufacık bir fark yaratmaktan zarar gelmez bizce.

Yerken çok eğlenecekler: Kabak spagetti tarifi

Her gün olsun isteyecekler: Fırında kabak çubukları

İçinde ne olduğunu bile bilmediğiniz abur cuburlardansa evde çocuklarınız için enfes atıştırmalıklar yapabilirsiniz aslında. Üstelik havuçlu dip sos da cabası.

Bandıra bandıra: Fırında kabak çubukları tarifi

Demek illa cips yemek istiyorsunuz: Fırında pancar cipsi

Çocuktur, canı sık sık cips yemek ister. Demek öyle... O zaman yaklaşın böyle. Ne onların kalbini kırın ne de içinizi huzursuzlukla kaplayan o abur cuburlarla besleyin çocuklarınızı. Rengini görünce heyecandan ne yapacaklarını şaşıracakları şöyle cipsler yapın.

Tahmin ettiğinizden de kolay üstelik: Fırında pancar cipsi tarifi

"Pırasa mı, o da nereden çıktı": Plaska (Pilaska)

Balkan mutfaklarında kendine çok sık yer bulan, pırasayı sevmek için başlı başına bir sebep olan bir tarif geliyor... Ayırt etmesi çok zor ama olur da "Yoksa bunun için pırasa mı var?" diyen olursa, tabak bitene dek "Pırasa mı, o da nereden çıktı" dersiniz...

Zaten herkes bayıla bayıla yiyecek, eminiz: Plaska (Pilaska) tarifi

Şimdi kereviz zamanı: Kereviz mücver

Bırakın çocukları, birçok yetişkin bile kereviz yemiyor hala. Olmaz, olmamalı efendim. Kereviz her mutfağa girmeli, lezzetinden de faydasından da 7'den 70'e herkes yararlanmalı.

Onu sevmenin yolu bu tariften geçiyor: Kereviz mücver tarifi

Bu tarif herkesi ikna edecek: Lahana kapama

Kapuska nedeniyle bir türlü sevmediğiniz, sevemediğiniz beyaz lahanaları şu ana dek hiç denemediğiniz bir şekilde, Şef Ferhat Bora'nın ufak farklılıklarıyla bambaşka bir lezzete dönüştürüyor, bu tarifle sadece çocukları değil, lahana sevmeyen herkesi ikna edeceğimizi iddia ediyoruz.

İddiamız lezzetinden: Lahana kapama tarifi

Sevmeyen kalmasın: Patlıcan tabanlı pizza

Hangi çocuk pizzayı sevmez ki? Siz ona "Akşama yemekte pizza var" deyin, gerisini tarife bırakın. Biraz kandırmaca olacak belki ama pizzanın bu hali hem onların hem de sizin damak tadınıza pek uyacak.

Patlıcan sevdirir: Patlıcan tabanlı pizza tarifi

Ağlama numaralarına son: Yer elması kızartması

Yer Elması Kızartması Tarifi

Yer Elması Kızartması Tarifi

O sebze görünce hemen ağlama numarası yapıyorsa siz neden ufak tefek hileler yapmayasınız ki? Neredeyse her çocuğun sevdiği patates kızartmasından yola çıkıp yer elmasıyla enfes kızartmalar yapabilirsiniz. İçinde patatesteki kadar nişasta olmaması ama tıpkı patates gibi tam bir potasyum deposu olması nedeniyle daha sağlıklı diyebileceğimiz yer elmasını bu haliyle çok sevecekler eminiz.

Bırakın, o patates bilsin: Yer elması kızartması tarifi

"Ben çocuğuma asla kızartma yedirmem" derseniz fırından da destek alabilirsiniz: Fırında yer elması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?