Her Tarif Defterinde Yerini Alması Gereken 22 Farklı ve Kolay Poğaça Tarifi

Favorilerime
Ekle

Hamur işlerinin en aranan isimlerinden poğaçanın en pratik hallerini konuk ediyoruz bugün mutfağımıza!

Peynirlisinden kıymalısına, iç harcının lezzetiyle fark yaratan, bazıları puf puf kabaran bazılarıysa tadıyla anne eli lezzetini yeniden yaşatacak olan poğaçalar bunlar. O hep dışarıdan, hazır olarak almaya alışık olduğunuz, genelde hafta içi sabahlarını onunla geçirmeyi seçtiğiniz poğaçalar derseniz, onlar için de enfes püf noktalarımız, özel reçetelerimiz var, şimdiden söylemek isteriz.

Siz, iyisi mi bu birbirinden pratik ve kolay poğaça tariflerini bir köşeye tek tek not edin. Canınız poğaça yemek istediğinde, sabah kahvaltısında, ara öğünlerde ya da çay saatinde kendinize ve misafirlerinize bir güzellik yapmak istediğinizde seçin seçin yapıverin.

Bu poğaçaların her biri fırından mis kokular eşliğinde çıkıyor, evinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürmek için kokusu tüm evi sarıyor.

Yanına da bir çay demlediniz mi, daha ne olsun!

 

 • Tutmaması imkansız 6 farklı poğaça tarifi

Çay saatinde ya da kahvaltıda afiyetle yiyebileceğiniz, misafirlerinize gururla sunabileceğiniz yumuşacık, puf puf poğaça tarifleri bunlar. 5 dakika poğaçasından simit poğaçaya kadar bu birbirinden bağımlılık yapan altı farklı poğaçaya tarif defterinizde yer açın.

Bu nefis poğaçaların yazılı tariflerine ulaşmak isterseniz şuradan YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Sirkeli poğaça tarifi

Sirkenin yeteneklerini saymakla bitiremediğimiz doğrudur. Bu kez de karşımıza hamur işlerine bambaşka bir doku kazandırma yeteneğiyle çıktı mesela. Bu tarif, herkesin tarif defterlerinde yerini alması gereken efsane bir lezzete dönüştü.

Üstelik tazeliğini de uzun süre koruyor: Sirkeli poğaça tarifi

 • Pofuduk poğaça tarifi

Kıyır kıyır poğaça tarifimizin ardından yine en az onun kadar seveni çok pofuduk poğaçaya sözü bırakıyoruz. Tarifimizde yer alan püf noktaları bir bir uyguladığınızda nasıl pamuk gibi yumuşacık ve kabarık bir poğaça yapabileceğinizi göreceksiniz zaten.

Herkes sizden tarifini isteyecek: Pofuduk poğaça tarifi

 • Gül poğaça tarifi

Yine puf puf kabarmış ama bu kez içinde beyaz peynirli-maydanozlu enfes bir iç harç saklanmış bir poğaça var sırada. Şekliyle fark yaratır, lezzetiyle damakta iz bırakır.

Bir tane asla yetmez: Gül poğaça tarifi

 • Yelpaze poğaça tarifi

Şekliyle yapımı çok uğraştıran bir poğaça gibi gözükse de aslında gördüğünüz gibi pek pratik bir şekilde şeklini vermek elinizde. Siz yeter ki farklı bir poğaça yapmak...

Misafirlerinizi şaşırtmak isteyin: Yelpaze poğaça tarifi

 • Kolay poğaça tarifi

Poğaça hamurunu hazırlarken en zorlandığınız kısımlardan biri hangi mayayı, nasıl kullanacağınızı bilememek ya da hamurun mayalanması için beklemeniz o sürenin bir türlü geçmemesiyse yaklaşın böyle. Çünlü o, mayasız da yapılır aslında.

İşte bu kadar kolay: Kolay poğaça tarifi

 • Ev poğaçası tarifi

Anne eli değmiş gibi poğaçalar yapmak isteyenler en pratiğinden destek bizden. Eğer kıymalı iç harç kullanmak istemezseniz damak tadınıza uygun peynirli, patatesli farklı iç harçlarla da hazırlayabilirsiniz.

Her hali nefis: Ev poğaçası tarifi

 • Mayasız peynirli poğaça tarifi

Mayalanma süresini bekleyecek kadar vaktiniz olmadığında ama en az mayalı poğaçalar kadar lezzetli ve yumuşak bir poğaça hazırlamak istediğinizde bu tarif gelsin aklınıza.

O yüzden şimdiden tarif defterinize not edin bizce: Mayasız peynirli poğaça tarifi

 • Bayatlamayan poğaça tarifi

Bu poğaça, bayatlamamak söz konusu olduğunda öyle iddialı ki bir kez yapıp bir hafta yemek isteyebilirsiniz. Yalnız bir kez tadına bakınca bir tepsiyi bir oturuşta da yemek isteyebilirsiniz, bizden söylemesi.

Aranan tarif bulundu: Bayatlamayan poğaça tarifi

 • Mahlepli poğaça tarifi

Evde yapılan poğaçaya sınıf atlatmanın en pratik yollarından biri misler gibi aromasıyla mahlepte yatıyor aslında. Henüz poğaçayı hiç böyle denemediyseniz en yakın zamanda deneyin deriz.

Aromasıyla bağımlılık yapar: Mahlepli poğaça tarifi

 • Sosisli mini poğaça tarifi

Bu mini mini lezzet lokmaları, açlık anında hemen elinizin altında olmalı. Çay saatleri, altın günleri derseniz, onlarda da başrolü kapabilir deriz.

Yok böyle bir sevimlilik: Sosisli mini poğaça tarifi

 • 3 2 1 poğaça tarifi

Adıyla merak uyandıran, tarifinin akılda kalıcılığı sayesinde bir kez deneyenin sürekli yapmak istediği bir lezzetle tanışmaya var mısınız?

Buyurunuz, geri sayım başlasın: 3 2 1 poğaça tarifi

 • Karbonatlı poğaça tarifi

Maya kullanmadan hazırlandığı için oldukça pratik bir şekilde hazır oluyor, iç harcındaki beyaz peynir ve maydanoz ikilisiyle anne elinden yemeye alışık olduğumuz o mis kokulu lezzetleri hatırlatıyor.

Artık siz de anneniz kadar lezzetli yapabilin diye: Karbonatlı poğaça tarifi

 • Örgü poğaça tarifi

Mayalı bir hamur, çok şekil bir poğaça... Eğer vaktiniz yoksa hamuru daha çabuk mayalandırmanın püf noktaları da bizden üstelik.

Çayın altını açın, başlıyoruz: Örgü poğaça tarifi

 • Krem şantili poğaça tarifi

"Krem şanti dediğin tatlılara eklenir" diye düşünüyor olabilirsiniz ama ön yargılarınızı bir kenara bırakıp ona bir şans verirseniz çok seveceksiniz, eminiz.

Zeytin ve peynir de buradaymış: Krem şantili poğaça tarifi

 • Paçanga poğaça tarifi

Paçanga böreğin lezzeti pofuduk bir poğaça hamurunun içine gizlendi. Bir tanesiyle tıka basa doyursa da tek bir tane yemek kimseye yetmeyecek.

Domates sosa bandıra bandıra: Paçanga poğaça tarifi

 • Bayatlamayan kabartma tozlu poğaça tarifi

3 2 1 poğaçaya benzer şekilde akılda kalıcı ölçüleri ve uzun süre bayatlamadan kalması nedeniyle mutfakta vakit geçirmeyi sevenlerin ve hamur işi tutkunlarının en seveceği tariflerden biri olacak o.

Çay saatleri onunla çok daha lezzetli: Bayatlamayan kabartma tozlu poğaça tarifi

 • Şipşak kremalı poğaça tarifi

Kolay poğaça tarifleri verme konusunda yolumuza şimdi de iddiası adından başlayan, pratik bir şekilde hazır olup hamurunun lezzetiyle şaşırtan bir tarifle devam ediyoruz.

Yok böyle bir lezzet: Şipşak kremalı poğaça tarifi

 • Kek kalıbında poğaça tarifi

Bu kez de kek kalıbında poğaça yapmayı deneyelim dedik, pratikliğin yanı sıra farklılık da arayanlara sıra dışı, dev bir lezzet sunalım istedik.

Mideden önce gözler doyuyor: Kek kalıbında poğaça tarifi

 • Puf poğaça tarifi

Hazırlaması sadece 15 dakikanızı alacak, mayalanma süresi boyunca sabrettiğiniz her ana değecek. Karşınızda, bulut gibi...

Pofuduk bir lezzet: Puf poğaça tarifi

 • Kalıpsız külah poğaça tarifi

"Hep hamuru yuvarlamak olmaz, farklı şekiller de vermek istiyorum." derseniz ama genelde bunun için kullanılan kalıplardan elinizde yoksa hiç endişelenmeyin. Onun da pratik bir yolu var.

Mesela böyle: Kalıpsız külah poğaça tarifi

 • Tam ölçülü mayasız poğaça tarifi

Eğer yaptığınız poğaçalar bir türlü istediğiniz gibi olmuyorsa belki de kullandığınız ölçülerde bir sorun vardır, kim bilir. Siz bir de böyle deneyin

Bu kez bu iş tamam: Tam ölçülü mayasız poğaça tarifi

 • Puf puf kabaran poğaça tarifi

Birbirinden farklı ve pratik tariflerimizi alt alta sıraladık ama "Bir de video olsaydı keşke" diyenleri de unutmadık. Şefimiz Yasemin, tüm püf noktalarıyla pofuduk pofuduk poğaçalar nasıl yapılır adım adım anlatıyor, misler gibi hazırlıyor.

Buyursunlar: Puf puf kabaran poğaça tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?