https://yemek.com/tarif/palamut-koftesi | Palamut Köftesi Tarifi

"Bugün Ne Pişirsem?" Sorusunu Unutturacak Bir Haftalık 12 Akşam Yemeği Tarifi

Favorilerime
Ekle

Asla bitmeyecek günlük problemlerimizden biri "Akşama ne yesem, ne pişirsem?" sorunu olabilir. Her gün, bunu düşünmekten zaman zaman usansak da bu soruya bir cevap bulmadan günü tamamlamak imkansız.

O zaman haftalık alışveriş listemizi daha pazartesi gününden hazırlayalım, küçük bir alışverişin ardından bir hafta boyunca kafamız rahat bir şekilde akşam yemeklerimizi hazırlayalım.

Biliyoruz, her gün aynı şeyleri yiyor gibi hissediyor, her hafta üç aşağı beş yukarı benzer yemekleri hazırlıyorsunuz. Ve çok büyük bir ihtimalle uzmanların yememizi önerdiği birçok yiyeceği de ihmal ediyorsunuz.

O zaman sizi hemen bol proteinlisinden en tazesine, balığından baklagiline, en sağlıklısından en doyurucusuna, her güne farklı bir lezzet sığdırdığımız bu bir haftalık listemize doğru alalım.

Bu tariflerle bir hafta boyunca "Bugün ne pişirsem?" diye kara kara düşünmekten kurtulun, sofranıza bolca lezzet, yenilik ve renk katın.

Buyurun, soğutmadan başlayalım.

Haftaya bol proteinle başlıyoruz: Köfte çanağında yumurta

Hazırlaması tahmin edebileceğinizden çok daha kolay, hem yumurtadan hem de kıymadan gelen proteiniyle damaklara şenlik bir tarif geliyor. Haftaya onunla başlamak gibisi yok.

Sofraya renk, tabaklara lezzet geldi: Köfte çanağında yumurta tarifi

Salı lahanayı sevmeyen kalmayacak: Fırında etli lahana

Beyaz lahana, makus talihi nedeniyle öyle çok sık mutfaklara konuk edilen bir isim değil. Oysa faydaları, başka birçok yiyecekte bulunamayacak kadar eşsiz ve önemli. O zaman ne yapıyoruz, onu herkesin seveceği enfes bir hale sokuyor...

Soframıza en lezzetli halini konuk ediyoruz: Fırında etli lahana tarifi

Çarşamba sofradan doymadan kalkmak mümkün değil: Tavuklu keşkek

Aşurelik buğday, didiklenmiş, misler gibi bir tavuk eti, tereyağlı enfes bir sos... Bir tabakta aranabilecek her şey bir arada.

Doyuruculuk da lezzet de onda: Tavuklu keşkek tarifi

Perşembe pratikliği: İstiridye mantar sote

Hafta içinin sonlarına yaklaşırken, kendinizi yorgun, bitkin hissedebilir, öyle uzun uzun yemek hazırlamakla uğraşmak istemeyebilirsiniz. İşte tam da bu yüzden size en pratiğinden enfes bir önerimiz var.

Tava istiridye mantarına emanet: İstiridye mantar sote tarifi

Cuma sofrasına da o yakışırdı: Palamut köftesi

Palamutu belki de daha önce hiç böyle görmediniz, denemediniz. Ama bu cuma, tüm cumalardan farklı olsun. Bırakın o, size bugüne dek kurduğunuz tüm balık sofralarını unuttursun.

Balık sevdirir: Palamut köftesi tarifi

Cumartesi yeniliklere açığız: Vişneli yaprak sarma

Hafta sonu gelince mutfakta vakit geçirmek apayrı bir keyif haline geliyor. Eğer siz de bizim gibi düşünüyorsanız yaklaşın böyle, bu hafta sonu yaprak sarmaya sınıf atlatıyoruz.

Bu halini de çok seveceksiniz: Vişneli yaprak sarma tarifi

Pazar şöleni: Moğol usulü et

Pazar günü yemeğe çok özel misafirleriniz varsa ya da tüm haftanın yorgunluğunu şöyle enfes bir ziyafet sofrasında atmak istiyorsanız bu tarif, tam da aradığınız reçete olabilir.

Yanına da bir pilav: Moğol usulü et tarifi

Alternatifler olmadan asla: Kabak salatası

Haftanın her gününe bir tarif verip gidecek değildik, olur ya içlerinde yemedikleriniz vardır diye alternatiflerimizi de bir bir sıralamak istedik. Et yemeyi tercih etmiyor ya da et yiyemiyorsanız mesela, enfes bir kabak salatası hazırlayıp en hafifinden lezzete kavuşabilirsiniz.

Hafif olduğu kadar da pratik: Kabak salatası tarifi

Makarna olmazsa olmazınızsa: Beşamelli fırın makarna

Haftanın en az 1 gününü makarnaya ayıranlardan, ondan vazgeçemeyenlerdenseniz makarnanın lezzetine lezzet katan beşamel soslu bu tarifi mutlaka deneyin deriz.

Brokolinin katkılarıyla sofrada devleşir: Beşamelli fırın makarna tarifi

Kuzey Ege'den gelen lezzet dalgası: Badalan yemeği

Kuzey Ege'nin alametifarikalarından olan badalan fasulyesiyle henüz tanışmadıysanız biz vesile olmuş olalım. Onu bir kez deneyince diğer tüm fasulyeleri unutabilirsiniz, baştan uyaralım.

Yok böyle bir lezzet: Badalan yemeği tarifi

Döküm tavaları çıkarın, başlıyoruz: Soslu tavuk köftesi

Tavuğun belki de daha önce hiç denemediğiniz bir hali var bu kez karşınızda. İçine haşlanmış patatesin dahil olup lezzetine lezzet, doyuruculuğuna doyuruculuk kattığı bir hali hem de.

Üzerine de domatesli enfes sosu geldi mi, tamamdır: Soslu tavuk köftesi tarifi

Sulu yemek sevenlere: Ekşili köfte

Ekşili Köfte Tarifi

Ekşili Köfte Tarifi

Görünce "Ne zamandır yapmıyordum." diye düşündüren lezzetlerden biri o. Çok sık yapılmasa da mutfağa her uğradığında sofradaki herkesi mutlu eden türden bir lezzet hem de.

Köfte olur da sevilmez mi: Ekşili köfte tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?