Dil Balığı Tarifi

Koku Sorunu Olmadan Pişirip Sağlığınıza Sağlık Katacağınız 12 Fırında Balık Tarifi

Favorilerime
Ekle

Eylül ayıyla birlikte balık sezonu açıldı diye bir heyecana kapıldık, birkaç hafta denizin bereketinden az da olsa faydalanmayı ihmal etmedik. Ama heyecanımız sanki kısa sürdü gibi, ne dersiniz?

Artık hepimiz biliyoruz, uzmanlar da her yıl yeniden ve yeniden bize bunu hatırlatıyorlar zaten, haftada en azından 2-3 kez balık yemek sağlığımız açısından oldukça önemli. Balıktan aldığımız omega 3 gibi birçok yararlı maddeyi başka yiyeceklerde bulmamız oldukça zor.

Ama gelin görün ki evde balık pişirmenin zorlukları da yok değil. Pişirmeye başlar başlamaz tüm evi saran kokusu mesela...

E peki ne yapıyoruz, sırf kokuyor diye balık yemekten vaz mı geçiyoruz? Elbette hayır! Vakti gelen, tezgahlarda en çok gördüğümüz, tadını en çok sevdiğimiz balıkları alıyor, onları misler gibi fırında pişiriyoruz!

Sonrası şahane bir balık sofrası, sonrası hoş sohbetler, sonrası mutluluk, sağlık... Mis.

Böylesi çok daha lezzetli: Fırında uskumru tarifi

Tek başına ızgaraya atıp yemek de enfes oluyor ama ne yalan söyleyelim bu hali çok daha lezzetli oluyor. Fırındaki yolculuğunda ona eşlik eden soğan, domates ve biberiye gibi şahane tatlar, limon ve portakal suyuyla hazırlanan mis kokulu sosuyla bu uskumruyu haftada en az bir kez yapıp yemeli.

Sağlığınıza: Fırında uskumru tarifi

Her sezon gözde: Fırında palamut tarifi

Balık sezonlarının açılışını genelde onunla yaptığımız, tavasına ayrı, ızgarasına ayrı hayran olduğumuz palamut var sırada! Ama bu kez o da fırında.

Bir de böyle deneyin: Fırında palamut tarifi

Suyu içinde kalsın: Çipura tarifi

Genelde ızgarasına alışık olduğumuz diğer bir balık da çipura. Ama dedik ya, bu kez koku sorununu tamamen ortadan kaldıralım istiyoruz, balığı fırında, kendi suyunda usul usul pişiriyoruz.

Yumuşacık, lokum gibi oluyor: Çipura tarifi

Minik balık sevenlere: Fırında sardalya tarifi

"Palamuttu, uskumruydu iyi hoş ama ben ancak küçük balıkları yiyebiliyorum" diyenler mutlaka vardır aranızda. İşte tam da onlar için geliyor...

Fırından bir tablo güzelliğinde çıkıyor: Fırında sardalya tarifi

Sardalya olur da barbun eksik kalır mı: Barbun tarifi

Sözü minik balıklara bırakalım dedik, ilk sırayı sardalya kapınca barbun da ona yetişmeden duramadı. Genelde kızartmaya alışık olduğumuz bu lezzet, bizi fırında pişen haliyle de tavlamayı başardı.

Siz de onun cazibesine kapılacaksınız: Barbun tarifi

En sevilenlerden olur kendisi: Fırında levrek tarifi

Büyük balıklar içinde en çok tercih edilenlerden olan, eti yağsız ve son derece sağlıklı levrekleri alıyor, soğan, domates, zeytin ve hatta kapari turşusu gibi ona çok yakışan malzemelerle bir araya getirip fırında enfes bir yolculuğa uğurluyoruz.

Sonu mutlu biteceği garanti bir yolculuk bu: Fırında levrek tarifi

Kağıtları çıkarın, lezzet testine başlıyoruz: Kağıtta levrek tarifi

Fırında levrek tarifimizi verdik ama farklı alternatiflerden de söz etmeden geçemezdik. Madem levrek en sevdiklerimiz, en çok tükettiklerimiz arasında başka nasıl pişirilebilir bilmeli. Yağlı kağıdın içinde, kendi suyunda misler gibi pişen bu levrek, her sofraya davet edilmeli.

Hafifliğin en lezzetli hali: Kağıtta levrek tarifi

Balık sevdirir: Fırında somon tarifi

Ne kadar isteseniz de balık yemekten bir türlü hoşlanmıyorsanız ya da çevrenizde böyle birileri varsa yaklaşın böyle, söyleyeceklerimiz var. Fırında pişip hızlıca hazır oluveren bu somon, en sevmeyen insana bile balık sevdirecek lezzete kavuşuyor.

Sağlığınıza sağlık katmaya geliyor: Fırında somon tarifi

Bol malzemeli: Kuşkonmazlı fırın somon tarifi

Balığı tek başına değil de şöyle bolca malzemeyle bir arada pişirince yiyebilenlerdenseniz bu tarif tam size göre! Kuşkonmaz ve mantarın eşlik ettiği somon, bugüne dek yediğiniz tüm balık yemeklerini unutturacak türde.

Yağlı kağıt yine iş başında: Kuşkonmazlı fırın somon tarifi

Biraz farklılık şart: Dil balığı tarifi

Belki balık deyince ilk anda aklınıza gelenlerden değil dil balığı ama bu tariften sonra olacak. Uğraşsızca hazır olup fırında usul usul pişmesiyle, mutfağı balık kokutmamasıyla da ayrı bir gönülleri kazanacak.

Yanına da patates geldi mi, tamamdır: Dil balığı tarifi

Değişiklik demişken: Alabalık tarifi

Tatlı su balığı olduğu için her mevsim bulunabilen alabalık da tıpkı dil balığı gibi "Haydi balık alalım" deyince akla ilk gelenlerden değil, kabul. Ama bir kez alınca onu hakkıyla yapmayı da bilmeli. Şöyle ona bol aroma katacak enfes malzemelerle buluşturmalı mesela...

Sonra doğru fırına: Alabalık tarifi

Mısır mutfağının özel reçetesiyle: Tahin soslu levrek tarifi

Tahin Soslu Levrek Tarifi

Tahin Soslu Levrek Tarifi

Mısır mutfağının pek tanınan, çok sevilen balık tariflerinden biriyle bitiriyoruz listemizi. Sofrada farklılık yaratmak isteyenlere, balığın lezzetini bambaşka bir boyuta taşımak isteyenlere tahinin lezzetini kattığı bu levreği mutlaka denemelerini öneriyoruz.

Deneyince neden "mutlaka" dediğimizi anlayacaksınız: Tahin soslu levrek tarifi

Lezzet bonusu: Şahane bir balık sofrası kurmaya kararlıysanız seçeceğiniz balık tarifinin yanına yakışır mezeleri, salataları ve tatlıları da ihmal etmeyin, Enfes Bir Balık Sofrası Kurmak İçin Bilmeniz Gereken Nefis Balık Mezeleri ve Tarifleri yazımıza bir göz atın deriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?