Etli Firik Pilavı Tarifi

Hafta Boyu "Acaba Akşama Ne Pişirsem?" Sorunuza Cevap Olacak 11 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Sonbahar iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı, dışarıya çıkarken şöyle üzerimize bir mont, bir yağmurluk almak şart oldu mesela, hatta kimilerinde burun akıntıları, boğaz kaşıntıları çoktan başladı.

E bir de bu duruma her zaman tüm yoğunluğuyla devam eden iş ya da okul temposu eklenince yiyip içtiklerimize dikkat etmemiz şart oldu. Ama gelin görün ki her gün uzun uzun "Akşama ne pişirsem, ne yesem?" diye düşünmek de ayrı bir yorucu.

İşte tam da bu yüzden sizi onca yoğunluğunuz içinde bir de bu soruya cevap bulmakla uğraştırmayalım istiyoruz, akşama ne pişireceğimize hep birlikte karar veriyoruz.

Size en az bir hafta yetecek bu şahane menüde tavuk yemekleri de var baklagiller de... Balığımızı, mevsim sebzelerimizi ve kalorisi düşük tariflerimizi de unutmadık elbette.

Hadi o zaman buyurunuz, soğutmadan başlayalım.

Pazartesi şifası olsun: Köme çorbası

Haftaya sağlam bir bünyeyle başlamak için akşam yemeğine enfes bir çorbayı davet ediyoruz. "Bir çorbayla doyulur mu?" demeden önce onu bir deneyin diyoruz.

Bir kaseyle tıka basa doyacaksınız, eminiz: Köme çorbası tarifi

Salı sofralar dopdolu: Etli firik pilavı

Tek bir tarifle sofrayı donatabileceğinizin en lezzetli kanıtlarından biri karşınızda. Bulgur ve etin uyumuna hayır demenin en zor olduğu lezzetlerden biri olur kendisi.

Yanına da bol köpüklü ayran geldi mi, mis mis: Etli firik pilavı tarifi

Çarşamba sofrada dolu dolu bir mutluluk var: Kabak dolması

Son kabakları en lezzetlisinden değerlendirmenin yolunu açıklıyoruz: Ondan enfes dolmalar yapıyoruz!

Haftanın ortasına da bu yakışırdı: Kabak dolması tarifi

Perşembe patates zamanı: Patates oturtma

Patatesin her haline ayrı bir bayılıyorken onu akşam yemeklerimizden eksik edecek değildik. Başrolü kıymayla paylaştığı bu yemek, sofradaki herkesten tam puan aldı.

Yemelere doyulmadı: Patates oturtma tarifi

Cuma klasiği: Fırında levrek

Haftalık akşam yemeği listelerimizi takip edenler bilir, cuma günlerini balıksız geçmek pek adetimiz değildir. En azından bir gün soframıza balığı davet etsek pek lezzetli, pek sağlıklı bir tercih olmaz mı sizce de?

Balık şart: Fırında levrek tarifi

Cumartesi sağlıkla dinlenin: Yeşil mercimek çorbası

Yeşil mercimek ve eriştenin el ele verip vücuda şifa, damaklara lezzet olmaya geldiği bir çorba bu. Soğumaya başlayan havalarda doğal bir antibiyotik olur, şifa saçar; bir kasesiyle tıka basa doyurur, sofraya bereket olur.

Çünkü o, bir çorbadan çok daha fazlası: Yeşil mercimek çorbası tarifi

Pazar mevsim güzeli bizimle: Fırında kereviz

Yavaş yavaş alışverişlerde karşımıza çıkmaya başlayan kerevizi değerlendirmenin zamanı geldi. Baştan söyleyelim, eğer kerevizi sevmiyorsanız henüz doğru tarifle karşılaşmamışsınız demektir.

İşte karşınızda: Fırında kereviz tarifi

Salatadan vazgeçmem diyenlere: Buğday salatası

Sağlıklı beslenmekten yana olanlar, akşam yemeğini şöyle bir salatayla geçiştirmek isteyenler buraya. Bu kez yine salata yapacağız ama bu salata açlığınızı geçiştirmekle kalmayacak, tıka basa doyuracak.

En doyurucu salatalardan biri karşınızda: Buğday salatası tarifi

Misafire şov, damaklara şenlik: Tavuklu sultan kebabı

Genelde kırmızı etle hazırlanmasıyla akıllarda yer eden sultan kebabını tavukla yaptık. Hem daha ekonomik hem de pek lezzetli oldu.

Şimdi sıra sizde: Tavuklu sultan kebabı tarifi

Bu köfte bildiğiniz gibi değil: Mantar köftesi

Bu köftede kıymaya yer yok. Çünkü o, mantar ve sebzelerin lezzetiyle dolu. Bir kez deneyince "Daha önceleri nerelerdeydin?" dedirtecek kadar nefis, öyle doyurucu.

Kolayca da oluveriyor üstelik: Mantar köftesi tarifi

Onu sevmeyen yok: Nohutlu pilav

Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu Pilav Tarifi

Baktınız canınız hiçbir şey istemiyor, yeni bir tat denemek değil de şöyle bildik, samimi bir lezzet yapmak istiyorsunuz mesela, hemen çıkarın pilavı, bir araya getirin onu nohutlarla.

İşte bu kadar kolay: Nohutlu pilav tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?