Maydanoz

Favorilerime
Ekle

Dere otu, kimyon ve rezene ile akrabalığı bulunan maydanoz, en çok tüketilen taze otlar arasında belki de ilk sırada yer almaktadır.A, C ve K vitaminleri yönünden son derece zengin içeriğe sahip olan maydanoz yüksek oranlı potasyum, kalsiyum ve demir içeriği ile tam bir şifa kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde salatalara tat veren bir bitki olmaktan sıyrılıp, çeşitli rahatsızlıklardan korunmak için tüketilmesi tavsiye edilen bitkiler arasında yerini almıştır.

Maydanozun faydaları nelerdir?

- İdrar söktürücüdür ve ödem atılmasına yardımcıdır.

- Öksürük ve sinüzit tedavisinde faydası bulunmaktadır.

- Yemek sonrası gaz sorununa karşı kullanılabilir.

- İçerdiği A vitamini ile göz sağlığına yararlı olduğu düşünülmektedir.

- Cildin ihtiyaç duyduğu C vitaminini büyük oranda karşılayarak yaşlanmayı geciktirir.

- Kolon, meme ve cilt kanseri üzerinde koruyucu etkileri bulunduğu düşünülmektedir.

- Kalp ve böbrek sağlığı üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.

- İçerdiği klorofil kronik ağız kokusuna karşı etkilidir.

Maydanoz nasıl saklanır?

Maydanoz çok tüketilen bitkilerden olduğu için tazeliğini korumasına ve kısa sürede sararıp bozulmamasına dikkat etmek gerekir. Maydanozu taze haliyle saklamak için derin dondurucu iyi bir alternatif olabilir. Maydanozlar iyice yıkanarak temizlenir. Deforme olmuş yapraklarından arındırılır ve son yıkama suyuna bir miktar sirke de katılarak dezenfekte olması sağlanır. İnce ince doğranan maydanozlar bir saklama kabının içine konularak derin dondurucuya yerleştirilir.

Eğer maydanozlar bütün halde saklanmak istenirse sapları kısaltılıp iyice yıkanır. Fazla suyu alınarak bir kavanozun içine, saplar aşağı gelecek biçimde yerleştirilir. Eğer kapak yeterince sıkı değilse kavanozun hava alması streç film yardımı ile önlenir. Bu şekilde iki hafta kadar tazeliğini koruması mümkündür.

Maydanoz tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Özellikle gebelikte, kasılmalara neden olacağı ve düşük yapılması riskini arttıracağı için kullanılmaması önerilmektedir. Uzun süreli ve aşırı dozlarda maydanoz tüketimi mide ve barsak kanalarında kanama ve karaciğer tahribatı meydana getirebilir.

Yine aşırı miktarda tüketimi kan dolaşımını yavaşlatabilir.İdrar söktürücü veya düzenli ilaç kullananların maydanoz suyunun olası yan etkileri hakkında doktorundan bilgi alması tavsiye edilir. Gastriti ve böbrek iltihabı olanların maydanozu ya çok az tüketmesi ya da hiç kullanmaması önerilir.

Görselin kaynağı: https://pixabay.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?