ravent

Ravent

Favorilerime
Ekle

Sarı, yeşil ve kızıl renkte olabilen bitkinin kökleri oldukça büyüktür. Farklı kültürlerde tıbbi amaçlı kullanılan ravent otu, halk arsında ışkın olarak da adlandırılır ve doğru oranda kullanıldığında oldukça faydalı bir bitkidir.

Ravent otunun mevsimi ve saklanması

Doğada kendiliğinden yetişen ravent otu, çayırlarda ve dağlık yerlerde büyür. Bahar aylarında çiçek açar ve yaz mevsimin başına kadar toplanır. Ravent otu, mayıs ayı ile haziran ayı arasında halk pazarlarında ve manavlarda demet halinde bulunabilir. Ravent bitkisinin kökü ise sonbahar aylarında çıkarılır. Sap kısımları taze iken tüketilen ravent otunun kök kısımları uzun süre saklanabilir. Ekim ve kasım ayları arasında topraktan sökülen kökler temizlenir. Temizlenen kökler küçük parçalara bölünerek kuru ve güneş alan bir ortamda ya da soba üzerinde kurutulur. Kurutulduktan sonra bütün olarak veya toz haline getirilerek kavanozda saklanır.

Ravent otu nasıl tüketilir?

Ravent otu, Türk mutfağında reçel ve marmelat olarak tüketilir. Reçel ve marmelat yapılacağı zaman elma ile birlikte kullanılır. Özellikle kek ve turtalara eklenen ravent, çiğ olarak da tüketilir. Sapları soyulduktan sonra tuzlanarak yenilen bitki, Anadolu’da dondurma yapımında kullanılır. Farklı bölgelerde sebze olarak değerlendirilen ravent otu, yemek olarak da pişirilir. Bunun yanında salata yapımında kullanılan ravent otunun turşusu da yapılır. Ravent kökü ise tıbbı amaçla tüketilir. Genelde çay olarak hazırlanan ravent kökünden şurup yapılır. Öğütülüp toz haline getirilen ravent kökü ise kazayağı otu gibi cilt bakımında kullanılır.

Ravent otunun faydaları nelerdir?

-Ravent otu doğru oranda kullanıldığında ishali keser ve karın ağrısına iyi gelir. Az miktarda alındığında sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını geçirir. Ravent otu fazla tüketildiğinde ise ishal yapar ve bağırsakları temizler.

-Ravent çayı yemeklerden öce tüketildiğinde iştah açar.

-Kuzukulağı gibi C vitamini açısından zengin olan ravent, bedeni kuvvetlendirir.

-Ravent kökünün suyu kaynatılıp içildiğinde kan şekerini düşürür.

-Ravent kökünden elde edilen toz cilt bakımında kullanılır, özellikle yoğurtla karıştırılıp sivilcelerin üzerinde sürülür ve kahverengi lekeleri azaltır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?