Editor
MENÜ
Yemek Logo
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Mide Rahatlatır, Tok Tutar: Sahurda Yenmesi Gereken Yiyecekler

https://yemek.com/tarif/yogurtlu-musli/ | Yoğurtlu Müsli Tarifi

Arada yapılan kaçamaklara göz kırpmanın doğru olduğunu düşünen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Köprülü, Yemek.com için yazdı.

Sahur saatleri uykuyu böldüğü için, çoğu kişi bu öğünü atlamayı tercih ediyor.

Hatta bunu yaparak kilo vereceğini düşünen bile var. Ancak bu öğünü tüketmemek tam tersine metabolizmayı daha çok yavaşlatacağı için hem daha fazla kilo almanıza, hem de gün içinde enerjinizin düşmesine sebep olacaktır. Böylece tüm gün yorgunluk, baş ağrısı gibi problemlerle baş etmeye çalışırsınız, işte çalışma performansınız da düşer.

Sahurda mutlaka dengeli bir öğün tüketilmelidir. Yumurta ve peynir içerdikleri proteinden dolayı uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Bunlara eşlik eden tam buğday veya çavdar ekmeği, ceviz-badem gibi yağlı tohumlar, taze veya kuru meyve çeşitleri ve yağsız söğüş salata-yeşillikler de yüksek oranda lif almanızı sağlayacağı için uzun süre tokluk sağlayacaktır. Sindirimi kolay olan bu gıdalar ile beslenmek aynı zamanda midenizin de dostu olacaktır.

Eğer bunların hepsi bana fazla, ben daha hafif yiyip hemen geri yatayım derseniz o zaman size pratik bir tarif vereyim.

1 bardak süt yada probiyotik yoğurdun içine yulaf ezmesi veya müsli ile birlikte, taze veya kuru meyve, keten tohumu ve ceviz koyarak tüketin. Böylece hem mideniz çok şişmeyecek, hem de ramazanda sıklıkla karşılaşılan kabızlık probleminden muzdarip olmayacaksınız. Meyve seçimlerinizi incir, kayısı, kiraz, ananas veya çilekten yana yaparsanız, bağırsaklarınız daha iyi çalışacaktır.

Sahurdan sonra midenizin ağrımaması için kaçınmanız gereken gıdaları da yeri gelmişken anlatmakta fayda var.

Öncelikle çok tuzlu zeytin, turşu ve kuruyemişler susamayı hızlandıracağı için tercih edilmemelidir. Tuzla beraber yine yağdan da zengin olan salam, sucuk, pastırma gibi salamura/işlenmiş etler ve kızarmış patates, patlıcan gibi yiyecekler sahurda tüketilmemelidir. Poğaça, börek gibi yağ içeriği yüksek olan ve baklava gibi şekeri ani yükseltip düşüren gıdalar da çabuk açlık sağlayacağı için bu öğünde tüketilmemelidir. Asitli ve şekerli içecekler de kan şekerinde ani oynamalara sebep olacağı ve mideyi de rahatsız edeceği için sahurda tercih edilmemelidir.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?