O Yoksa Eksiğiz:

Yoğurt Tarifi

O Yoksa Eksiğiz:

Yoğurt Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5
Alp Tuncer
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun ... Devamını okuyun
Alp Tuncer
14208 takipçi1160 içerik

Sıkça Yenen Konular

4.5
Yasemin Gürsürer
Nisan 10, 2019
30 dakika
5
ipeksare
Şubat 24
15 dakika
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Sindirimi kolaylaştıran, pek çok hastalıktan vücudu koruyan, kolesterol emilimini azaltan yoğurt önemli bir besin kaynağı. Buzdolabımızın demirbaşlarından olan yoğurdu, sadece iki malzemeyi kullanıp aşağıda okuyacağınız püf noktalarına uyarak evde hazırlamak ve gönül rahatlığıyla tüketmek mümkün.

Yaşasın evde yoğurt yapımı.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

6 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

6 saat

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika

Yoğurt Tarifi İçin Malzemeler

 • 500 ml.günlük süt (organik ya da çiftlik sütü olması terc
 • 1 tatlı kaşığıyoğurt (oda ısısında olmalı)

Yoğurt Tarifinin Püf Noktası

Daha önce hazırladığınız ev yapımı yoğurt ya da çok az suyla sulandırdığınız süzme yoğurdu maya olarak yoğurt yapımında kullanabilirsiniz.Buzdolabına kaldırdığınız aşamada size kolaylık sağlaması adına yoğurt mayalayacağınız kabın kapaklı olmasını tercih edebilirsiniz.Süzgeç buharlaşan sütün sulanmamasını sağlayacak ancak kabın üzerine kapattığınız örtüyle ısıyı muhafaza etmeniz de bir o kadar önemli.Yoğurdu, daha fazla oranda sütten hazırlayıp porsiyonluk kaplarda mayalayabilirsiniz.Yoğurdun bozulmadan saatlerce buzdolabında dinlenmesi kıvamını doğru oranda etkiler.Günlük ya da pastörize sütlerle hazırladığınız yoğurtlar, emin yerlerden tedarik ettiğiniz çiftlik sütünden yapılmış yoğurda oranla daha sulu olur.Hazırladığınız yoğurdu; temiz, pamuklu bez bir kese içinde saatlerce bekletir ve suyunu süzdürürseniz süzme yoğurt elde edersiniz.Sütü olması gereken sıcaklıktan daha ılıkken mayalarsanız yoğurt tutmaz. Kararında ev yapımı yoğurt hazırlamak birkaç deneme gerektirebilir. İlk denemede olumlu sonuç alamazsanız tutmamış yoğurdu, içi sıcak su dolu büyük bir kabın içine yerleştirin. Üzerini temiz bir bezle kapatın ve mayalanmaya bırakın. Arada bir kontrol ettikten sonra katılaşmaya başladıysa yavaşça buzdolabına kaldırın ve bekletin.Eğer hazırladığımız yoğurt tutmaz ise içine bir miktar daha yoğurt ilave edip kaynatarak ekşimik ya da peynir kesiği haline getirebilirsiniz.Yoğurt mayası için hazır satılan yoğurtlardan kullanmamaya özen gösterelim.

Yoğurt Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Sütü çelik bir tencereye aktarın, orta ateşte kaynamaya bırakın. Sütün üzeri köpük köpük olmaya başladığında tahta bir kaşıkla karıştırarak havalandırın.

 2. Havalandırma işlemi sonrasında kaynama noktasına gelen sütü kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirmeye devam edin.

 3. Yoğurt mayalayacağınız cam, toprak ya da seramik bir kabı temiz bir mutfak örtüsünün orta kısmına alın. Kaynayan sütü kaba boşaltıp, ılınmaya bırakın.

 4. Mayalanma işlemi için uygun sıcaklığı anlamak adına serçe parmağınızın uç kısmını sütün içine sokun. Süt ne çok ılık ne de çok sıcak olmalı, parmağınız sütün ısısına kısa bir süre de olsa (1'den 10'a kadar saymak gibi düşünün) dayanmalı.

 5. Mayalama için kullanacağınız yoğurdu, küçük bir kasede mayalanmayı bekleyen az miktarda ılık sütle karıştırdıktan sonra kaba ekleyin ve tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.

 6. Sütün sulanmadan buharlaşması ve hava alması için öncelikle kabın üzerine tel bir süzgeç ya da hava alan pamuklu bir tülbent kapatın.

 7. Sonrasında mayalanan sütün sıcaklığını koruması için alt kısmında kalan örtüyle çevresi ve üzerini kapatın.

 8. Ortalama 6 saat sonrasında üzerini açtığınız yoğurdu, çok fazla hareket ettirmeden üzerini kapatıp buzdolabına alın.

 9. Kıvamlı olması için mümkünse bir gün boyunca dinlendirdikten sonra üstten üstten aldığınız yoğurdu sevdiklerinizle paylaşın.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?