http://www.candyboximages.com/portfolio/campfire-young-couple/ | candyboximages

Sporcu Yiyecekleri Nelerdir, Spor Yapanların Yemesi Gerekenler Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

Spor yapmaya başladığınızda yalnızca yaptığınız spor değil uyguladığınız diyet de oldukça önemlidir. Sporu ve düzgün beslenmeyi hayat standardı haline getiren sporcular, daha rahat hareket edebilir ve diledikleri sportif aktiviteyi yapabilir hale gelirler.

Bu nedenle doğal sporcu yiyecekleri, sağlıklı bir beslenme düzeni, aksamayan spor ile birlikte istenilen forma kavuşmak mümkündür. Genel itibariyle spor yapan kişilerin beslenme düzeni birbirine benzerdir ancak yapılan spora göre beslenme değişiklik gösterebilir.

Bu yüzden spor yaparken yiyip içtiklerinizin nasıl olması gerektiğiyle ilgili uzman kişilerden tavsiyeler almanız önceliğiniz olmalı, vücudunuzu iyi tanımalısınız.

Küçük bir not: Eğer henüz sporu günlük hayatınız içinde bir düzene oturtamadıysanız 70 kilo veren spor eğitmeninin verdiği altın değerinde tavsiyelere de bir göz atın deriz.

Sadece spor yapmak yetmez: Sporcu yiyecekleri nelerdir?

Yoğun protein içeren ve karbonhidrat kaybını önleyici yiyecekler sporcular için olmazsa olmaz besinlerdir. Beyaz et ise spor yapanların yemesi gerekenler listesinin belki de başında geliyor. Yağsız bir şekilde hazırlanan tavuk parçaları bir sporcunun yağsız pilav ile birlikte tüketmesi gereken yiyeceklerden.

Gerek daha uygun fiyata tüketilebilmesi gerekse de kolaylıkla temin edilmesi, beyaz etleri diğer besinlere göre daha tercih edilebilir kılıyor zaten.

Beyaz et tüketirken farklı soslarla yiyecek seçeneklerini genişletmek isteyen sporcuların ise aklında ortak bir soru beliriyor. Soya sosu zararlı mı? Çin mutfağına özgü soya sosunun, Çinlilerin daha uzun yaşamalarını sağladığı kabul edilse de lezzetli sosun zararlı olduğu üzerine de ciddi bulgular söz konusu.

Soya sosu ve soya yağı, birçok diyetisyen tarafından tüketilmemesi gereken besinler listesine alınsa da metabolizmayı hızlandırma özelliği taşıyor. Aşırıya kaçmadan kullanılacak soya sosları, sporcular tarafından tercih edilebilir.

Tüm bunların yanı sıra protein tozları olarak da bilinen takviye gıdaları alırken spor yapan kişinin doktora başvurması ve onay alması oldukça önemli.

Protein mühim konu: Spor yapanların yemesi gerekenler nelerdir?

Hayatını spora adamış kişilerin proteini yüksek beyaz ve kırmızı etlere yönelmesi uzmanlarca tavsiye ediliyor. Bir besinin mümkün olduğunca saf haliyle tüketilmesi, kasların ihtiyacı olan proteini oluşturulmasında önemli etkenlerden.

Ayrıca doğal proteine sahip muz gibi besleyici meyveler de sporcular için kurtarıcı. Spordan iki ya da üç saat önce tüketilen muzun, egzersiz öncesinde enerji ve güç kaynağı yarattığı biliniyor.

ananas

ananas

Spor yapanlar için olmazsa olmaz diğer besin kaynakları; kas ağrılarını azaltan zencefil, kalsiyum deposu somon, kaslarda meydana gelen laktik asidi azaltan balık, kaslarınızı güçlendirmenizi sağlayacak roka, proteinleri parçalayan ananas, gün içerisinde enerji verecek ceviz ve fındık olarak biliniyor.

Spordan önce size gereken enerjiyi sağlayacak diğer yiyecekleri ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz şuraya, spordan sonra neler yemeniz gerektiğine dair aklınızda soru işareti kaldıysa bu yazımıza da göz atabilirsiniz. Bol sporlar, sağlıklı ömürler!

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?