Onu Bilmeden Geçen Zamana Yazık: Karabuğday (Greçka)

Favorilerime
Ekle

Son yıllarda ününe ün katan karabuğdayı ya da bilinen diğer adıyla greçkayı bugün enine boyuna bir inceleyelim diyoruz.

Karabuğday nedir, ne değildir herkes öğrensin, besin değerlerinden tutun da faydalarına kadar ne işe yarıyor, herkes bilsin istiyoruz.

Nerelerde bulabileceğinizi ve nasıl kullanacağınızı da anlatmadan geçmiyoruz elbette.

Sözün özü, karabuğday nedir hep bir merak ettiyseniz buyurun böyle, onu uzun uzadıya masaya yatırıyoruz.

Besin değerlerini, ne olduğunu iyi bilmeli: Karabuğday nedir?

Biliyoruz, son yıllarda karabuğdayın adını siz de çok duyar oldunuz. Peki, nedir bu karabuğday dersiniz?

Kendisi, kuzukulağıgiller ailesinden, greçka olarak da anılan mini mini bir bitki. Ancak ne yazık ki Türkiye'de öyle pek yetiştirilemiyor çünkü daha çok kurak ve serin iklimlerde yetişebiliyor.

Besin değerlerine gelince, içinde bolca B vitamini, magnezyum ve lif bulunuyor. Aynı zamanda sadece 100 gramında yaklaşık 13 gram protein, 10 gram lif, 450 miligram potasyum, 18 miligram kadar da kalsiyum bulunması nedeniyle oldukça faydalı sayılıyor.

Gluten içermediğinden çölyak hastaları ve glutensiz beslenenler için en iyi alternatiflerden oluyor.

Yapısı nedeniyle bir tahıldan çok kabuklu yemiş olarak anılan karabuğday bitkisinin, tüketilen kısmıysa tohumları.

Tadı nasıl derseniz, öyle baskın bir özelliği olmayan, yiyenlerin genelde bulgura benzettiği bir lezzete sahip kendisi.

Ne işlere yarıyor bir bilseniz: Karabuğdayın faydaları

Mantarlı Karabuğday Pilavı Tarifi

• Yukarıda da söylediğimiz gibi karabuğday, gluten içermediği için çölyak hastalarına ve glutensiz beslenenlere iyi geliyor. Diyetlerinin vazgeçilmez besinlerinden biri oluyor.

• İçindeki potasyum başta olmak üzere birçok yararlı maddenin etkisiyle yüksek tansiyonu düşürmede önemli bir görev üstleniyor.

• Tıpkı tansiyon gibi yüksek kolesterolü de düşürerek kolesterol hastalığı olanlara destek oluyor.

• Tansiyonu ve kolesterolü düşürmesi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

• Karabuğday, bolca magnezyum bulundurduğundan kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor, bu sayede diyabet hastalarına da destek oluyor.

• Lifli yapısı sayesinde sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlıkla işlemesini sağlıyor, özellikle bağırsak sağlığını korumada oldukça önemli görevler üstleniyor.

• İçinde bulunan yüksek protein, lif ve düşük yağ sayesinde zayıflamak isteyenlerin yardımına koşuyor.

• Adı bize pek tanıdık gelmese de içindeki kolin adlı madde sayesinde karaciğerin yağlanmasını azaltıyor, daha sağlıklı bir hayat sunuyor.

• Karabuğday kabuklarıyla yapılan yastıklar, baş ve boyun bölgesine mükemmel bir uyum göstererek baş ve boyun ağrılarını iyileştirici etki gösteriyor, huzurlu bir uyku sağlıyor.

• Yine karabuğday kabuklarıyla yapılan yastıklar, kışın sıcak, yazın soğuk ısı torbaları şeklinde kullanılabiliyor.

Nerede bulabilirim diyenlere: Karabuğday nerelerde bulunur?

Karabuğdayın ne olduğunu ve faydalarını uzun uzadıya öğrendiğimize göre, sıra geldi onu nerede bulacağımıza.

Karabuğday, son yıllarda oldukça popüler olduğu için tohum veya un olarak aktarlarda ve büyük marketlerde kolayca bulunabiliyor. Ancak, popülerliği sebebiyle birçok yerde karabuğday adı altında farklı ürünler satılabiliyor. Bu nedenle eğer karabuğday alacaksanız çok dikkatli olmanız ve sadece güvendiğiniz yerlerden almanız gerekiyor.

Karabuğday unuyla hazırlanan ekmek ve diğer hamur işlerini de çeşitli fırınlarda ve yine büyük marketlerde bulabiliyorsunuz.

Burada da dikkat etmeniz gereken, aldığınız ürünün üzerinde yazan uyarılar. Çünkü bazı ürünler karabuğday unuyla yapılmış olsa da içinde az miktarlarda da olsa gluten bulunabiliyor. Bu da özelikle çölyak hastaları ve gluten alerjisi olanlar için büyük sorunlar yaratabiliyor. Bu nedenle aldığınız hazır ürünlerin üzerinde yazan uyarılara çok çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Son olarak, karabuğday yastığı almak isterseniz yine piyasada, özellikle de online satış yapılan yerlerde kolayca bulabilirsiniz. Siz yaparsınız ama biz yine tekrar edelim, güvenilir yerlerden almaya özen göstermeyi ihmal etmeyin.

Hadi aldık, nasıl kullanacağız dersiniz: Karabuğdayın kullanımı

Karabuğday aslında birçok yemekte kullanılabiliyor. Pilavdan çorbaya, dolmadan salataya çeşit çeşit yemekte bulgur ya da pirinç etkisi yaratıyor desek yanlış olmaz.

Karabuğday unu da aynı şekilde birçok hamur işinde yer buluyor kendine. Özellikle glutensiz beslenmesi gerekenlerin ya da glutensiz beslenmeyi tercih edenlerin mutfağında kendine sık sık yer buluyor. Bakınız: Ballı bademli kek tarifi

Karabuğdayın en az bilinen ve en sıra dışı kullanımıysa ondan yastık yapmak aslında. Karabuğday kabuklarından hazırlanan bu doğal yastıklar, faydalarında da bahsettiğimiz gibi hem baş ve boyun ağrılarına iyi gelmesi hem rahat bir uyku sağlaması hem de kışın sıcak yazın soğuk ısı torbaları şeklinde kullanılabilmesi nedeniyle oldukça büyük avantajlar sağlıyor.

Yan etkilerini merak edenlere: Karabuğdayın zararları

Karabuğdayın tüm güzel özelliklerini, faydalarını bir bir sıralayıp gitmek olmaz. Aklınızda "yan etkileri var mı, bir zarar verir mi acaba" diye oluşan soruları da cevaplamalı.

Karabuğday doğru miktarda tüketildiğinde bir zarar vermiyor aslında. Ama özellikle glutensiz beslenmeniz gerekiyorsa dikkat etmeniz ve doktorunuza danışarak kullanmanız önem kazanıyor.

Aşırı miktarda tüketildiğinde özellikle hassas bünyesi olanlar üzerinde kaşıntı, alerji ya da ishal gibi etkiler gösterebiliyor.

Bu nedenle, tekrar tekrar söylemekte yarar var: Karabuğday ya da farklı bir yiyeceği ilk kez tüketecekseniz ya da tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmalı, onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Sağlıklı, upuzun ve musmutlu bir ömrünüz olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Bingi9 Temmuz 2017 13:07
Merhaba, yastık içi için kullanmak istiyorum..fotoğraftaki siyah görünüyor, bir özelliği var mı ya da bir işlemden mi geçiyor?
Yanıtla
Zeynep Çetin 12 Temmuz 2017 15:07
Yanıtla
Merhaba, bu yastıkta karabuğdayın tamamı değil sadece kabukları kullanılıyor. Bu yüzden rengi daha koyu gözüküyor. Karabuğday kabuklarına nasıl ulaşırım derseniz, güvenilir online satış sitelerinden alabileceğinizi de hatırlatmış olalım. :) Şimdiden ellerinize sağlık.
mabgraves5 Ocak 2017 22:04
Greçka, çok sempatik isim. Yiyesim var, alacağım bir ara.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?