https://yemek.com/tarif/patatesli-borek/ | Patatesli Börek Tarifi

Her Gün Eve Misafir Davet Etme İsteği Uyandıracak 16 Farklı Patatesli Börek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Çayın uğruna adeta kendi kendini demlediği börekler olmadan Türk mutfağı eksik kalırdı, haksız mıyız? Yufkanın dile geldiği börekler olmadan her çay saatinin biraz yarım kalması da hep bu yüzden.

Ama herkes böreği farklı seviyor. Bazısı börek dediğin peynirli olur diyor, bazısı kıymalısından vazgeçemiyor, bazısı ise patatesin baharatlarla birleştiğinde ortaya çıkan o farklı lezzetini böreklere çok yakıştırıyor.

Bugün üçüncü grupta yer alan kişilere sözümüz... Çünkü patatesli börek denince akan sular duruyor, altın günlerine de çay saatlerine de çok yakışıyor, hatta kahvaltıların, akşam yemeklerinin bile kurtarıcısı oluyor.

Öyleyse "Misafire ne yapacağım?" derdinden sizi uzun süre kurtaracak bu patatesli börek tariflerini bir köşeye not etmenin şimdi tam zamanı!

 • Yufkasız patates böreği

Madem böyle iddialı bir listeye başladık ve size birbirinden çok farklı ve nefis patatesli börekler hazırlayabilirsiniz dedik. O zaman şöyle en değişik alternatiflerden biriyle başlayalım dedik. Bu börekte yufkaya yer yok.

Böylesi çok daha farklı, çok daha lezzetli: Yufkasız patates böreği tarifi

 • Patatesli börek

Klasik patatesli böreği sevenleri de unutacak değiliz tabii ki. Dilimlerken çıtır çıtır ses çıkan, her ısırıkta insanı daha güzel bir dünyaya inandıran bu patatesli börek tarifi davetsiz gelen misafirleriniz için de kendinizi şımartmak istediğiniz zamanlar için de ideal.

Yanına da domates, salatalık: Patatesli börek tarifi

 • Patatesli sigara böreği

Hani ara sıcak olarak sigara böreği olur da sen kendini durduramaz, yedikçe yersin, ana yemeğe yer kalmaz ya... İşte bu tarif de tam bu anlar için. Baharatlı patates harcıysa onu vazgeçilmez kılan en önemli özelliklerinden biri.

Kaç tane yersin: Patatesli sigara böreği tarifi

 • Patatesli gül böreği

Bütçe dostu olması, hazırlanışının pratikliğiyle gönüllerde taht kuran patatesli gül böreği doyuruculukta da bir dünya markası. Yanında da mozaik pasta ya da kısır varsa, oldu bu iş!

Onsuz her "gün" tabağı biraz eksik: Patatesli gül böreği tarifi

 • Patatesli rulo börek

Bol malzemeli olması ve farklı şekliyle kalpleri anında çalacak olan patatesli rulo böreği ağızda dağılacak, çay üzerine çay demletecek, misafirlerin tarifini sormasına sebep olacak.

İnce belli bardakları çıkarın: Patatesli rulo börek tarifi

 • El açması patatesli börek

Hiçbir böreğin elinizle açtığınız hamurdan yapılmış börek kadar lezzetli olamayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Öyleyse milföy, hazır yufka veya baklavalık hamuru alışveriş sepetimizden çıkarıyor ve oklavayı elimize alarak kendi böreğimizi kendimiz açıyoruz.

Hamarat olduğunuzu herkese gösterin: El açması patatesli börek tarifi

 • Tavada patatesli börek

Fırınınız yoksa ya da bozulduysa hemen moralleri de bozmayın, bu nefis lezzetten kendinizi mahrum bırakmayın. Çünkü bilirsiniz, mutfakta imkansız diye bir şey yok. İsteyince tavada da börek lezzeti yakalanır

Bakınız, tam olarak şöyle: Tavada patatesli börek tarifi

 • Patatesli kaşarlı kırpık börek

Tüm malzemeleri doğrayın, karıştırın ve verin fırına. Fırından nefis kokular çıkartarak mutfağınızı dünyanın en güzel yeri yapacak bir börek çıkacak karşınıza. Onu çok seveceksiniz.

Onu denemeden geçen günlere yazık: Patatesli kaşarlı kırpık börek tarifi

 • Patatesli milföy böreği

Pratikliğin diğer adı olan milföy hamurları bu sefer güçlerini nefis bir patatesli börek için birleştiriyor. Ortaya puf puf kabaran nefis bir lezzet çıkıyor, hemen yiyesiniz geliyor.

Sırrı harcındaki zerdeçalda gizli: Patatesli milföy böreği tarifi

 • Fiyonk börek

"Çaya misafirlerim geliyor, şöyle sadece mideye değil göze de hitap edecek farklı bir börek hazırlamak istiyorum" derseniz size enfes bir önerimiz var.

Bozmaya kıyılmaz: Fiyonk börek tarifi

 • Midye börek

Tek bir seçenek sunup geçmek olmaz tabii, fiyonk börekten de şık bir sunuma sahip bir lezzet arayışındaysanız bu nefis midye börekleri de çok sevebilirsiniz. Biz bu kez iç harcında patatesle birlikte peynir ve maydanozda kullandık.

Siz dilerseniz sadece patatesle de yapabilirsiniz: Midye börek tarifi

 • Patatesli kaşarlı kalem börek

Sigara böreğini seven ama farklı şeyler arayanlar için bulunmaz bir nimet olan patatesli kaşarlı kalem börek gecenin körü kahvaltı sofrası kurduracak kadar güzel. Sabahı beklemek hiç bu kadar zor olmamıştı.

Hiç bitmesin istersin: Patatesli kaşarlı kalem börek tarifi

 • Patatesli otlu gözleme

Fırın kullanmak istemediğiniz börek lezzetini yakalayabileceğiniz en güzel tatlardan biri de bildiğiniz gibi gözleme. El açması hamuruyla, içindeki bol malzemeli harcıyla nasıl da nefis olur şimdi...

Kokusu burnumuza kadar geldi: Patatesli otlu börek tarifi

 • Çarşaf böreği

Yine hamurunu özene bezene evde, ellerinizle hazırlayacağınız çok özel bir tarifle devam edelim o zaman. Bu kez iç harcında sadece patates kullanmıyor, patatesi kıymayla bir araya getirip muazzam bir börek yapıyoruz.

Yanına da ister çay ister ayran: Çarşaf böreği tarifi

 • Patatesli tavuklu tepsi böreği

Patatesler haşlansın, tavuklar didilsin çünkü ana yemek yerine geçebilecek nefis bir börek yapacağız. Üstelik hazırlaması da sandığınızdan çok ama çok daha kolay.

Onun çekim alanındasın: Patatesli tavuklu tepsi böreği tarifi

 • Yufkasız hamursuz patates böreği

Patates böreklerini akşam yemeğinde bile gönül rahatlığıyla değerlendirebilirsiniz derken ciddiydik. Yukarıdaki tariften farklı bir alternatif görmek isterseniz Ferhat Şef'in ellerinden çıkan bu muazzam lezzetle bir an önce tanışın deriz.

1 dilimiyle tıka basa doyurur: Yufkasız hamursuz patates böreği tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?