Bir Gece Önceden Islatmadan da Pişirmek Mümkün: Nohut Nasıl Haşlanır?

nohut-nasil-haslanir1
07 Kasım 2019
Favorilerime
Ekle

Bir yemeğin içerisine nohut girdiğinde o yemeğin doyuruculuğu ve lezzeti hemencecik artar. Mezelere girip ekmekleri banmaya doyamadığımız tariflere dönüşür. Sirkelerin uzun süre dayanmasını sağlar, ekmek mayalamada ve yoğurt mayalamada bile kullanılır. Hafif kavurulup leblebi olarak da yenir. En doyurucu, en kullanışlı bakliyat denilince akla ilk gelen isimlerden olması, bu açılardan bakılınca hiç de tesadüf değildir. O yüzden dolabımızda hep bulunması gereken malzemelerden de biri olur.

Ancak nohut haşlamak, özellikle de bir gece önceden ıslatmadan nohut haşlamak her zaman önemli bir mesele olmuştur mutfaklarımızda. Hadi gelin bugün nohutlar dağılmadan, en kısa ve hızlı şekilde haşlamanın sırlarını verelim sizlere. ''Nohut nasıl haşlanır?'' sorunuzun yanıtlarını vermeye geliyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Nohut nasıl haşlanır?

nohut-nasil-haslanir

En klasik yöntemiyle anlatarak başlayalım. Nohut, sert bir bakliyat olduğu için yumuşatmak adına bir gece önceden suyun içerisine konuluyor. Bu sayede pişme süresi hızlanıyor. Bir gece önceden kuru haldeki nohutları tencerenize koyun. Ertesi gün suyunu çekmiş olduğunu göreceksiniz. Üzerini geçene kadar su ilavesinde bulunarak haşlamaya başlayın. Sık sık karıştırmamaya özen gösterin.

nohut-nasil-haslanir1

Her ne şekilde haşlarsanız haşlayın üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alın. İçerisine ilk aşamada tuz atmamaya ve karbonat atmamaya özen gösterin. Özellikle karbonat ilavesi nohutun vitaminlerinin azalmasına neden olacaktır. Nohutlarınız yumuşayınca ocaktan alıp süzdürüp nohutları soğuk sudan geçirin. Ardından fazla sularını süzdürüp yemeklerinizde kullanabilir, buzdolabı poşetlerine aktararak buzlukta da saklayabilirsiniz.

Bir gece önceden ıslatmadan nohut nasıl haşlanır?

nohut-nasil-haslanir4

Nohutları bir gece önceden ıslatmadıysanız üzülmeyin. İki farklı şekilde de haşlayabilir, afiyetle yiyebilirsiniz siz onu. Nasıl? dediğinizi duyar gibiyiz. Eğer düdüklü tencereniz varsa işiniz çok kolay! Nohutlarınızı yarım saat kadar suda bekletin. Ardından düdüklü tencereye nohut ve suyunuzu aktarın. Kapağını kapatıp orta ateşte pişmeye bırakın. Kaynamaya başladıktan 10 - 15 dakika sonra altını kapatın. Bunlar toplamda 30 - 40 dakika arası sürecektir. Nohutlarınızın sertlik durumuna göre süre uzayabilir, kısalabilir.

nohut-nasil-haslanir3

Eğer düdüklü tencereniz yoksa nohutlarınızın üzerine kaynamış su ilave ederek oda sıcaklığında 1 saat bekletin. 1 saat sıcak suda bekleyen nohutları süzdürüp yıkayın. Yeniden tencere alın, soğuk su ilave ederek kaynamaya bırakın. Üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alın. Bu şekilde nohutlarınızın kısa sürede piştiklerini göreceksiniz. Yaklaşık 1 saat içerisinde nohutlarınız haşlanacaktır. Haşlanan nohutlarınızı süzdürerek kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!

Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Cemre Özgüzel
Yemek.com Dijital İçerik ve Tarif Üreticisi & Boyum ocağa yetişmeden yemek yap...
Devamını okuyun

Bir Tabak Daha?

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?