"Brokolinin Yanına Ne Yapsam" Dediğinizde Hemen Aklınıza Gelmesi Gereken 10 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Brokoli bazılarımızın çok sevdiği, bazılarımızın ise hiç sevmediği, yemediği, yiyemediği sebzelerden. Kısacası kendisinin bir ortası yok ne yazık ki. Tam da bu yüzden istedik ki brokoliyi tüm mutfaklara sokacak minik tüyolar, brokolinin lezzetini bazen gizleyecek, bazen ön plana çıkaracak ama her türlü enfes bir hale getirecek tamamlayıcı tarifler verelim, "Brokolinin yanına ne gider?" diye kara kara düşünenlere cevap olalım bu kez.

Brokoliyi ister haşlayıp salataya, ister çorbaya, ister sulu yemeğe, isterseniz de şöyle beşamel sosun lezzetiyle enfes bir gratene dönüştürün hiç fark etmez, brokoli tariflerinin yanında mutlaka aşağıdaki seçeneklerden birini ya da birkaçını değerlendirin.

Brokoliyi başrole aldığınız bir menüye şu tarifler çok yakışır, brokoliyi herkese sevdirecek, herkese yedirecek bu brokoli menüsü çok beğeni alır, bizden söylemesi.

  • Beşamel soslu tavuk

Brokoli salatası, haşlanmış brokoli ya da sulu brokoli yemeği yapmış olun, yanında bir de etli lezzet sunmak istiyorsanız ilk sıranızda kesinlikle bu beşamel soslu tavuk olsun. Çünkü beşamel sosun dahil olup da sofradaki herkesi mutlu etmediği bir yemek yok.

Brokoliyi de afiyetle yeme sebebiniz olur: Beşamel soslu tavuk tarifi

  • Beşamel soslu patates

"Ben kırmızı ya da beyaz et yemeyi tercih etmiyorum" derseniz yapacağınız mis gibi brokoli yemeğinin yanında tam bir tamamlayıcı görevi görecek, üstelik hazırladığınız menüyü çok daha doyurucu bir hale getirecek bu nefis patatesleri de değerlendirebilirsiniz.

Beşamel sosunu eksik etmeyiniz: Beşamel soslu patates tarifi

  • Fırında makarna

Konu doyuruculuktan açılmışken brokoli gibi hafif ve nefis bir sebzenin yanına makarna da çok yakışır, söylemeden geçmeyelim. Hele şöyle fırında pişen, üstü nar gibi kızarıp sofraya dilim dilim çıkan bir makarna söz konusuysa...

O menü kaçmaz: Fırında makarna tarifi

  • Yoğurtlu fellah köftesi

Söz konusu brokoli olduğunda ona en az beşamel sos kadar yakışan yoğurdu unutmak olmaz. Elbette haşlanmış brokolileri yoğurtla afiyetle yemeyi de seçebilirsiniz ama madem doyurucu, şöyle dolu dolu bir menü yapalım dedik, yoğurdu enfes bir fellah köfteyle de buluşturabiliriz.

Yanına da bolca brokoli salatası: Yoğurtlu fellah köftesi tarifi

  • Kadınbudu köfte

"Ben kırmızı etsiz yapamam", "Et yemeden doyduğumu hissetmiyorum" diyenlerdenseniz sizi de hemen böyle alalım. İçindeki pirinciyle, yanına yapacağınız püre ve bolca brokoliyle bu köfte, enfes bir akşam yemeğinin anahtarı olacak.

"Bugün ne pişirsem" derdi hemen son bulacak: Kadınbudu köfte tarifi

  • Fırında levrek

Hafif bir şeyler yemek istiyor, akşam yemeklerinde hakkınızı daha sağlıklı yemeklerden yana kullanmak istiyor ya da diyet yapıyorsanız bolca haşlanmış brokoli ya da brokoli salatasıyla sofraya onu davet edin mesela.

Üstelik fırında piştiği için koku da yapmıyor: Fırında levrek tarifi

  • Fırında peynirli karnabahar

Brokoliyle aynı aileden ve ona çok yakışan bir sebzeyle, karnabahar ile devam edelim. Onu bolca peynirle lezzetlendirip fırına uğurluyor, nar gibi kızarmış, uzayan peynirleriyle birlikte brokolinin yanında sıcak sıcak sunuyoruz.

Sofra bir anda çiçek açıyor: Fırında peynirli karnabahar tarifi

  • Patatesli mantı

Az zamanınız varsa, e brokoliyi de daha doyurucu bir menüyle ikram etmek istiyorsanız bu mantı tarifi size yardımcı olmaya hazır. Kolaylığı milföy hamurundan geliyor, çıtır çıtır lezzetiyle hemen hazır olup sofradaki yerin alıyor.

Yoğurdu bol olsun: Patatesli mantı tarifi

  • Makarna salatası

Az zamanda yemek yapmanın en bildiğimiz yollarından biri de makarnadan geçtiğine göre, onu şöyle bol yoğurtlu, renkli mi renkli bir salataya dönüştürelim, haşlanmış brokolileri de yanından eksik etmeyelim.

Gelsin mis gibi tabaklar: Makarna salatası tarifi

  • Fırında kereviz

Fırında Kereviz Tarifi

Fırında Kereviz Tarifi

Hemen hemen aynı zamanlarda tezgahlarda yerini almaya başlayan kereviz ve brokoliyi sadece tezgahlarda değil sofrada da yan yana görmek isteriz. Her ikisi de doğru tariflerde kullanıldığında en sebze sevmeyen insana bile afiyetle kendini yedirir.

Bakınız şöyle: Fırında kereviz tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?